İçeri üfleyen 2 ön fan, sıcaklığa etki etmiyor

Öndeki 2 fanı açtığımda (en yüksek ayarda)
Yine 15 dakika en yüksek ayarlarda PUBG oynadım.
Sıcaklık değerleri şöyle:
GPU: 72 derece (Palit GTX 1060 6GB)
CPU: 61 derece CPU:58 derece (Ryzen 5 2600x)

İyi geceler.
Fanları açtığında sicaklıklar artıyor mu? Yoksa yanlış mı yazdın ?

15 dakikalık stres testi sonuçlarını kıstas alıp tüm gün kasa sıcaklığını buna göre değerlendirmek hata olur. Kendini kaptırıp saatlerce oyun oynarsın ama bir gün kasa yeterli hava sirkülasyonu sağlamadığı için farkında olmadan parçalar deforme olup işlevini bir anda yitirebilir.

Kasa fanları düşündüğünüz gibi direkt "sıcaklıkları düşürmek" amacıyla çalışmazlar.

Exhaust, yani dışarı hava atan fanların amacı, kasa içinde biriken sıcak havayı tahliye etmektir.
Intake, yani içeri hava alan fanların amacı, kasa içine yeni görece soğuk hava sokmaktır.

Burada amaç, soğutmaktan ziyade, sıcaklığı sabit tutmaktır. Eğer exhaust fanınız sıcak havayı sürekli olarak tahliye etmeseydi, kasa içerisindeki biriken sıcak hava anakartı, işlemci soğutucu bloğunu ve VRMleri daha da ısıtırdı. Bunu etkisini isterseniz exhaust fanı kapatarak deneyebilirsiniz.

Eğer intake fanlarınızın önünde HDD kafesleri, kablolar varsa ve fanınız "statik basınçlı" değilse, gerçekten de bir işe yaramaz. Son zamanlarda gördüğüm birçok kasada aynı hata yapılıyor. Tamamen kullanıcıyı kandırmak için yapılmış cinlikler bunlar. Kasanın önüne kocaman engeli koyuyorlar, fan filtrelerini koyuyorlar, ama ne fanı koyuyorlar? Normal bir air flow fan. O fan o engellerin arasından havayı çekecek de, kasanın içine üfleyecek.... Çok zor.

Yine, eğer ekran kartına kadar hava üfleyebilen kalitede bir fan değilse, yine bir işe yaramaz. Kasanın kapağını açın ve oyun sırasında ön fanların üflediği havayı elinizle kontrol edin. Eğer ekran kartına kadar geldiğini hissetmiyorsanız, hava akışına hiçbir katkısı olmuyor demektir.

Ön fanları daha hızlı çalıştırarak tekrar dene.
Gelen serin havayı elimle hissedebiliyorum ama çok fazla değil hani ağzımızı biraz kısarak üfleriz ya aynı onun gibi hava geliyor. Fakat dediğim gibi sıcaklıklara etkisi yok açayım mı öndeki fanları?
15 dakikalık stres testi sonuçlarını kıstas alıp tüm gün kasa sıcaklığını buna göre değerlendirmek hata olur. Kendini kaptırıp saatlerce oyun oynarsın ama bir gün kasa yeterli hava sirkülasyonu sağlamadığı için farkında olmadan parçalar deforme olup işlevini bir anda yitirebilir.
Sağolun hata yaptıgımın farkına vardım. Öndeki fanları açacağım bundan sonra.
Kasa fanları düşündüğünüz gibi direkt "sıcaklıkları düşürmek" amacıyla çalışmazlar.

Exhaust, yani dışarı hava atan fanların amacı, kasa içinde biriken sıcak havayı tahliye etmektir.
Intake, yani içeri hava alan fanların amacı, kasa içine yeni görece soğuk hava sokmaktır.

Burada amaç, soğutmaktan ziyade, sıcaklığı sabit tutmaktır. Eğer exhaust fanınız sıcak havayı sürekli olarak tahliye etmeseydi, kasa içerisindeki biriken sıcak hava anakartı, işlemci soğutucu bloğunu ve VRMleri daha da ısıtırdı. Bunu etkisini isterseniz exhaust fanı kapatarak deneyebilirsiniz.

Eğer intake fanlarınızın önünde HDD kafesleri, kablolar varsa ve fanınız "statik basınçlı" değilse, gerçekten de bir işe yaramaz. Son zamanlarda gördüğüm birçok kasada aynı hata yapılıyor. Tamamen kullanıcıyı kandırmak için yapılmış cinlikler bunlar. Kasanın önüne kocaman engeli koyuyorlar, fan filtrelerini koyuyorlar, ama ne fanı koyuyorlar? Normal bir air flow fan. O fan o engellerin arasından havayı çekecek de, kasanın içine üfleyecek.... Çok zor.

Yine, eğer ekran kartına kadar hava üfleyebilen kalitede bir fan değilse, yine bir işe yaramaz. Kasanın kapağını açın ve oyun sırasında ön fanların üflediği havayı elinizle kontrol edin. Eğer ekran kartına kadar geldiğini hissetmiyorsanız, hava akışına hiçbir katkısı olmuyor demektir.

Ön fanları daha hızlı çalıştırarak tekrar dene.
Bi tane içeri üfüren fanın önünde sabit disk kilidiyle sabit diski koymuşlar :D.

Zalman Z3+ kullanıyorum. Ucuz ve sağlam bir kasa evet ama o fanları yok mu o fanları... Kafamı ütülüyorlar. Aşırı dandikler ve üst fanlar yataklarından sökülmeye başladılar. Zaten fanlar molex kontrol edemiyorum pek öndeki kontrolcüye bağlılar. Kasamda 1 Giriş 3 Çıkış fanı var. Dandik olmalarına rağmen iş yaptıklarını düşünüyorum. Bir kaç saat maksimum ayarlarda zorlayıcı bir oyun oynadığını düşünsene. Ben İ5 6400 ve Sapphire R9 380X kullanıyorum. Yaklaşık 20 metre kare bir odam var. Yazın GTA 5 oynadığımda odada boğuluyordum sıcaktan ama odama özel bir durum ev çok bunaltıcı değil odam böyle ve pencereyi açarak rahatlıyordum. Bunun aynısını kasa olarak düşün. 15 dakika sıkmaz belki ama saatlerce bir oyun deneyimi olduğu zaman büyük iş yapar. Öyle olmasa millet niye Corsairin fanlarına yüzlerce Lira versin :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı