i7 9750H Frekans sabitlemek

Mr.Trafocu

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba Intel i7 9750H işlemcimi sıcaklık yüzünden 3.5 GHz'e sabitledim yani oyun esnasında başka bir frekans görmüyor ve bu sayede sıcaklık degerlerim güzel ve sabit kalıyor. Sürekli sabit frekansta çalışması CPU için zararlı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba Intel i7 9750H işlemcimi sıcaklık yüzünden 3.5 GHz'e sabitledim yani oyun esnasında başka bir frekans görmüyor ve bu sayede sıcaklık degerlerim güzel ve sabit kalıyor. Sürekli sabit frekansta çalışması CPU için zararlı mı?
Hocam zararlı değil diye biliyorum. Bununla ilgili bir konu açmıştım, bende 2.6 Ghz ye sabitledim. Aksine ömrü uzatır dendi. Burda bi sorum olacak 3.5 e nasıl sabitlediniz ?

Hocam zararlı değil diye biliyorum. Bununla ilgili bir konu açmıştım, bende 2.6 GHz'ye sabitledim. Aksine ömrü uzatır dendi. Burda bir sorum olacak 3.5'e nasıl sabitlediniz?

Yanıt için teşekkürler. ThrottleStop kullanarak yaptim. Daha sonrasında 2.6'ya sabitleme kararı aldım performansta fazla düşüş olmadan sıcaklığı aşırı derecede azalttı.

Ben direkt BIOS'tan Turbo Boost'u kapatınca 2.6'ya sabitlemiş oldum sıcaklık çok çok çok nadir 69-70 oluyor.

Ben de aynı şekilde Windows ayarlarindan maks işlemci gücünü 100'den 99'a çektim. Biraz FPS düşüşü var ama dediğin gibi sıcaklık 85 civarından 65'e düştü.

'Windows ayarlarindan maks işlemci gücü' olarak bahsettiğiniz kısım tam olarak neresi?

Şu adımları uygulamak yararına olacaktır. Bende de aynı durum vardı bu şekilde giderdim.
1.adım: Pil'e sağ tıklayıp güç seçenekleri'ne basıp.
2.adım: Sol taraftan güç planı oluştur yerine tıklarsın.
3.adım: Plan adı yazıp devam ileri diyicez.
4.adım: Daha sonra oluşturdugumuz planın yanında bulunan plan ayarlarını degiştir seçenegine tıklıyoruz.
5.adım: Açılan sayfada gelişmiş güç ayarlarına tıkla.
6.adım: Orada işlemci güç yönetimine basıp.
7.adım: Burada bulunan en yüksek işlemci durumunu kendine göre oyundaki kasma FPS ayalarına göre ayarla bende %99

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı