IAStorDataMgrSvc.exe nedir?

KaanAsil

Centipat
Katılım
16 Kasım 2020
Mesajlar
45
Windows Defender az önce fotoğraftaki bildirimi gösterdi. Bu IAStorDataMgrSvc.exe adlı dosya nedir ne işe yarıyor. İnternette biraz araştırdığımda bazı virüslerin kendini bu dosya adı altında gizleyebileceği yazıyordu.
 

Dosya Ekleri

  • Ekran Görüntüsü (628).png
    Ekran Görüntüsü (628).png
    105,6 KB · Görüntüleme: 22

Zinederon

Decapat
Katılım
14 Ocak 2021
Mesajlar
4.617
Çözümler
21
Yer
Ordu, Fatsa
C:\Program Files\Intel\Intel(R) Rapid Storage Technology\IAStorDataMgrSvc.exe dosyasından bahsediyorsan bu Intel(R) Rapid Storage Technology programına ait bir dosya.

Yani IAStorDataSvc virüs değil. Intel Rapid Depolama Teknolojisi olarak çalışan uygulamalarda bulabilirsin. Pek çok bilgisayarda Intel(R) Rapid Storage Technology yazılımı yüklüdür.

Intel(R) Rapid Storage Technology, disklerin daha iyi çalışması, veri kaybı olmaması, performanslı çalışması için geliştirilmiş bir Intel yazılımıdır. Örneğin birden fazla disk kullanıyorsan diskler arasındaki veri kaybınından koruyan bir özelliği var (basitçe)

Desteklenen işletim sistemleri için yüksek performanslı PCIe, SATA, Önbelleğe Alma ve RAID özellikleri var. RAID ile pek çok senaryo yapılabiliyor.

İşin aslı korkmanı gerektirecek bir şey yok. IAStorDataSvc güvenilir bir yazılım. Zaman zaman işlemciyi %100 kullanması tuhaf. IAStorDataSvc çalışır ama pek yük bindirmez. Belki o esnada güncelleme vs yapılıyordur. Süreklilik arz ederse kaldırmanda bir sakınca yok.
 
KS
KS
K

KaanAsil

Centipat
Katılım
16 Kasım 2020
Mesajlar
45
C:\program Files\Intel\Intel(R) Rapid Storage Technology\IAStorDataMgrSvc.exe dosyasından bahsediyorsan bu Intel(r) Rapid Storage Technology programına ait bir dosya.

Yani ıastordatasvc virüs değil. Intel Rapid depolama teknolojisi olarak çalışan uygulamalarda bulabilirsin. Pek çok bilgisayarda Intel(r) Rapid Storage Technology yazılımı yüklüdür.

Intel(r) Rapid Storage Technology, disklerin daha iyi çalışması, veri kaybı olmaması, performanslı çalışması için geliştirilmiş bir Intel yazılımıdır. Örneğin birden fazla disk kullanıyorsan diskler arasındaki veri kaybınından koruyan bir özelliği var (basitçe)

Desteklenen işletim sistemleri için yüksek performanslı PCI-e, SATA, önbelleğe alma ve RAID özellikleri var. RAID ile pek çok senaryo yapılabiliyor.

İşin aslı korkmanı gerektirecek bir şey yok. Iastordatasvc güvenilir bir yazılım. Zaman zaman işlemciyi %100 kullanması tuhaf. Iastordatasvc çalışır ama pek yük bindirmez. Belki o esnada güncelleme vs yapılıyordur. Süreklilik arz ederse kaldırmanda bir sakınca yok.

Tamamdır anladım teşekkür ederim.
 

Yeni konular

Yukarı