[İddia] Seçimin kazanılması için asgari ücrete %80 oranında zam yapılacak

ByApple

Decipat
Katılım
28 Mart 2021
Mesajlar
1.057
Çözümler
4
Yer
Bartın/Merkez
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
2023 yılında Türkiye büyük bir cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bir tanesine hazırlanıyor. "Z kuşağı" olarak adlandırılan genç kesimin de büyük oranda katılacağı bu seçimde ekonomik kriz ile birlikte iktidara gelen ve 20 yıl boyunca iktidarda kalmayı başarmış olan mevcut hükümetin ekonomik kriz ile gideceği düşünülüyor.

gelişmiş olan ülkeler ile kıyaslandığında asgari ücret ile çalışan oranı ve asgari ücretin değeri bakımından acı bir tabloya sahip olan Türkiye'de herkesin ekonomiden şikayet etmeye başlamış olduğu kriz ortamında mevcut hükümetin oy alabilmek için son çaresinin yüksek bir asgari ücret zammı yaparak basit bir seçim hamlesi uygulamakta bulduğu konuşuluyor. aynı zamanda asgari ücrete yapılacak olan zam tüm çalışanların maaşını etkiliyor.

İlk olarak havuz medyası'nda "vergi uzmanı" Muhammet bayram tarafından asgari ücretin 7.500 TL'ye yükseltileceği iddiası dile getirildi:
Bayram'ın açıklamasının ilgili bölümü şu şekilde:
"1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla asgari ücrette en az enflasyon oranında bir artış bekliyoruz. O yüzden enflasyon oranında yüzde 40'lık bir artış yapılırsa asgari ücret 7.700 lira civarında olacaktır." dedi.*Mevcut enflasyon düşünüldüğünde bu oran gerçekçidir.

İkinci olarak ünlü ekonomi yazarı şeref oğuz tarafından asgari ücretin seçim için 9.900 TL'ye yükseltileceği iddiası dile getirildi:
Oğuz'un "faiz tek haneye iner de enflasyon 5 yıl direnir" başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:
"seçim ekonomisi sürecinde asgari ücrete %80 ve üzeri oranda zam gelmesi sürpriz olmaz. Zira hükümetin önünde bir sandık var ve ücretlerdeki erozyonun toplumda yarattığı olumsuzluklar ortada… bu ölçüt, sadece asgari ücret için değil, tabamfiyat, katsayı, kamu işçileri toplu sözleşme zammı, emekli maaşları, öğrenci kredileri ve benzeri tüm sosyal alanlarda geçerli olabilecek. Hal böyle iken üretim yaya kalacak fakat para yağmuru sebebiyle enflasyon vites büyütecek. Kısaca asgari ücretten girecek ve enflasyondan çıkacağız seçim ekonomisinde… sonuç mu; elbette seçimin ardından zam fırtınası…"
*Mevcut hükümet tarafından kritik bir seçim olacağı ve seçimin kaybedileceği düşünüldüğünde bu oran gerçekçidir.

Öyle bir zam olursa geçmiş olsun fiyatlar uçacak.
 

izmirkartali

Kilopat
Katılım
30 Mayıs 2019
Mesajlar
7.583
Makaleler
1
Çözümler
48
Yer
İzmir
Öncelikle Türkiye'de asgari ücret bir yalandan ibaret. Dünyanın her yerinde asgari ücret yoksulluk sınırındaki ücrettir.
Açın Ekonomiye Giriş bilgisinde "asgari ücret" tanımına bakın.
Bizde bırakın asgari ücretliyi, memurlar bile gerçek asgari ücretin yarısını bile alamıyor.
Bizimkisi kölelik ücreti...

Gelelim konuya;
Asgari ücret zaten normal olarak yılda bir kez yapılıyor. Siz asgari ücretliye, yıl boyunca kaybettiği alım gücünü, geçmiş enflasyon oranında verirseniz buna zam denmez. Çok gecikmiş şekilde kayıpların kısmen telafisi denir.
Asgari ücretliler buna kanar da iktidara oy verirse ömür billah gerçek asgari ücreti göremezler.

Önce hiçbir çalışan yoksulluk sınırının altında ücret almamalı. Hep mi sermaye kazanacak yahu! Ya da devlet hep mi sermayeye destek verecek? Madem destek veriyor, çalışanin ücretini her zaman yoksulluk sınırının üzerinde tutmak üzere vermeli.

Mevcut hali ile devam ederken de geride kalan yılın enflasyonunu almak zam değildir. Bunun üzerine gelecek yılın enflasyonu karşısında da alım gücünü sürekli koruyabilecek şekilde artış gerekir.

Asgari ücretliler yoksulluk sınırı ve aylık enflasyonun her ay maaşlarına yansıtılmasını talep etmeli. Bunu istemeyen sendikalar, işçinin emeği üzerinden nemalanıp cellatlarının yağlı urganlarını yalıyordur.
 
Son düzenleme:
Yukarı