IDE HDD bilgisayar görmüyor

YusufArslan

Kilopat
Herkese merhaba, elimde 2000'li yıllardaki tüplü masaüstü bilgisayarlardan kalma bir IDE/PATA HDD mevcut ve içerisindeki verileri kurtarmak istiyorum. Bunun için s-tech ST-2640 all in One dock station (S-Tech ALL IN ONE HDD DOCK STATION ST-2640 Fiyatları ve Özellikleri) ürününü aldım. Kullanım klavuzuna pcclone ex Lite yazılımından bahsedilmiş ancak bu yazılımın Lite sürümünü internette bulamadım, ücretli sürümü içinse serial key bulamadım. 2006 yıllarında geliştirilmiş bir yazılım ve ulaşmak pek kolay değil. Kutunun üstünde yer alan otb driver (motbsid.com) sitesinden indirdiğim driverlerda yani pcclone ex Lite yazılımlarında ise yine sonuç alamadım. Arşiv bozuk hatası verdi. Dock'u kullanabilmek için pcclone ex yazılımına ihtiyacım var mı ondan da tam emin değilim. YouTube'da izlediğim bazı videolarda herhangi bir yazılım kullanmadan HDD okumayı başarabiliyorlardı. Ancak IDE olduğu için formatı farklı mıdır, bu nedenle yazılıma ihtiyaç var mıdır bilemiyorum.
HDD'yi cihaza takıp çalıştırdığımda ses geliyor aynı zamanda bilgisayarım da görüyor ancak okumuyor. Dosya yöneticisinde "USD sürücüsü (D:)" şeklinde görünüyor, üstüne tıkladığımda ise içine disk yerleştirin hatası alıyorum. Aygıt yöneticisine baktığımda ise IDE HDD'min modeli ve sanırım dockun kendisi görünüyor. Disk yönetimine baktığımda ise disk 1 şeklinde görünüyor ancak "medya yok" ibaresi yer alıyor. Komut Istemi'nden diskpart ve list disk komutları ile baktığımda ise "no Media" ve "0 b" ibarelerini görüyorum. Hepsinin resmini ekleyeceğim, oradan daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.
HDD'nin içerisindeki verileri silmeden, kaybetmeden dizüstü bilgisayarıma almak istiyorum. Elimdeki dock ile bunu nasıl yapabilirim? Ne yapmam gerekiyor, pcc lone ex yazılımını mı kurmalıyım? Yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkürler.

1642359821346.png

1642359836459.png

1642359847308.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskin master-slave ayarlını kontrol ettin mi? Master olarak ayarlaman gerekir.

IDE disklerde bir jumper bulunur. Birincil disk olması için master olarak ayarlanmalı.

Benzer durumdaki eski HDD verilerini şu dönüştürücü adaptör yardımı ile kurtarmıştım... (program vs kullanmadan)

Sizin kyllandığınız dönüştürücü ve üstte sözünü ettiğiniz yazılım hakkında malesef bilgim yok...

Benzer durumdaki eski HDD verilerini şu dönüştürücü adaptör yardımı ile kurtarmıştım... (program vs kullanmadan)

Sizin kyllandığınız dönüştürücü ve üstte sözünü ettiğiniz yazılım hakkında malesef bilgim yok...
Teşekkür ederim
Diskin master-slave ayarlını kontrol ettin mi? Master olarak ayarlaman gerekir.

IDE disklerde bir jumper bulunur. Birincil disk olması için master olarak ayarlanmalı.
Teşekkür ederim öncelikle, master-slave ayarı hakkında kısa bir araştırma yaptım ancak tam olarak nasıl yapacağımı anlayamadım. Diskimdeki durum resimdeki şekilde, ne yapacağım konusunda daha detaylı yardımcı olabilir misiniz? Ya da açıklayıcı bir kaynak iletebilirseniz çok memnun olurum.

WhatsApp Image 2022-01-16 at 22.31.28.jpeg

Geri
Yukarı