Çözüldü i7-9700K çok ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

nanomanga58

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcim çok ısınıyor. Master Liquid ML240 sıvı soğutmam var. Montajı doğru tozlanma yok, macunu bile değiştirdim, vidalarını iyice sıktım. Overclock yapmadım işlemciye. BIOS'ta her şey Auto'da sadece RAM'lerim XMP modu açık. İşlemcim 4.6 GHz çalışıyor boştayken 35-40 derece. Oyuna girince işlemci kullanımı %70-80 oluyor, 85 derecelere ulaşıyor hatta CPU-Z'den stres testi yaptığımda 95 dereceyi görüyor. İşlemci de kendini soğutmak amaçlı 4.5-4.4 gibi GHz'lere düşürüyor. İnternetten araştırma yaptığımda insanlar 4.9 GHz'de %100 kullanımda maksimum 80, en fazla 85 dereceyi görüyor. Sorunu bir türlü bulamadım. BIOS'um güncel, kasanın kafa akışında hiçbir sıkıntı yok.

Geçenlerde PSU'dan bir ses geldi lakin o kesildi. Anlık bir şeydi sanırım. Ben de bunun üzerine araştırma yaptım, bozulan PSU'larda fazla voltaj verme durumu oluyormuş lakin işlemcime fazla voltaj veren şey ekran kartıma da verir. Ekran kartım normal sıcaklıklarında. Sorun tam olarak nerede? Kafayı yemiş durumdayım. İşlemciyi yeni aldım. 3 hafta oluyor. İşlemcimde mi bir sıkıntı var acaba? Hiç mavi ekran ya da CPU hatası almıyorum. Sadece sıcaklık problemlerim var. 4.5-4.4 gibi değerler de kötü değerler değil ama ben işlemcimi tam performansında kullanmak istiyorum. Çözümlerinizi bekliyorum.

Çözüm
İşlemci çekirdek voltajı yükte 1.5 V'u görmüş. Millet o voltajda işlemciyi overclock ile 5.5 GHz kullanırken sen temel Turbo frekansında kullanıyorsun. Bir nevi voltajı heder etmişsin :) 9700K stok değerleri için yeterli çekirdek voltaj aralığında bir değeri BIOS içerisinden elle girersen sorunun büyük oranda çözülür.

Sorun aslında şimdi burada başlıyor el ile manuel voltajı 1.25-1.50'ye kadar hepsini denedim bilgisayar açmıyor kendini. Sadece Auto olunca açıyor o da dediğim gibi yüksek 1.5 v gibi değerlerde açıyor. Anakarttan dolayı olduğunu sanıyorum sorunun biosuda güncelledim ne yapacağım hiçbir fikrim yok. Kafayı yedim artık.

1610645003105.png

Boştayken voltaj değerlerim burada. Yük altına girince geri 1.47-1.50'lere fırlıyor hatta bazen geçiyor.

Kasayı belirtmemişsin ancak sıvı soğutma kasanın önüne bağlıysa hava alamıyor olabilir.

Hava almadığını kesinlikle düşünmüyorum voltaj değerlerim çok fazla manuel voltaj girincede bilgisayar açmıyor kendini şaka gibi.

Kasam: Rampage AZOR 4x120mm RGB FAN USB 3.0 MidT ATX Gaming KASA
Arkadaşlar yeni bir anakart aldım sorun çözüldü. Dediğim gibi anakart fazla voltaj veriyormuş.
İşlemcinizin temel çalışma değeri 3.60 GHz.
4,40 a çıkıyorsa Turbo açılıyor demektir.

Turbo'yu kapatmak ısınma sorununuzu çözebilir.
Ayrıca işlemcinizin ısı sınırı 100 derece.

Bir de bu genel olarak yapılan bir hatadır.
Sıvı soğutmanın pompaya ait güç bağlantısınız mutlaka pump soketine bağlayın.

PWM kontrollü soketlerde tam verim alamayabilirsiniz.

Intel Extreme Tuning Utility aracılığyla undervolt yaparak sıcaklıkları düşürebilirsiniz. YouTube'da gerekli videolar mevcut.

İşlemcinizin temel çalışma değeri 3.60 GHz.
4,40 a çıkıyorsa Turbo açılıyor demektir.

Turbo'yu kapatmak ısınma sorununuzu çözebilir.
Ayrıca işlemcinizin ısı sınırı 100 derece.

Bir de bu genel olarak yapılan bir hatadır.
Sıvı soğutmanın pompaya ait güç bağlantısınız mutlaka pump soketine bağlayın.

PWM kontrollü soketlerde tam verim alamayabilirsiniz.

Pompanın kablosunu AIO_PUMP yuvasına taktım. Radyatörün fanlarını kutudan çıkan orijinal kabloyla tek yuvaya dönüştürdüm o yuvayı da CPU_FAN girişine taktım. Fanlarımın yeteri kadar çalıştığını düşünüyorum hatta sıcaklık artınca tam performanslarında dönmeye başlıyor lakin yine de soğumuyor artık işlemci kendi GHz düşürünce 75-78 dereceleri görüyor. + olarak turbo modu kapatırsam işlemcimden tam verim alamam diye düşünüyorum.

Pompanın kablosunu AIO_PUMP yuvasına taktım. Radyatörün fanlarını kutudan çıkan orijinal kabloyla tek yuvaya dönüştürdüm o yuvayı da CPU_FAN girişine taktım. Fanlarımın yeteri kadar çalıştığını düşünüyorum hatta sıcaklık artınca tam performanslarında dönmeye başlıyor lakin yine de soğumuyor artık işlemci kendi GHz düşürünce 75-78 dereceleri görüyor. + Olarak Turbo modu kapatırsam işlemcimden tam verim alamam diye düşünüyorum.

Verim konusunda şüpheniz olmasın emin olun alırsınız kapatıp deneyin bir süre.
Turbo'nun diğer bir adı Oc'dir.
OC demek fazla voltaj ve ısı demek.

Bu arada Intel işlemcilerde işlemci üst sınırını %99 yapmak Turbo'yu kapatıyormuş.
Bu ayarı gelişmiş güç seçeneklerinden yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı