i7 9750H boşta 60 derece, yükte +90 derece oluyor

Eser Aşkın

Decapat
Yer
Turkey, Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
9-10 ay önce Monster Notebook'tan Abra A5 v15.2 Gaming laptop aldım. Şu anda sanırım stoklarda yoktur. Fakat stoklardaki Laptop'ların hiçbirinde neredeyse fark göremezsiniz. Bu laptop boşta minimum 60 derece, taş çatlasa 57-58 derece oluyor. Yük altında yani bilgisayarı zorlayacak bir oyun oynarken. 90 dereceye kadar çıkabiliyor. Laptopu dizüstü olarak dizimdeyken oynuyorum. Dizimin hissettiği ısıyla zaten 90 derece olduğunu tahmin edebiliyorum. Fanının çalıştığını düşünüyorum çünkü fanı bayağı bir ses çıkartıyor. Kulaklıkla oynarken duymuyorum.
İşlemci: Intel Coffee Lake Core i7-9750H.
Intel'in resmi sitesinden baktım işlemci maksimum 100 dereceye izin veriyor. 100 dereceden sonra sanırım kendini kapatıyor veya ömrü tükeniyor.
Kısacası ben notebook soğutucusu almak istemiyorum. Evet alabilirim, fakat notebook soğutucusu ile işlemciyi soğutsamda kafamda soru işareti kalır. Çünkü işlemci 90 dereceyi gördüyse, Laptop'ta bir sorun olabilir.
Yani işlemcinin 98 dereceyi (maksimum) görmesi normal mi? Veya 98 derece olmasının sebepleri var mıdır, anormal midir? Laptop'ta ki bir sorundan kaynaklanıyorsa eğer, bu sorunu notebook soğutucusu ile çözmek istemiyorum.
Notebook bilgileri:
İşlemci: Intel Coffee Lake Core i7-9750H.
Ekran kartı: 4 GB GDDR5 NVIDIA GTX1650 128-BIT.
RAM/Bellek: 8 GB (1x8GB) DDR4 2666MHz.
Depolama: 480GB SSD SATA 3.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro.

Boştayken 60Derece.png

Hatta bir gün bunu denemek için oyun açmıştım. Oyunu kapayıp baktığımda, 98 derece olduğunu gördüğümü hatırlıyorum eğer yanlış hatırlamıyorsam. Yanlış hatırlıyorsam bile 90 derece bence çok fazla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizinin üstüne oynayarak laptopdaki tüm hava almasını sağlayan yerleri kapatıyorsun. Soğutucunun tam olarak amacı içindeki fanlar değil, laptopu bir miktar yukarı kaldırarak hava alışverişini sağlamak zaten. Sen bu şekilde hepsini kapatarak ısıyı arttırıyorsun. Ek olarak termal macun ve fan temizliği, yine de çözülmediyse undervolt önerebilirim. Undervolt’u her daim öneririm gerçi ama araştırmalısın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı