İçeri üfleyen 2 ön fan, sıcaklığa etki etmiyor

çakma gandalf

Decapat
Arkadaşlar benim kasam Aero 500 ve bu kasada önde 2 tane içeri üfleyen, arkada 1 tane egzoz fan bulunuyor. Buraya kadar her şey normal.
Fakat şuna bir bakın, öndeki 2 fanı kapattığımda sıcaklık değerleri: (ekran kartı %99 yükte işlemci ise %40-%50- Her 2 durumda da 15 dk. en yüksek ayarlarda PUBG oynanmıştır.)
GPU: 71 derece (Palit GTX 1060 6GB)
CPU: 58 derece (Ryzen 5 2600X)

Öndeki 2 fanı açtığımda (en yüksek ayarda)
Yine 15 dakika en yüksek ayarlarda PUBG oynadım.
Sıcaklık değerleri şöyle:
GPU: 72 derece (Palit GTX 1060 6GB)
CPU: 61 derece CPU:58 derece (Ryzen 5 2600x)

Sizce GPU ve CPU için sırasıyla 1 ve 3 derece fark için öndeki fanları açmalı mıyım?
Yoksa arkadaki tek egzoz fan yeterli mi? Ya da daha etkili bir soğutma için öndeki fanları dışarı üfürtebilir miyim?

Buraya kadar okuyan ve yardımcı olacak herkese teşekkürler.
İyi geceler.

Benim kasada egzoz fan bile yok. Kasa fanları fazlasıyla abartılıyor. Tabii çok ses çıkartmıyorlarsa düşük devirde çalışmasının da zararı yok.

Kış aylarında etkisi fazla gözükmese de yazın gözükecektir. Ön fanlar sürekli olarak kasa içine serin hava alır ve egzoz fanından ısınan hava atılır. Eğer ön fanları çıkartırsan kasa içine serin hava girmeyecektir. Bu sayede GPU ve CPU sürekli ısınan havı devir yapacaktır. Buda sıcaklığa etki eder.

Açıkçası bu duruma göre değişiyor. Kaliteli bir fan ve düzgün hava akışına sahip bir kasada ciddi derecede fark yaratır ve 15 dakika test ettiğinizi söylemişsiniz. Süre uzadıkça aradaki farkın çok net bir şekilde ortaya çıkabileceğine inanıyorum.

Açıkçası bu duruma göre değişiyor. Kaliteli bir fan ve düzgün hava akışına sahip bir kasada ciddi derecede fark yaratır ve 15 dakika test ettiğinizi söylemişsiniz. Süre uzadıkça aradaki farkın çok net bir şekilde ortaya çıkabileceğine inanıyorum.
Recep Baltaş 15 dakika yeterli demişti (stres testi için).
Kış aylarında etkisi fazla gözükmese de yazın gözükecektir. Ön fanlar sürekli olarak kasa içine serin hava alır ve egzoz fanından ısınan hava atılır. Eğer ön fanları çıkartırsan kasa içine serin hava girmeyecektir. Bu sayede GPU ve CPU sürekli ısınan havı devir yapacaktır. Buda sıcaklığa etki eder.
Bizim ev zaten sıcak evde serin hava yok ki neyin serin havasını üfürecek bu fanlar :D

Aynı ekran kartından bendede var. Benimki OC olmasına rağmen 60 dereceyi geçmiyor. Odamda soba var bide. Thunder Masterdan fan ayarların nasıl gösterebilirmisin?

Aynı ekran kartından bendede var. Benimki OC olmasına rağmen 60 dereceyi geçmiyor. Odamda soba var bide. Thunder Masterdan fan ayarların nasıl gösterebilirmisin?
Thunder master yüklü değil ama, 71 derecede %49 hızında çalışıyor fanlar.
Bir de 2 farklı modeli var bu kartın:
1-Palit GTX 1060 6GB Super Jetstream
2-Palit GTX 1060 6GB Jetstream
Benimki 2. olan haberin olsun o yüzden de aradaki sıcaklık farkı olabilir.

Thunder master yüklü değil ama, 71 derecede %49 hızında çalışıyor fanlar.

Bir de 2 farklı modeli var bu kartın:
1-Palit GTX 1060 6GB Super Jetstream
2-Palit GTX 1060 6GB Jetstream
Benimki 2. olan haberin olsun o yüzden de aradaki sıcaklık farkı olabilir.
Yok alakası yok. Fanların dönmüyormuş ki :D 45 dereceye kadar fan açmadım, 65 dereceden sonra 100'e çıkarıyorum. 60'ı geçmiyor bu haliyle. Acımıyorum fanlara. Sıcak çalışmasın daha iyi. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı