i9 12900K 6 GHz olabilir mi?

Ufukkose

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ABD'nin bir bilgisayar formunda Intel'in 6-GHz kadar Boost'la ulaşılabilecegi yazıyor. Sizce böyle bir şey olabilir mi ve 5nm ile pce 5.0 gelecegi yazıyor?

Bunun yanında DDR 5 de tatlısı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, ABD'nin bir bilgisayar formunda Intel'in 6-GHz kadar Boost'la ulaşılabilecegi yazıyor. Sizce böyle bir şey olabilir mi ve 5nm ile pce 5.0 gelecegi yazıyor?

11900K ile 7.14 gördüler.
Tüketimi fazla olmakla beraber sıvı soğutma yetmez.

Ne yalan söyleyeyim isterdim ama bence gelmez daha doğru. Düzgün 7 nm olmadan 5 Nm'ye nasıl geçecekler. Bir de 11. nesil alınmaya değmezken...

Son düzenleyen: Moderatör:
Valla 6'ya mı çıkaracaklar 7'ye mi çıkaracaklar bilmiyorum ama AMD'den çok pis tokat yiyiyorlar. Server tarafında da çuvalladılar. Yeni EPYC, iş istasyonları için XEON'nun çok önünde performans veriyor.

12.nesilde bir atılım yapması lazım. Ancak 5 nm üretimi yapabilceklerini zannetmiyorum.

Zor bir ihtimal gibi geliyor bana, özellikle de Little Big mimarisiyle efektif boostlar küçük ve büyük çekirdekler üzerinde dağılacağı için o kadar yüksek hızlara çıkılması için termal limitleri üzerinde çalıştıkları mimaride epey bir zorlamaları gerekiyor diye düşünüyorum ama tabii bu konu hakkında çok detaylı bilgi sahibi değilim, daha kapsamlı ve ince araştırma yapan bir arkadaş varsa bizleri daha iyi aydınlatabilir ama yine de Intel'in yeni 10nm mimarisi noktasında çoğu kişi bir şey bilmiyor, yazılı kaynaklar da bile adam akıllı bir ipucu edinmek de samanlıkta iğne aramak gibi bir şey şu an için. Zaman gösterecek bunu, belli olmaz belki de sıvı nitrojene vs gerek kalmadan normal standart bir ev kullanıcısı sıvı soğutmasıyla X600K, X700K, X900K gibi işlemcileri rahatlıkla 6 GHz ve üzerine çıkarabilecek.

Aslında bu noktada benim için asıl önemli olan yeni çıkacak olan Ryzen serisi, merakla bekliyorum 5 nm işlemcilerini :).

Yeni konular

Geri
Yukarı