i7-9700F sistem kendi kendine kapanıp açılıyor

ArtBlakey

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Geçen sene (2021) de bilgisayarım kapanıp açılıyordu bir gün ekran gitti ve güç kaynagından deli gibi ses gelmeye başladı kasayı kokladıgımda yanık kokusu geliyordu. Neyse götürdüm servise falan filan garantiye yollandı o sıra yeni güç kaynağı aldım (Cooler Master 650W 80Plus Bronze) 5 6 ay hiç sıkıntı olmadan kullandım. Sonra dedim ki Windows 11 yükleyeyim yükledim 1 2 ay kulandım sonra pç ara ara kendini kapatmaya başladı bir anda ekran kartının fanları jet gibi dönmeye başlıyordu meğerse ekran kartının PIN'i oturmamış masa sallanınca pin sallanıp ekran kartını kapatıyormuş o sorunu da çözdük tamam. Ben dedim Windows 10'a geçeceğim geçtim Windows 10'a şimdi sorunlar burada başladı. PC yine kendini kapatıp açıyordu oyun sırasında kapanıp 2 saniye sonra kendi açılıyordu. Isıyla alakası yok PC'yi yeni açmış olsam bile yapıyordu ki ısını yan ekranımdan takip ediyordum neyse çok takmadım son 4 5 gündür bu problem çoğaldı günde 4 5 6 7 kere olmaya başladı. Olay görüntüleyicisinden baktıgımda Kernel Power 41 diye bir şey yazıyordu biraz araştırdım PC'nin kendini aniden kapatmasıyla ilgiliymiş o sorunu çözemedim. Minecraft'ta girdiğimde GTA 5'e girdiğimde CPU kullanımı %100 %97 98 olarak değişiyordu ve sıvı soğutmanın fanları deli gibi dönüyordu sonra 2-3 dakika sonra kendini kapatıyordu ( haa bu arada 4 5 gün once MC oynarken 1.30 saat + video çektim MC'yi oynadım PC hemen kapanmadı) neyse her şeyi denemeye başlaıdm format attım butun sürücüleri güncelledim RAM'lerın yerini değiştirdim kabloları değiştirdim tekrar kabloları kontrol ettım BIOS pilini söktüm taktım yani işe yaramıcagını bilsem bile her şeyi denedim fakat sorun hala devam ediyor. En son çare anakartı söküp ASUS'a yollayacağım.

Sistem özellikleri:

İşlemci: i7-9700F
Anakart: ASUS ROG STRIX Z390-F Gaming.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2060 6 GB GDDR6 DirectX 12.
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 16 GB DDR4 3200MHz.
SSD: Toshiba 480GB SATA3 SSD.
Sıvı soğutma: Cooler Master-Masterliquid ML240l RGB.
Güç kaynağı:

Cooler Master MWE 650W 80+ güç kaynağı​

Geri
Yukarı