i9 13900K işlemci için 3000 TL 240mm sıvı soğutma tavsiyesi

Sıcaklıklar iyi ancak iş yükü dediğiniz şey o işlemci için 200w değil 300w diye biliyorum. İşlemcinizin gücünün 3/2'sini kullanıyorsunuz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Eki Görüntüle 1647094
Aşağıye ekte bıraktığım sistem ile deneniyor bu test. Msi Coreliquid S360 ile 100 dereceye ulaşan bir işlemci çünkü 300w çalışıyor. Güç tasarrufunda çalıştırdığınız için 45-55 derece diyorsunuz. Yoksa bu işlemcinin 300w çekerken 240mm AIO ile 55 derece olması imkansız diyebileceğim bir şey.
Evet bu değerler doğru. Ben makinayı yalnızca oyun amaçlı kullanıyorum. Buradaki test programları ve diğer bazı yazılımlar oyunlardan daha fazla yük bindirebilir işlemciye.

İşlemci tasarruf modunda değil, AIO fanlarını Silent mode'a çektim. Silent mode'tan çıkarınca fan sesleri (kulaklık kullanmazken) rahatsız ettiği için. Ayrıca işlemcimde OC yok. Stok frekansta kullanıyorum.

Evet bu değerler doğru. Ben makinayı yalnızca oyun amaçlı kullanıyorum. Buradaki test programları ve diğer bazı yazılımlar oyunlardan daha fazla yük bindirebilir işlemciye.

İşlemci tasarruf modunda değil, AIO fanlarını Silent mode'a çektim. Silent mode'tan çıkarınca fan sesleri (kulaklık kullanmazken) rahatsız ettiği için. Ayrıca işlemcimde OC yok. Stok frekansta kullanıyorum.
Yok 200w çalıştığı için dedim hocam. Yük altında 45-55 dediniz ya, yükten kasıt edilen şey render performansı oluyor genelde oyun değil çünkü oyun oynarken tekli çekirdeğe odaklandığı için işlemci %100 çalışmıyor.

Hocam mesajınızı gördüm de cidden verecek bir tavsiye bulamadım. Kasanız temperli cam olduğu için (yani mesh değil) önden hava alabileceği yer sınırlı. Şimdi siz 240mm AIO takarsanız bu çok iyi performans vermeyecektir diye düşünüyorum çünkü 13900k çok baba bir işlemci ( ben r9 5900x ile 360mm AIO kullanıyorum ki sizin işlemcinizin yanında serin çalışan bir model bu). Öne 360mm takın desem önden zaten çok hava gelmiyor bir de bu gelen havayla önce radyatörü soğutursak ekran kartınızın sıcaklıkları ciddi anlamda yükselir diye düşünüyorum. Yani işin içinden çıkamadım pek.
Şunun gibi mesh bir kasa alsaydınız keşke. Ben 360mm AIO'yu yukarıya taktım önde 3 adet fan var ön sağ tarafta 2 adet fan var. Toplam 5 fan içeriye hava alıyor 4 fan dışarıya atıyor güzel hava akışı oluyor ama sizin önde cam olduğu için ve yukarıda da 360mm desteği olmadığı için bir de üstüne işlemciniz ısınan top-tier bir model olduğu için ne desem bir şeyden feragat etmiş oluyorum. Yani arkadaş 240mm ile kullanıyor, render hariç iyi performans veriyor gibi oyunlarda vesaire çok ısınmamış şu an en mantıklısı dümdüz bir 240mm alıp takmak gibi duruyor.

Hocam mesajınızı gördüm de cidden verecek bir tavsiye bulamadım. Kasanız temperli cam olduğu için (yani mesh değil) önden hava alabileceği yer sınırlı. Şimdi siz 240mm AIO takarsanız bu çok iyi performans vermeyecektir diye düşünüyorum çünkü 13900k çok baba bir işlemci ( ben r9 5900x ile 360mm AIO kullanıyorum ki sizin işlemcinizin yanında serin çalışan bir model bu). Öne 360mm takın desem önden zaten çok hava gelmiyor bir de bu gelen havayla önce radyatörü soğutursak ekran kartınızın sıcaklıkları ciddi anlamda yükselir diye düşünüyorum. Yani işin içinden çıkamadım pek.
Şunun gibi mesh bir kasa alsaydınız keşke. Ben 360mm AIO'yu yukarıya taktım önde 3 adet fan var ön sağ tarafta 2 adet fan var. Toplam 5 fan içeriye hava alıyor 4 fan dışarıya atıyor güzel hava akışı oluyor ama sizin önde cam olduğu için ve yukarıda da 360mm desteği olmadığı için bir de üstüne işlemciniz ısınan top-tier bir model olduğu için ne desem bir şeyden feragat etmiş oluyorum. Yani arkadaş 240mm ile kullanıyor, render hariç iyi performans veriyor gibi oyunlarda vesaire çok ısınmamış şu an en mantıklısı dümdüz bir 240mm alıp takmak gibi duruyor.

Teşekkür ederim benim için bu iki durumu da farkında olmak verimli oldu. Ek olarak yanlış anlaşılmasın sistemi yeni topluyorum. Henüz bir kasa satın almadım :) Önerilerinizi dikkate alacağım. Farklı tasarım alternatiflerine bakıyorum. Daha çok Corsair gibi kasalar bakıyorum. Önerileriniz olursa eklemeyi unutmayın.

Merhabalar,

Öncelikle öneriniz için teşekkür ederim. İlerleyen süreçlerde sıkıntı çıkarır mı? Ben sürecin en başında MSI Coreliquid 240R V2 modelini düşünmüştüm fakat biraz araştırınca kronik bir radyatör sorunu olduğunu bununla alakalı yurt dışında bulunan kullanıcılar da dahil birçok kişinin şikayetinin bulunduğunu gördüm ve bu tercihimden vazgeçtim.

Kimseden bu konu hakkında pek şikayet duyulmadı. Edenler varsa da kurulumu düzgün yapamamıştır.

Arctic Liquid Freezer II - 240 alabilirsiniz.​

Merhabalar,

Tüm yorumlar için çok teşekkür ederim. Uzun bir düşünme evresinden sonra üst çapı 360mm destekli Corsair iCUE 5000X Tempered Glass RGB kasa almaya karar verdim. Bu kasada verimli çalışacak bir 360mm sıvı soğutma önerilerine de ayrıca talibim. :)

Teşekkürler.

Merhabalar,

Tüm yorumlar için çok teşekkür ederim. Uzun bir düşünme evresinden sonra üst çapı 360mm destekli Corsair iCUE 5000X Tempered Glass RGB kasa almaya karar verdim. Bu kasada verimli çalışacak bir 360mm sıvı soğutma önerilerine de ayrıca talibim. :)

Teşekkürler.
Bana bunu önermişlerdi. Bende 13700 için araştırmadayım.
NZXT Kraken X73 360 mm

Geri
Yukarı