i7 950 Ekran kartı mı almak yoksa yeni sistem mi toplamak?

Pikko

Decapat
Daha fazla  
Hepinize merhaba değerli Technopat forum sakinleri😀.
Bir süredir kullanmış olduğum sistemime ekran kartı almayı düşünüyorum. Malesef arkadaşlarımla oynayamamak ve onları izlemek kadar kötü bir şey yok ancak sistemim eski olduğu içinde darboğaz sorunu olabileceği içinde yeni bir sistem mi alsam diye düşünmüyor değilim. Şu anlık kullanmış olduğum sistemimin özellikleri şunlardır;
İşlemci: i7 950.
Anakart: GA-XA58-UD3r (rev 2.0)
RAM: DDR3 8 GB RAM.
PSU: 500W.
HDD: 500 GB.
Ekran kartı: NVIDIA GT 210.

Ekran kartı almak için bütçem 1000 Türk lirası'dır. Gelelim yeni sistem için düşündüğüm sisteme;
İşlemci: Ryzen 3200G.
Anakart: ASUS Prime A320M-F.
RAM: G.Skill 8 GB Ripjaws V *
HDD: Seagate 1 TB skyhawk 64MB SATA 3.
PSU: 500W *
Kasa: Gametech mesh 4x120mm fanlı Gaming kasa.

Dipnot: Ekran kartı sisteme Max 3 yıl sonra takmayı düşünüyorum. SSD aynı şekilde.
* = Kesin değil.
Burada bütçemi çok çok zorlayıp 2K yapmayı düşünüyorum.
Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler...

Arkadaşın önerdiği sistem gayet güzel. Bir de yeni sistemde 1 TB harddiskten bahsetmişsiniz, eski sistemdeki 500 GB'yi D diski için kullanın yeni harddisk almak yerine 240 GB'lik SSD alin.

3200G işlemci yerine 1600 AF bulmaya çalışın. 1000 TL' ye GTX 970 temiz bulursanız işinizi görür.

AMD Ryzen 5 1600 Altı Çekirdek 3.20 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (830 TL)

260 TL daha bütçeyi arttırabilirsiniz.

3200G işlemci yerine 1600 AF bulmaya çalışın. 1000 TL'ye GTX 970 temiz bulursanız işinizi görür.

AMD Ryzen 5 1600 Altı Çekirdek 3.20 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (830 TL)

260 TL daha bütçeyi arttırabilirsiniz.

Adam 2 bin TL bütçeyi zorlarım diyor siz 1000 TL'ye GTX 970 diyorsunuz.

Adam 2 bin TL bütçeyi zorlarım diyor siz 1000 TL'ye GTX 970 diyorsunuz.
Ekran kartı almak için bütçem 1000 Türk lirası'dır. Gelelim yeni sistem için düşündüğüm sisteme;
İşlemci: Ryzen 3200G.
Anakart: ASUS Prime A320M-F.
RAM: G.Skill 8 GB Ripjaws V *
HDD: Seagate 1 TB skyhawk 64MB SATA 3.
PSU: 500W *
Kasa: Gametech mesh 4x120mm fanlı Gaming kasa.

Dipnot: Ekran kartı sisteme Max 3 yıl sonra takmayı düşünüyorum. SSD aynı şekilde.
* = Kesin değil.
Burada bütçemi çok çok zorlayıp 2K yapmayı düşünüyorum.
Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler...

Ekran kartı almak için 1000 TL bütçem var demiş. Ekran kartı 3 yıl sonra 2K yapıp takmayı düşünüyorum demiş. Ben mi anlamadım?

O zaman tek önerebileceğim ileride 3200G işlemcinin yanına aynı RAM' in 8 GB versiyonundan bir tane daha almanız. FPS anlamında daha başaralı olur.

Konunun kilitlenmesini istemişsin ve hort olacak ama adam akıllı cevap vereyim.

O 500W güç kaynağının kaliteli olduğunu varsayıp ikinci el RX 570/ sıfır RX 560 öneriyorum.

RX 570 CPU ağırlıklı oyunlarda darboğaz yapabilir. O oyunları çokça oynuyorsan güzel, ucuz bir soğutucu al. İşlemcine OC yap, RX 570'ini underclockla ve undervolt yap.

560 darboğaz yapmaz.

Yeni sistem alabilirsin ancak ben önermem. Bana sorarsan (ciddiyim) israf olur. Sistemini "pimp'le". Yeni sistem alma.

Hayırlı olsun :)

Yeni konular

Geri
Yukarı