İade edilen bilgisayarda veri güvenliği

stam00

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Cahilliğimden bir soru sormak istiyorum. Yaklaşık bir hafta önce aldığım laptopu iade etmek için işlemleri başlattım süreç devam ediyor. Yalnız iade etmeden önce sadece diskleri biçimlendirip temiz kurulum yaptım.
Sonrasında biçimlendirme ve temiz kurulumdan önce cihazda girilmiş olan hesaplarımın (Google, Microsoft, Amazon, Steam, Twitter vs.) Bilgileri adına herhangi bir güvenlik sorunu ortaya çıkar mı?

Doğrudan iade bir bilgisayar aldığını bilen ve bunun üstüne diski analiz etmeye başlayan birisi için tarayıcı çerezlerinden tokenlere kadar pek çok şey ortaya çıkabilir, fakat bunlarla bir şey yapması mümkün görünmüyor zira o oturumlardan çıktığınız belli. Hesaplarınızdan tek taraflı olarak çıkış yapmadığınız için ancak geçmiş zamanki verilere erişir, bunlarla da hesabınıza erişemez.

Gutmann Wipe Method adındaki burning işlemleri ile bu sorunlar ortadan kaldırılabilir fakat gereksiz.

@Dutchman @Nunez99 Teşekkürler cevaplarınız için. Kafama takılmıştı bu konu biraz.

İade sonuçlandı ancak bugün kontrolleri yapılıp iade onaylandığı sıralarda mail adresime mictosoft hesabı için tek kullanımlık kod maili geldi. Belki yanlışlık oldu ya da denk geldi ama içime kurt düştü yine.

Son düzenleme:
@Dutchman @Nunez99 Teşekkürler cevaplarınız için. Kafama takılmıştı bu konu biraz.

İade sonuçlandı ancak bugün kontrolleri yapılıp iade onaylandığı sıralarda mail adresime mictosoft hesabı için tek kullanımlık kod maili geldi. Belki yanlışlık oldu ya da denk geldi ama içime kurt düştü yine.
Denk gelmiştir, kalan cihazdaki oturumu kapattınız değil mi? Ayrıca Microsoft hesabınıza girip cihazlar bölümünden iade ettiğiniz cihazın bağlantısını da kesin, pek çok kişi bunu unutuyor.

Denk gelmiştir, kalan cihazdaki oturumu kapattınız değil mi? Ayrıca Microsoft hesabınıza girip cihazlar bölümünden iade ettiğiniz cihazın bağlantısını da kesin, pek çok kişi bunu unutuyor.
Temiz kurulum yaptıktan sonra herhangi bir hesaba bağlanmadım ama gözümden kaçan bir şey mi oldu acaba diye şüphelendim kendimden.
Evet bağlantıyı kestim Microsoft hesabına girip. Hesap giriş hareketlerinde de bir gariplik yok. Dediğiniz gibi denk geldi ya da bir yanlışlık oldu galiba.

Geri
Yukarı