i7 9700K için Amazon ve MediaMarkt fiyatları neden farklı?

Arkadaş fiyat farkını soruyor, "çöp"-"almayın diyoruz hala" diyen arkadaşlar var. Açıkçası yaptığınız hoş bir şey değil. Siteye yeni gelmiş yada henüz yeni yeni vakit geçiren biri olsam bundan dolayı soğurdum. Alternatifini tavsiye edecekseniz nedeniyle beraber söyleyin geçin gidin.
Açıklamayı okuyun satın alacağım diyor

Eğer bütçe yetmeme sebebi ile 9700K düşünüyorsanız sorun olmaz. 1080P'de RTX 2070 ile Bf5, COD ve R6 Six Siege oynuyorum. 144 FPS ve üstü için ayar kısıyorum.
B360 anakartın RAM frekans sınırlaması yüzünden RAM'lerimi 2666 MHZ'de kullanıyorum. Oyunlarda darboğazdan eser yok. Intel işlemciler Z serisi olmayan anakartlarda RAM'ler işlemcinin doğal desteklediği RAM frekansında çalışırlar. Bu RAM frekansları Ryzen işlemcilere göre düşük görünse de Intel işlemciyi frenleyen frekanslar değiller.
Bu hususu anlatma sebebim bütçe odaklı B365 anakartla da 9700K gibi işlemcileri kullanabilmenizi vurgulamaktır.
B360 anakartlar güncel bios update yapılmamış iseler 9. nesil işlemcileri çalıştıramazlar. Bunun için 8. nesil işlemci takıp bios update yapmak gereklidir. B360 anakartı satın aldığım İnventus'dan bios update yapıp yollamalarını istedim ve o şekilde yolladılar.
B365 anakartlar ise doğrudan 9. nesil işlemcileri desteklerler.
OC yapılamayan anakartta K serisi işlemci kullanma sebebim oyunlarda ve diğer tüm çekirdekler yük altındayken işlemci 4.6 GHZ frekansta çalışıyor. 9700 yerine 9700KF alma sebebim budur. 9900K'ya sıcak bakmama sebebim tüm çekirdekler yükte 4.7 GHZ'de çalışması ve baktığım hyperthread kapalı ve açık oyun testlerinde bir fark olmaması. Oyunlarda hyperthread sadece daha düşük işlemci kullanımı oranı göstermeye yarıyor , pratik bir faydasını göremedim oyunlarda. Yıl olmuş 2020, oyunlar hala bu hyperthread veya AMD'deki karşılığı olan SMT'leri kullanmıyorsa bu konunun mantıklı bir sebebi vardır. Bu farklar için 9900K'ya para vermek istemedim.
Bunlar kendi bakış açım ve deneyimlerimdir. Umarım faydası dokunur.

Arkadaş fiyat farkını soruyor, "çöp"-"almayın diyoruz hala" diyen arkadaşlar var. Açıkçası yaptığınız hoş bir şey değil. Siteye yeni gelmiş yada henüz yeni yeni vakit geçiren biri olsam bundan dolayı soğurdum. Alternatifini tavsiye edecekseniz nedeniyle beraber söyleyin geçin gidin.
Ben oyun için almıyorum video tender yapmak için alıyorum tender için bu işlemci uzun bir süre gitmez mi Ryzen işlemciler dayanmaz diye düşünüyorum rendere
Kullanmakta olduğum sistem 9. nesil Intel desteğine sahip diye 9700KF aldım ama yeni sistem topluyorsanız 10. nesil işlemcili toplamanızı öneririm.
10.nesil için arada 1500tl fark var hocam

Son düzenleme:
Ben oyun için almıyorum video render yapmak için alıyorum render için bu işlemci uzun bir süre gitmez mi? Ryzen işlemciler dayanmaz diye düşünüyorum render için.
Aksine render için Ryzen'ler daha iyi. Intel bir işlemciyle render yapmak eziyet olur.

3700X, 3900X gibi modeller alabilirsiniz sadece render için alıyorsanız.

Oyun da oynarım derseniz 5600X alın.

Eğer bütçe yetmeme sebebi ile 9700K düşünüyorsanız sorun olmaz. 1080P'de RTX 2070 ile Bf5, COD ve R6 Six Siege oynuyorum. 144 FPS ve üstü için ayar kısıyorum.
B360 anakartın RAM frekans sınırlaması yüzünden RAM'lerimi 2666 MHZ'de kullanıyorum. Oyunlarda darboğazdan eser yok. Intel işlemciler Z serisi olmayan anakartlarda RAM'ler işlemcinin doğal desteklediği RAM frekansında çalışırlar. Bu RAM frekansları Ryzen işlemcilere göre düşük görünse de Intel işlemciyi frenleyen frekanslar değiller.
Bu hususu anlatma sebebim bütçe odaklı B365 anakartla da 9700K gibi işlemcileri kullanabilmenizi vurgulamaktır.
B360 anakartlar güncel bios update yapılmamış iseler 9. nesil işlemcileri çalıştıramazlar. Bunun için 8. nesil işlemci takıp bios update yapmak gereklidir. B360 anakartı satın aldığım İnventus'dan bios update yapıp yollamalarını istedim ve o şekilde yolladılar.
B365 anakartlar ise doğrudan 9. nesil işlemcileri desteklerler.
OC yapılamayan anakartta K serisi işlemci kullanma sebebim oyunlarda ve diğer tüm çekirdekler yük altındayken işlemci 4.6 GHZ frekansta çalışıyor. 9700 yerine 9700KF alma sebebim budur. 9900K'ya sıcak bakmama sebebim tüm çekirdekler yükte 4.7 GHZ'de çalışması ve baktığım hyperthread kapalı ve açık oyun testlerinde bir fark olmaması. Oyunlarda hyperthread sadece daha düşük işlemci kullanımı oranı göstermeye yarıyor , pratik bir faydasını göremedim oyunlarda. Yıl olmuş 2020, oyunlar hala bu hyperthread veya AMD'deki karşılığı olan SMT'leri kullanmıyorsa bu konunun mantıklı bir sebebi vardır. Bu farklar için 9900K'ya para vermek istemedim.
Bunlar kendi bakış açım ve deneyimlerimdir. Umarım faydası dokunur.
Hocam keşke z390 alaydın 4200 heralde mhz hızı

Hocam keşke z390 alaydın 4200 heralde mhz hızı
3200 MHZ RAM normalde. İnternette 9700K için 3200 MHZ ve 2666 MHZ oyun testlerine baktık. Birkaç oyun dışında FPS farkı yok. Fark olanlar göz ardı edilebilcek değerler. Anakarttan kısıp ekran kartına yatırdım parayı. Dünya kadar FPS artışım oldu. 2666 MHZ ile 3200 MHZ arasındaki frekans farkı kadar FPS farkı olmuyor işlemcim için. Teknik değerin yükseldiği oranda performansım yükselmiyordu yani. Aksine 3200 MHZ RAM'i 2666 MHZ'de kullanınca daha düşük CL değerine çekebiliyorsun RAM'i.

3200 MHZ RAM normalde. İnternette 9700K için 3200 MHZ ve 2666 MHZ oyun testlerine baktık. Birkaç oyun dışında FPS farkı yok. Fark olanlar göz ardı edilebilcek değerler. Anakarttan kısıp ekran kartına yatırdım parayı. Dünya kadar FPS artışım oldu. 2666 MHZ ile 3200 MHZ arasındaki frekans farkı kadar FPS farkı olmuyor işlemcim için. Teknik değerin yükseldiği oranda performansım yükselmiyordu yani. Aksine 3200 MHZ RAM'i 2666 MHZ'de kullanınca daha düşük CL değerine çekebiliyorsun RAM'i.
anladım hocam :))

Render konusunda şu hususlara dikkat edin:
Kullanacağınız program yapacağınız işlemler için ekran kartını mı işlemciyi mi kullanıyor? Özellikle Nvidia kartlara destek çok, ilgili ayar olabiliyor.
İşlemci kullanılacaksa elma ile armutu karıştırmayalım.
Intel'de 9600K 6 çekirdek, 9700K 8 çekirdek, 9900K 8 çekirdek HT ile 16 izlek, 10600K 6 çekirdek HT ile 12 izlek, 10700K 8 çekirdek HT ile 16 izlek.
AMD'de 3700X 8 çekirdek SMT ile 16 izlek, 5600X 6 çekirdek SMT ile 12 izlek.
Oyunlarda HT veya SMT ile izleklerin etkisi yok ya da çok az. Telemetry programlarda oyunlarda düşük işlemci kullanımı gösteriliyor bu izlekler ile.
Render programlarında ise bu izlek/thread ( adı ne ise) birimleri aktif kullanılır ve performansa etkilidir.
Çekirdek performansları benzer iki işlemciden biri sadece 8 çekirdek diğeri 8 çekirdek 16 izlekli olsun. 8 çekirdek 16 izlekli işlemci render işleminde bariz daha iyidir.
9700K, 3700X, 5600X kıyaslamasında 5600X'in hem tek çekirdek performansı çok yüksek hem de 6 çekirdek SMT ile 12 izlekli yapısıyla her iki senaryoda (oyun ve render) da rekabetçi duruyor. Fiyat konusu ise alıcıya bağlı. Bütçesine göre 5600X kötü tercih bile olabilir.

Geri
Yukarı