i9 9900K sistemden Ryzen 3900X sisteme geçilmeli mi?

i9 9900k'sı olanların çoğu ekstra kart kullanmıyor, zaten bu işlemciyi alma sebepleri bu da neyse siz daha iyi bilirsiniz.

Bahsettiğin yayıncılar çift PC veya yüksek upload sahibi ünlü yayınlar ben yayına 4 upload veremiyorum onlar 2. internet Superbox falan kullanıyor o kadar bütçem yok.

i9 9900K ile 3900X 1400P yani 2K da FPS farkı neredeyse yok buna rağmen benim kullandığım codec ayarında intel 30-60 FPS kaybederken Ryzen 3900X 10-20 FPS kaybediyor ve 1080P yayıncılığa uygun ne kadar 1080P gerek olmasa da 900P 60 FPS Slowest 4000 bitrate ile cam gibi yayın demek.

720 60 FPS yayıncılıkta sorun yok zaten benim gözük yükseklerde. Hala oyun için değiştiriyorum zannedip yorum yapan var okumaktan aciz bir milletiz.

Size grafiklerle izah edeyim. Şunu belirteyim 1080P'de evet oyunlarda fark ama 1440P de fark en fazla 15 FPS fakat ben 1440P'de oynuyorum yani bu FPS farkı bende olmayacak.

Screenshot_5.png

Peki yayın açtığımıza FPS değerinin yok oluşuna i9 9900K'da iyi bakın kaç gündür bunu izah etmeye çalışıyorum 720P üstüne çıktığınız zaman çok ciddi performans kaybediyor.

Screenshot_18.png

1440P BF5 sonuçları şimdi bunun üzerine yayın açtığınız intel FPS olarak gerisinde kalacaktır Ryzen 3900X'in

Screenshot_19.png

Screenshot_20.png

Geçeceksen TR3 ya da Xeon Gold-Platinum serisi hariç ölü yatırım olur. Dediğim seriler de baya pahalı zaten.

Artık cidden yazdığım şeyleri veya eklediğim grafiklere bakmadan yorum yaptığınızı düşünüyorum.

i9 9900K 900P 60 FPS Slow preset ayarında bazı oyunlarda kare atlarken.

Ryzen 3900X 1080P 60 FPS Slow verebiliyor sıkıntısız testlerde bunu gördüm zaten.

Ölü yatırım mı olmuş oluyor bu şimdi ? Cidden son 4 yılda forum kalitesi çok düşmüş üzüldüm.

Artık cidden yazdığım şeyleri veya eklediğim grafiklere bakmadan yorum yaptığınızı düşünüyorum.

Ryzen 3900X 1080P 60 FPS Slow verebiliyor sıkıntısız testlerde bunu gördüm zaten.

Ölü yatırım mı olmuş oluyor bu şimdi ? Cidden son 4 yılda forum kalitesi çok düşmüş üzüldüm.
Kusura bakmayın ifade edemedim mesajımı, demek istediğim Ryzen 9 3900X'e geçmeye şöyle değmez: Siz vade farkıyla ürün, iyi bir ürün almışsınız ve bu nedenle satarsanız ürününüz değer kaybedecek, hele Intel fiyat indirimi yapar veya yeni seri çıkarırsa daha da değer kaybedecek. Ayrıca özellikle üst seviye sistemlerde DDR4 mimarisi yolun sonuna geldi. O yüzden elinizdekini DDR5 mimariler çıkmaya başlayıncaya kadar kullanıp sonra değiştirmenizi öneririm. İlla ki de geçecekseniz boşuna R9 3900C alıp satarak değer kaybettirmeyin, direk R9 3950X çıkınca alın. Yoksa Ryzen 9 3900X çok güzel işlemci.

Arkadaşım git, paşa gönlün hangisini istiyorsa onu al. Para senin, mal senin. Herkes şunu al, bunu al, şöyle yap, böyle yap der. Bu tür şeylere tahammülünüz yoksa, gelip burada konu açmayacaksın, triplerinle milleti germeyeceksin. Git canın hangisini istiyorsa onu al, memleket meselesi sanki mübarek.

Çoğunuz yanlış düşüyorsunuz. Zen 2 mimarisinin IPC performansı Intel'lerin hepsinden çok daha güçlü ve yeni mimariye sahip AMD 7 Nm'ye düştü Intel 14 Nm kullanmaya devam ediyor. Esas testleri görmeden Intel'i oyunlarda üstün yaptınız. Şunu unutmayın Zen 2 gibi işlemciler oyunlarda uyumluluk söz konusu bile değil. Bütün Ryzen'ler oyunlarda uyumsuz ve Intel'den azda olsa düşük FPS veriyor Bu da önemli sorun Youtuber'ları tam tatmin etmez. AMD bu optimize sorunları %100 çözebilse bütün Youtuber'lar Ryzen'lerin hepsinden çok memnum kalacaklar hatta ilk çıkan Ryzen neymiş diyecekler. Gelecekte yeni oyunlar Ryzen'lere göre optimize edilirse R9 3900X i9 9900K'yı çok rahat geçer bu sadece tahmin. AMD zamanında çok güçlü ekran kartları çıkardı oyunlar için iyi optimize ettiremedi. Şimdi AMD Ryzen canavarını çıkardı optimize sorunları devam ediyor Intel işlemciler 5-7 FPS önde geçmeyi başarıyor. Bir kere FPS takıntısı olmayan adam gider R9 3900X alır geçer bu işlemci bütün Youtuber'ları fazlasıyla tatmin eder. Şunu demek istiyorum Zen çok daha yeni ve yeni çıkacak oyunlar bu işlemciye göre uyarlanırsa bütün Intel'ler çöp demektir. Zen 2 bence Twich YouTube gibi yayınlarda bence çok memnum edecek çok başarılı işlemci olacaktır hatta lag sorunlarının olacağını düşünmüyorum. Olmazda zaten o Bulldozer dönemindeydi şimdi her şey sil baştan oldu AMD Ryzen döneminde 7 nm ile çağ kapatıp çağ açtı. Bütün Ryzen'lerde daha çok BIOS chipset güncellemeleri gerekiyor işlemcilerin performansı daha da artsın. Herkes FP bakar Ryzen'lerin FP canavarı olduğu için Twich Yotube gibi yayınlarda Ryzen alır geçer Intel'lere o kadar vermenin bir anlamı yok. Şunu unutmamak gerekiyor i9 9900K gibi işlemciler oyunlarda düşük saat hızıyla geçemiyor bütün Ryzen'ler düşük saat hızıyla çalışırken i9 9900K'nin 5 FPS gerisinde kalıyor bu aslında çok iyi. İ9 9900K Boost hızı ile 5 GHz'e çıkıyor ve 177 TDP güç çekiyor işlemci yanıyor sıvı soğutmaya diyor ki beni soğut artık diyor FX-9590 gibi vakaya sahip.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana i9'u öve öve bitiremeyen Ryzen 3900X geçeceğim diye linç atan dostlara selamlar olsun.. 1440P'de Ryzen 2700X bile kafa kafaya çıkıyordu ki bu 3900X ve aynı zaman da ağır codeclerle yayın + render alıyorum. i9'da ulaşamadığım yayın kalitesine ulaşıp aynı zamanda çok daha az FPS düşüşü yaşadım. Çok ama çok memnunum.

3DMark TIME SPY 1.0

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Elveda
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Çoğunuz yanlış düşüyorsunuz. Zen 2 mimarisinin IPC performansı Intel'lerin hepsinden çok daha güçlü ve yeni mimariye sahip AMD 7 Nm'ye düştü Intel 14 Nm kullanmaya devam ediyor. Esas testleri görmeden Intel'i oyunlarda üstün yaptınız. Şunu unutmayın Zen 2 gibi işlemciler oyunlarda uyumluluk söz konusu bile değil. Bütün Ryzen'ler oyunlarda uyumsuz ve Intel'den azda olsa düşük FPS veriyor Bu da önemli sorun Youtuber'ları tam tatmin etmez. AMD bu optimize sorunları %100 çözebilse bütün Youtuber'lar Ryzen'lerin hepsinden çok memnum kalacaklar hatta ilk çıkan Ryzen neymiş diyecekler. Gelecekte yeni oyunlar Ryzen'lere göre optimize edilirse R9 3900X i9 9900K'yı çok rahat geçer bu sadece tahmin. AMD zamanında çok güçlü ekran kartları çıkardı oyunlar için iyi optimize ettiremedi. Şimdi AMD Ryzen canavarını çıkardı optimize sorunları devam ediyor Intel işlemciler 5-7 FPS önde geçmeyi başarıyor. Bir kere FPS takıntısı olmayan adam gider R9 3900X alır geçer bu işlemci bütün Youtuber'ları fazlasıyla tatmin eder. Şunu demek istiyorum Zen çok daha yeni ve yeni çıkacak oyunlar bu işlemciye göre uyarlanırsa bütün Intel'ler çöp demektir. Zen 2 bence Twich YouTube gibi yayınlarda bence çok memnum edecek çok başarılı işlemci olacaktır hatta lag sorunlarının olacağını düşünmüyorum. Olmazda zaten o Bulldozer dönemindeydi şimdi her şey sil baştan oldu AMD Ryzen döneminde 7 nm ile çağ kapatıp çağ açtı. Bütün Ryzen'lerde daha çok BIOS chipset güncellemeleri gerekiyor işlemcilerin performansı daha da artsın. Herkes FP bakar Ryzen'lerin FP canavarı olduğu için Twich Yotube gibi yayınlarda Ryzen alır geçer Intel'lere o kadar vermenin bir anlamı yok. Şunu unutmamak gerekiyor i9 9900K gibi işlemciler oyunlarda düşük saat hızıyla geçemiyor bütün Ryzen'ler düşük saat hızıyla çalışırken i9 9900K'nin 5 FPS gerisinde kalıyor bu aslında çok iyi. İ9 9900K Boost hızı ile 5 GHz'e çıkıyor ve 177 TDP güç çekiyor işlemci yanıyor sıvı soğutmaya diyor ki beni soğut artık diyor FX-9590 gibi vakaya sahip.
Hocam bunları biz de biliyoruz ama "edilirse, yapılırsa" ile olmuyor. Intel'de thread sayısı ve çekirdek sayısını artırırsa diye devam eder, sonsuz bir döngü bu. 10. Nesilde yapacak zaten bunu.

Benim birçok yayıncıda gördüğüm 2 PC kullanıyorlar. Eğer ben olsam aynı yöntemi uygulardım, 2600 gibi bir işlemci bile yeter sanırım yayın bilgisayarı için.
OC sonrası hala %15 tek çekirdek artısı var Intel'in ve bu ciddi bir fark.

Hocam bunları biz de biliyoruz ama "edilirse, yapılırsa" ile olmuyor. Intel'de thread sayısı ve çekirdek sayısını artırırsa diye devam eder, sonsuz bir döngü bu. 10. Nesilde yapacak zaten bunu.

Benim birçok yayıncıda gördüğüm 2 PC kullanıyorlar. Eğer ben olsam aynı yöntemi uygulardım, 2600 gibi bir işlemci bile yeter sanırım yayın bilgisayarı için.
OC sonrası hala %15 tek çekirdek artısı var Intel'in ve bu ciddi bir fark.

Tek PC yayın yapabiliyorken neden gidip Elgato'ya 1500 - 2000 TL para sayayım neden tek sistem rahatlığı varken kablo monitör yığınıyla uğraşayım. Ayrıca stüdyo evde kalıyorum yerim zaten dar ve bilmediğin bir şey söyleyeyim çift PC'nin basabileceği yayından daha net görüntü basabiliyorum yayın PC'sinde i9 olmadıkça ya da 3800X bu tek PC'nin performansını geçemez konuya uzak olmanızla alakalı bir durum sizi de anlıyorum.

Tek PC yayın yapabiliyorken neden gidip Elgato'ya 1500 - 2000 TL para sayayım neden tek sistem rahatlığı varken kablo monitör yığınıyla uğraşayım. ayrıca stüdyo evde kalıyorum yerim zaten dar ve bilmediğin bir şey söyleyeyim çift PC'nin basabileceği yayından daha net görüntü basabiliyorum yayın PC'sinde i9 olmadıkça ya da 3800X bu tek PC'nin performansını geçemez konuya uzak olmanızla alakalı bir durum sizi de anlıyorum.
Ben sizin için söylemedim, birçok ünlü yayıncı bu şekilde kullanıyor ben olsam bana da böylesi daha mantıklı gelir dedim.
Mesela jahrein iki PC kullanıyor, kendi bilgisayarında Intel sistem varken diğerinde 2700X bulunuyor.

Hatta eski sisteminde 6600K +1080 TI vardı (hala evinde kullanıyor)Normalde pek izlemem ama birkaç yayına denk geldim eski ve yeni ekipmanlarını gösteriyordu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı