i9 10900 ve RTX 3070 darbogaz olayı

Lakayra

Hectopat
Biliyorum bu konuyu tekrar açtım fakat ekran kartı kullanımı %40 iken işlemci %9 kullanılıyor. En yüksekte 250 350 FPS alırken en düşükte de aynı FPS'i alıyorum. Ve millet 400 FPS alırken ben 350 250 FPS alıyorum. Intel'in driverını kurayım dedim yetersiz sistem dedi. Intel HD Graphics ekran aygıtlarında gözükmüyor. Herkes ekran kartını %60 da kullanırken daha çok FPS alıyor. Yani aslında sadece Valorant'ta. Fortnite da 170 ila 210 FPS alıyorum en yüksekde. En düşüge aldıgım zaman FPS farkı oluyor. Bilmiyorum. Detaylı bir test yapacagım. Belki Fortnite'da da FPS düşüşü oluyordur. Control'de RTX 3070'in aldıgı performansı alıyorum. Büyük ihtimal durum CS:GO gibi FPS oyunlarında sıkıntılı. Öylede çok FPS düşüklügü yok fakat örnek: 1080P'de adam en düşükte 270 FPS alırken ben 240 ila 350 FPS alıyorum. Bunun yer ortam ve bir sürü şeyden degişecegini biliyorum bazı FPS test yapanlar ise benimle aynı FPS'i alıyor.
Sistemim.
Ekran kartı: RTX 3070.
İşlemci: İ9 10900.
Güç kaynagı: 1200W 80+bronz
Anakart: B460.
RAM: 32 GB (2666 OC ile 2980 falan)

Hocam, RTX 3070 kart yeni nesil. Daha önce bir konuda, yeni yeni bazı sorunların düzeldiği anlatılıyordu. Yeni gelen sürücülerle düzelecektir. İşlemci ve ekran kartı gayet uyumlu.

Darboğaz olması imkansız, sistem kendini gerek duymadığı için kullanmıyor. AAA oyunlarda direk %99 olacaktır zaten. İşlemcin çok sağlam ki RTX 4080 dahi çıksa besler.

Basit oyunlarda FPS değerleri AAA oyunlara göre elbette fark ediyor, FPS yükseldikçe işlemci darboğazı başlıyor. Ayrıca araştırma yaparken kullanılan test sistemleri ile sizin sisteminiz arasındaki termal performansa bakın. İşlemci belli bir sıcaklığın altına inmedikçe frekansını yükseltmiyor olabilir, anakartınızın güç beslemeleri işlemciniz için en verimli seçim olmayabilir. Bu iş biraz da anakart ve soğutucu seçiminde ayrışıyor. Yani sizden daha iyi bir soğutmaya ve anakarta sahip olan biri sizden daha fazla verim alacaktır.

@Yener K. hocam sizi görmeyeli bayağı olmuş.

@Yener K. hocamın dediği gibi yeni bir kart gelen güncellemeler ile bu olay çözülür diye umuyorum.
diyerlerinden daha az fps alıyorum Hocam O yüzden Dedim.
Hocam 1080p mi kullanıyorsunuz?
Evet. Biraz Geç Cevep Veriyorum Çünkü Banım Vardı Kusura bakmayın.
Basit oyunlarda FPS değerleri AAA oyunlara göre elbette fark ediyor, FPS yükseldikçe işlemci darboğazı başlıyor. Ayrıca araştırma yaparken kullanılan test sistemleri ile sizin sisteminiz arasındaki termal performansa bakın. İşlemci belli bir sıcaklığın altına inmedikçe frekansını yükseltmiyor olabilir, anakartınızın güç beslemeleri işlemciniz için en verimli seçim olmayabilir. Bu iş biraz da anakart ve soğutucu seçiminde ayrışıyor. Yani sizden daha iyi bir soğutmaya ve anakarta sahip olan biri sizden daha fazla verim alacaktır.
milletinki kendini %60 kullanıp daha çok fps Alıyor Dedigim kişinin İşlemcisi r5 5600x sogutmada 60 Derecenin Üstünü görmedim Sıvı Sogutuyla Sıvı sogutmasız 100 Dereceyi gördüm. rami Kasayı anakartı degiştirecegim. böyle bile 15k tuttu
Belleklerinin hızı sistemine göre bir tık düşük.
Degiştirecegim. Fakat Başka sorularda Var.
Hocam, RTX 3070 kart yeni nesil. Daha önce bir konuda, yeni yeni bazı sorunların düzeldiği anlatılıyordu. Yeni gelen sürücülerle düzelecektir. İşlemci ve ekran kartı gayet uyumlu.
hocam Biliyorum Düzelticeklerini illaki Düzelicektir de hocam Peki ya 3080 Veya 3060 ne Olacak Onlardamı düzelecek Nvdia bence altından biraz zor kalkar.
@Yener K. hocam sizi görmeyeli bayağı olmuş.

@Yener K. hocamın dediği gibi yeni bir kart gelen güncellemeler ile bu olay çözülür diye umuyorum.
Bizde umuyoruz.

Düzelir elbette hocam. Sonuçta Nvidia. Çaresini bulur. RAM frekansı olarak mevcut anakartla zaten 2933 olarak kullanabilirsiniz. 5600X tek çekirdek olarak gerçekten güzel bir işlemci. Pek çok Intel işlemciyi geride bırakıyor. Bunu dert etmenize gerek yok.

Geri
Yukarı