i7-9750h işlemcinin sürekli yüksek hızda çalışması

westhunder

Centipat
Merhaba, i7-9750h işlemcim bilgisayarda AC takılı iken sürekli 3, 90-4, 00 GHz aralığında çalışıyor. Bu da normal kullanımda bile işlemcinin 90-100 derecelerde dolaşmasına neden oluyor. AC'yi çıkardığım takdirde ise işlemci hızı normale dönüyor.

1614546611371.png

Aşağıda görüleceği üzere güç seçenekleri kısmından da kontrol ettim. Ayarları varsayılana döndürdüm fakat işe yaramadı. CMD üzerinden yüksek performans modunu ekleyip kontrol ettim. Yine değişen bir şey olmadı. AC takılı olduğunda aynı problem devam ediyor. Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

1614546878161.png

1614546996721.png

Aslında yük altında değilken bir ekran görüntüsü eklemem daha iyi olacakmış. %16 olduğunda bile tam güçte çalışıyor.

Eki Görüntüle 900609
Yüksek frekansta çalışması bir sorun değil. Bilgisayara bir restart atın. Sistem boştayken işlemci sıcaklığına bakın. Boştayken laptoplarda 50-55 derece normaldir. Yük altına girince 90-100 derece oluyorsa soğutmada sıkıntı vardır.

Denetim Masası güç seçenekleri altında gelişmiş güç seçeneklri var.
Buraya tıkla.
İşlemci altında en yüksek seçimi 99 yapıp dene.
Orada iki seçenek var pilde ve pirizde ikisini de 99 yap.

Gelişmiş güç ayarlarını değiştir kısmında yalnızca 4 seçenek var hocam. İşlemci ile ilgili bir seçenek görünmüyor. Konuyu açarken o kısmı eklemiştim aslında son ekran görüntüsü olması lazım bahsettiğiniz kısım orası sanırım.

Yüksek frekansta çalışması bir sorun değil. Bilgisayara bir restart atın. Sistem boştayken işlemci sıcaklığına bakın. Boştayken laptoplarda 50-55 derece normaldir. Yük altına girince 90-100 derece oluyorsa soğutmada sıkıntı vardır.

Bilgisayarı açar açmaz 3.90-4.00 GHz arasında çalışmaya başlıyor. Bu da sıcaklığın direkt olarak 80-100 derece arasına çıkmasına sebep oluyor. Yük altındayken bir dizüstü bilgisayarın bu sıcaklıklara ulaşmasını normal karşılıyorum ama hiçbir şey yapmazken işlemcinin bu kadar yüksek hızda çalışmasına pek anlam veremedim. Anlamadığım kısım AC'yi çıkarır çıkarmaz hem işlemci hızı düşüyor hem de buna bağlı olarak işlemci soğuyor ve sıcaklığı 45-55 derece civarına düşüyor fakat pil ayarlarında bir sorun bulamadım. Dengeli seçeneği işaretli ve gelişmiş ayarlar kısmındaki seçenekler işlemci hızını değiştirecek cinsten değil.

1614549387934.png

Bu da bilgisayarı yeniden başlattığımda aldığım bir ekran görüntüsü.

Pil simgesine sağ tık yapıp Güç Seçeneklerini açtım. Sonrasında dengeli kısmından plan ayarlarını değiştir dedim. Gelişmiş güç ayarlarını değiştir dedikten sonra son ekran karşıma çıktı fakat bende bu kadar seçenek yok. Bende olanlar masaüstü arka plan ayarları, ekran, pil ve uyku seçenekleri.

Yeni konular

Geri
Yukarı