İade işleminde yüksek fiyat artışından doğan mağduriyet

fankitonki

Kilopat
Arkadaşlar merhaba. Eski konumda belirttiğim ürünü geçtiğimiz hafta onarım için yetkili servise bıraktım. Dolar kurundaki artış ve ürünün olmamasından dolayı iade ya da değişim istemedim. Klavyesindeki bazı tuşlarda çift basma sorunu vardı ve klavye değişimi istedim. Bugün aradıklarında ürününe değişim raporu verdiklerini belirttiler. Aldığım yerde ürün olmadığı için direkt iade işlemi yapılıyor. ASUS'u aradığımda değişimle alakalı eğer ürün yoksa yapabilecekleri bir şey olmadığını söylüyor. Bu durumda ben aradaki farktan dolayı mağdur oluyorum. Bu konuyla ilgili ne yapabilirim?

Düzeltme: Aynı sorunlardan dolayı iki kez yolladığımda üründe sorun diyerek geri gönderdiler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Özellikle kur artışlarından sonra nedense birçok firmada "ürün kalmıyor". Adamlar 200 liralık ürün 300'e çıkınca yeni ürün vermektense, 200 verip daha ucuza halletmeye çalışıyorlar. Tabi bazı ürünler gerçekten ellerinde olmuyor ama ben çoğunun aradaki fark için işin çakallığına kaçtığını düşünüyorum.

Yapabilecekleri bir şey var. Sizin ürününüz muadil özelliklerine sahip yeni bir model vermek. Ürünün garantisi mevcut mu?
Evet. Alalı 3 4 ay oldu. Muadil özellikli bir bilgisayarı Asus'tan mı isteyeyim? Bu konuda bir şey yapamayacaklarını belirtmişlerdi. Aldığım yerin iade harinde bir şey yapacağını düşünmüyorum.

Özellikle kur artışlarından sonra nedense birçok firmada "ürün kalmıyor". Adamlar 200 liralık ürün 300'e çıkınca yeni ürün vermektense, 200 verip daha ucuza halletmeye çalışıyorlar. Tabi bazı ürünler gerçekten ellerinde olmuyor ama ben çoğunun aradaki fark için işin çakallığına kaçtığını düşünüyorum.

Yaklaşık 1 aydır aldığım bilgisayar stoklarda gözükmüyordu. Sadece şu 1 ay içerisinde hemen her bilgisayara minumum 3000-4000TL arası zam geldi. Aynı sorunlardan 2 ay önce yolladığımda sorun yok deyip geri yollamasalar şu an bu kadar sorun olmayacaktı. Şu an tamamen madur ediyorlar.

Aradığımda eğer tamiri yapılabilecek bir konuysa tamirini yaptırmak için yetkili servisle konuşalım dediler ama yetkili servis değişimin, ürünün tamir edilemeyecek olduğu durumlarda da verilebileceğini belirtmişti. Büyük ihtimalle tamir etmeyip değişim raporunu onaylayacaklar.

Arkadaşlar merhaba. Eski konumda belirttiğim ürünü geçtiğimiz hafta onarım için yetkili servise bıraktım. Dolar kurundaki artış ve ürünün olmamasından dolayı iade ya da değişim istemedim. Klavyesindeki bazı tuşlarda çift basma sorunu vardı ve klavye değişimi istedim. Bugün aradıklarında ürününe değişim raporu verdiklerini belirttiler. Aldığım yerde ürün olmadığı için direkt iade işlemi yapılıyor. ASUS'u aradığımda değişimle alakalı eğer ürün yoksa yapabilecekleri bir şey olmadığını söylüyor. Bu durumda ben aradaki farktan dolayı mağdur oluyorum. Bu konuyla ilgili ne yapabilirim?

Düzeltme: Aynı sorunlardan dolayı iki kez yolladığımda üründe sorun diyerek geri gönderdiler.
Bir çok kişi yaşıyor bu durumu yapılacak bir şey yok. Elimizde ürün yok muhabbeti.

@fankitonki Satıcı firmaya ürün stoklarında bulunmuyorsa muadili bir cihaz veya bir üst modeli ile değiştirilmesini talep ettiğinizi iletin.
@gardi Yanlış yönlendirmede bulunmayın. Ürün ellerinde yoksa muadili veya bir üst modeli ile değişim olabilir.

@fankitonki Satıcı firmaya ürün stoklarında bulunmuyorsa muadili bir cihaz veya bir üst modeli ile değiştirilmesini talep ettiğinizi iletin.
@gardi Yanlış yönlendirmede bulunmayın. Ürün ellerinde yoksa muadili veya bir üst modeli ile değişim olabilir.
İlaç mı bu arkadaşım muadili olsun.
Değişim diyoruz biz hocam aynı üründen bahsediyoruz. Yanlış bilgilendirmeymiş miş miş.
Değişim diyoruz biz hocam aynı üründen bahsediyoruz. Yanlış bilgilendirmeymiş miş miş.
Sorunlu ürünün değişimini bile yapmıyorlar ürünü teknik servise yolla diyorlar sadece iade alıyorlar. Ne anlatıyorsun sen.

Son düzenleme:
Ürünün farklı bir satıcı tarafından değiştirilip değiştirilmeyeceğini sorduğumda bunun yapılamayacağını söyledirler. Apple yapabiliyorken farklı firmaların bunu yapamıyor olması cidden gülünç. En son konuştuğum kişi aldığınız yerden muadil ürün talebinde bulunabilirsiniz yada hakkınızı farklı mecralarda arayabilirsiniz dedi. Bende farklı mecra derken diye sordum. THH benzeri yerlere gidebilirsiniz biz sadece değişim raporu verebiliriz diyor. Aynı sorunlardan iki ay öncede gönderdim iade için o zaman nasıl iade çıkmadı diyorum ses yok.

Değişim tüketici için haktır, insiyatif değil. Ürünü değiş(e)miyorlarsa muadilini vermek zorundalar. Misliyle değişim yazar zaten kanunda. THH ile hakkınızı söke söke alırsınız. Elinizde olan tüm bilgi ve belgelerle birlikte e-Devlet üzerinden THH başvurusu yapınız.

Geri
Yukarı