Çözüldü İç tesisat kontrolü için yapmak gerekli?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

asliara

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba,

Superonline fiber internetimde; binam 100 Mbps hiz desteklerken; evimde 25'ten 50 Mbps pakete gectigim halde, gereken randimani alamadim.
Internet servis saglayicima yaptığım sikayet sonucu; asagidaki sekilde cevap geldi. Teknik bilgim hiç yok. Acaba ne demek istemisler? Ic tesisat kontrolu dedigi nedir ve ne yapmam gerek? Bunu bana ait olarak yazdiklarina gore, kendilerinin bakacaklari kontrol nedir?

Bir de zamaninda da ben bir tesisat kurmadim ki, gelip kendileri kurdular eve.

"Yapılan incelemeler sonucunda, hız ve kopma problemleri genel olarak iç tesisat arızalarından kaynaklanmaktadır. Arıza kontrolleri için kaydınızı oluşturduk. Paralelinde sizinde iç tesisatınızın kontrollerini gerçekleştirmenizi ve arıza süresi boyunca modeminizi açık tutmanızı rica ederiz."

Çözüm
Bina yeni degil ama eve internet baglatilmasi yeni idi. Bizden once oturan kisi, kendisi cektirdi diye biliyorum.

Acaba kalitesiz kablo mu cekildi? O dediginiz Cat6 mi yoksa ne ise anlayabilir miyim acaba?

Ic tesisatta sorun olup olmadigi; ethernet kablosu ile baglaninca anlasilir mi?

Ethernet kablo odunc alip denedim ve vaad ettikleri 50 hizi tamamen goruyorum.
@Vinsinity
O zaman modem -> bilgisayar arası bir probleminizi var.
Santralden binanızın girişindeki santrale kadar gelen hatta Mbps değeri normal görünüyor ve modem ya da tesisat kaynaklı kopma yaşanırsa bunu söylüyorlar. Muhtemelen portlarınızı kontrol edip sorunun iç tesisatınızda olduğunu söylediler. En mantıklısı bir elektrikçiyi yanınıza alıp bina girişinden modeme kadar CAT6 kablo çektirmek.

Daire içine gelen kabloda bol bol ek yapmışlardır büyük ihtimal. Oturduğunuz kata göre bina girişinden dışarıdan-pencere içine doğru yeni bir hattı kolayca çekebilirsiniz. Bina içinden yürüttüğünüz zaman çok uğraşlı oluyor.

Daire içine gelen kabloda bol bol ek yapmışlardır büyük ihtimal. Oturduğunuz kata göre bina girişinden dışarıdan-pencere içine doğru yeni bir hattı kolayca çekebilirsiniz. Bina içinden yürüttüğünüz zaman çok uğraşlı oluyor.
Sitenin giris katindayim.

Hic anlamadigim bu kablo islerini becerebilir miyim bilemedim.
Santralden binanızın girişindeki santrale kadar gelen hatta Mbps değeri normal görünüyor ve modem ya da tesisat kaynaklı kopma yaşanırsa bunu söylüyorlar. Muhtemelen portlarınızı kontrol edip sorunun iç tesisatınızda olduğunu söylediler. En mantıklısı bir elektrikçiyi yanınıza alıp bina girişinden modeme kadar CAT6 kablo çektirmek.
Gercekten o hizi alir miyim acaba?

Bu kablolari; zamaninda herkes kendi mi cektiriyor? Ben geldigimde bu evde yeni kapanan bir superonline fiber aboneligi vardi.

Sitenin giris katindayim.

Hic anlamadigim bu kablo islerini becerebilir miyim bilemedim.

Gercekten o hizi alir miyim acaba?

Bu kablolari; zamaninda herkes kendi mi cektiriyor? Ben geldigimde bu evde yeni kapanan bir superonline fiber aboneligi vardi.
Bina yeni ise herhangi bir problem olmaması lazım aslında. Kablolar ona göre çekilmiş olmalıdır. En basit ve kesin çözüm kablo çekmek olduğu için böyle bir fikirde bulundum. Sorunu tespit etmek isterseniz. Apartman girişinden eve kadar olan kabloları kontrol edip herhangi bir yerde kırık/kopuk bir yer var mı bakın. Ya da ek yapılmış bir yer varsa daha sağlıklı bir şekilde ek yapmaya çalışın. Fakat her ek hızınızda düşüşe neden olacaktır.

Bina yeni ise herhangi bir problem olmaması lazım aslında. Kablolar ona göre çekilmiş olmalıdır. En basit ve kesin çözüm kablo çekmek olduğu için böyle bir fikirde bulundum. Sorunu tespit etmek isterseniz. Apartman girişinden eve kadar olan kabloları kontrol edip herhangi bir yerde kırık/kopuk bir yer var mı bakın. Ya da ek yapılmış bir yer varsa daha sağlıklı bir şekilde ek yapmaya çalışın. Fakat her ek hızınızda düşüşe neden olacaktır.
Bina yeni degil ama eve internet baglatilmasi yeni idi. Bizden once oturan kisi, kendisi cektirdi diye biliyorum.

Acaba kalitesiz kablo mu cekildi? O dediginiz Cat6 mi yoksa ne ise anlayabilir miyim acaba?

@Vinsinity

Son düzenleme:

@Vinsinity
O zaman modem -> bilgisayar arası bir probleminizi var.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı