i9-12900K sistem kapanıyor

Uton

Megapat
Makaleler
3
RAM
Kingston Fury 32GB(2x16) DDR5
SSD veya HDD modeli
WD Black SN850
Ekran kartı
RTX 3070Ti
Anakart
ASUS ROG Strix Z690-F Gaming
İşlemci
İ9-12900K
Merhaba, iyi günler. Arkadaşıma sıfır bir bilgisayar topladık, tüm parçaları taktık ve sistemi açtığımızda 3 saniye içinde kapandı sistem. DDR5 uyumsuz olduğunu düşünüp Flashback yöntemi ile BIOS Update attık fakat yine kapandı. Sistem parçalarını aşağıda belirteceğim fakat RAM bellekleri tek tek denedik, SSD çıkardık, GPU çıkardık tek tek böyle denedik ve yine kapandı. En son işlemciyi çıkarınca sistem gücü kesip kapanmadı, işlemciyi taktığımda ise anakart üzerinde CPU kırmızı yanıyor, daha sonra DRAM sarı ışığa geçiyor ve orada güç kesiyor.

Sistem bilgileri:
  • Intel i9-12900K.
  • Kingston Fury 32 GB(2x16) DDR5 5600MHz RAM.
  • Zotac Trinity OC 3070 Ti.
  • WD Black 1TB M2.
  • Corsair RM850X PSU.
  • NZXT X73 360 sıvı soğutma.
  • Lian Li Dynamic XL ROG Edition kasa.
  • ASUS ROG STRIX Z690-F Gaming Wi-Fi.

Bu arada bellekleri silgi ile silmeyi, BIOS sıfırlamayı, statik elektrik boşaltmayı vesaire aklıma ne çözüm yolu gelirse denedim, buradaki eski konulara dahi tekrardan göz attım fakat hiçbir çözüm yolu bulamadım ve tıkandım.

Son düzenleyen: Moderatör:
DRAM ışığı yanıyorsa RAM'lerden kaynaklanan bir durum olabilir. Kesin bir şey diyemeyiz ancak RAM slotlarını değiştirmeyi dener misiniz? Hatta mümkünse sadece 2. veya 4. slota bir tane RAM takın ve deneyin.

Ek olarak soğutucunun kablosunu doğru yere taktığınızdan emin olun.

Hepsi doğru hocam, o slot olayını da denedim. Belleklerden şüphe etmememin sebebi sadece işlemci takınca bilgisayar gücü kesiyor, sadece bellekle işlemci yokken açınca güç kesmiyor nedense.

Default BIOS hariç son sürüm ve sondan bir önceki sürümü de denedik hocam, yine olmadı.

Hocam son kez bir de farklı işlemciyle deneyin isterseniz, yoksa kafayı yiyeceğim ben de tüm parçaları teker teker garantiye yollamak zorunda kalabilirsiniz.

Acaba anakart kısa devre mi yaptı? Her şey olabilir ve en saçma şeyleri de denemek lazım.

BIOS pilini çıkarıp güç tuşuna 15-20 saniye basılı tutup 3 dakika sonra da BIOS pilini takıp dener misiniz?

Acaba anakart kısa devre mi yaptı? Her şey olabilir ve en saçma şeyleri de denemek lazım.

BIOS pilini çıkarıp güç tuşuna 15-20 saniye basılı tutup 3 dakika sonra da BIOS pilini takıp dener misiniz?
Bu anakartlarda maalesef o kadar kolay boşalmıyor elektrik.

Onu da denedim hocam, bende bundan şüpheleniyordum.

Arkadaşlar tekrardan merhaba, durum güncellemesi yapayım dedim, MSI Z690 Carbon ile deneme yaptım, anakart 7F-00-12-28 hatası veriyor, en azından ben bunları görüyorum, ne olduğunu bilen var mı acaba? Bununla alakalı bir liste göremedim.

@Motionless IN White, hocam bir bilginiz var mı acaba?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı