i7 9700K stabil overclock ayarları nasıl olmalı?

serkan77

Kilopat
Daha fazla  
RAM
hyperx 3200
Ekran kartı
msi rtx 2070
Anakart
msi z390 gaming plus
İşlemci
i7 9700k
Selam,

Birkaç aydır overclock ayarları araştırıyorum. Bir şeyleri eksik fazla mı yapıyorum o kadar çok şey okudum ve kafam karıştı ki hiçbir şeyden emin olamıyorum. Önerilen ayarları yaptığımda stabil şekilde bir verim alamıyorum. Fark ettim ki bu şekilde overclock yapmak sistem için pek faydalı değil. Performans alamadığımı düşünüyorum.

Stabiliteyi iyi bir şekilde sağlamam için artık ne gerekliyse bunu bulup ona göre adımlar atmak istiyorum. Bunun için tecrübeli biri yardım edebilir mi?

Sistemim;

i7 9700K.
MSI Z390 Gaming Plus.
600W 80Plus PSU.
3200MHz RAM.

Yaptığım OC ayarları;

OC mode: Expert.
CPU ratio: 50.
CPU ratio mode: Fixed.
Ring ratio: 47.
Offset: -1
CPU voltage mode override.
Core voltage: 1320.
Cstate: Disable.
Cllcc mode 4

Bu ayarlarda teste soktuğumda, yükde işlemci 80 derecelerde ve MHz 4400 şeklinde performans veriyor. Sabit verim almam için ne yapmam gerekir?

Doğan bey sizin stabilite ile ilgili bilginiz olduğunu okudum, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

@dogant

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle BIOS ayarlarını resetleyin, BIOS'un son sürüm olduğundan emin olun.

Sonra en basit şekilde deneme yanılma yöntemiyle OC yapabilirsiniz. İşlemci hız düşürmüyorsa diğer ayarlarla oynamayın.

Mesela ilk olarak voltajı değiştirmeden adım adım frekans yükseltin, 10-15 dk test edin, hata yoksa yükseltmeye devam edin. Hata aldığını zaman voltajı artırın, bu şekilde yavaş yavaş ilerleyin. En son hedefe ulaşınca en az 1 saat test edin.

Voltajda 1.350V'nin üstüne çıkmayın, o işlemci için iyi bir sıvı soğutucu şart, soğutucunuza güvenmiyorsanız fazla zorlamayın.

Kolay gelsin.

Hocam, günaydın.

Dediklerinizi ben 1 sene önce ilk defa OC deneyerek yaptım. Ve 4.9GHz de kapanma vs yaşamadan kendime göre ayarlara ulaştım test ederek. Fakat şöyle bir sorun vardı sistem boşta 4.9 gene yükteyken 4.6'lara düşüyordu. Ben OC yaptığımdan beri yükteyken hiç ayarladığım GHz de sistemi çalıştıramadım. Sonrasında da bu şekilde çalışıyor nasılsa donma vs de yok stres testi diye böyle kullanmaya devam ettim. Son zamanlarda PC kendiliğinden takılmalara başladı. Ben de sonrasında genel bir temizlik yaptım. PC format attım BIOS reset attım ve güncelledim. Tekrar OC yaptım çok toz vs çıkınca dedim ki herhalde bu yüzden fakat aynı şey devam etti. Dün gece de OC kapattım. Fark ettim ki OC ayarlarındayken sanki sistem gereksiz kasıyor. 4.6GHz'de işlemci OC siz ve performans daha iyi geldi bana. Bu sebeple forumda sizinde kötü OC yapılırsa performans düşer stabil olması gerektiğini söylediğiniz yazılarınızı okudum. @dogant

O kadar çok yorum vs baktım ki tam da anlamaya çalışıyorum yaptığım ayarlar neyi etkiliyor, ona göre halledeyim. Kimisi C state aç diyor kimisi açma birisi offseti 0 yaptım stabilite düzeldi diyor vs. ben ayarlardan emin olamadım ve hiçbir şekilde yükteyken ayarladığım MHz de çalışmadı işlemci çekirdekleri.

Cooler Master Master Liquid 240 RGB sıvı soğutucu kullanıyorum. Cooler Master 600W PSU 80Plus var. Dediğiniz gibi ayarları en başından voltaj yükselterek de uyguladım. Sorunum stabilite. Bunu neden yapamadım bir sorun mu var bunu anlayamıyorum. Anlamaya çalışırken çok video forum vs okuyunca da tüm ayarları değiştirip bir problem yaşamak istemedim. PSU da sorun olabilir mi? Diye de bir soru geçmiyor değil aklımdan.

Geri
Yukarı