İdeal Dizüstü PC

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
69.387
Çözümler
876
Beğeniler
100.008
Yer
İstanbul
Neredeyse artık herkesin kendine ait bir kişisel bilgisayarı var. Kablolardan bağımsız bilgisayarını istediği zaman istediği ortama taşımayı tercih edenler de dizüstü bilgisayarları tercih ediyorlar. Bu nedenle dizüstü bilgisayarlar gün geçtikçe gelişiyorlar ve masaüstü performansını sunabilecek düzeye geldiler. Peki, evinizden uzakta, teknedeyken ne tür bir dizüstü sizin için daha uygun olurdu? Bu yazımızda bunun yanıtını bulmaya çalışacağız.

Bilgisayar için tercih edilen isim PC, yani Personal Computer. Bu bağlamda kullanıcıların gereksinimi de doğal olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Teknede kullanmak için ihtiyacımız olan dizüstü bilgisayarın genel gereksinimleri, pil ömrü ve hafiflik. Bu nedenle özellikle %40’a varan enerji tasarrufu sağlayan LED ekranlı bir dizüstü önceliğimizde bulunmalı. Ancak enerji ile performans maalesef ters orantılı. Oyun hastasıysanız ya da multimedya’nın tadını çıkarmak istiyorsanız yüksek performanslı, HD ekranlı dizüstü bilgisayarları da tercih edebilirsiniz. Piyasaya sürülen yeni dizüstü bilgisayarlar da bu ikilemi çözebilmek için performans ya da pil ömrü arasında geçişi olanaklı kılıyor ve bu bağlamda çift ekran kartı ile geliyorlar.

Her ihtiyaca bir PC

Piyasada bulunan beş dizüstü bilgisayar profili, ihtiyaçlarınıza uyan bilgisayarı bulamanızı daha da kolaylaştıracaktır. Mobil Büro, Çoklu Ortam Makinesi, Ofis Dizüstü, Oyun Canavarı ve Masaüstü Alternatifi (DTR) bu beş tipik dizüstü bilgisayarların adları. Kısaca bunları açıklayalım.

Mobil Büro

Trende, teknede, otobüste veya uçakta çok zamanınız geçiyor ve bundan dolayı dizüstü bilgisayarınızı seyahat esnasında etkili bir biçimde kullanmak istiyorsunuz. Bunun için düşük bir dizüstü ağırlığı, uzun saatler dayanabilecek bir pil ömrü ve tabii ki kablolardan bağımsız çalışabilen bir internet bağlantısı beklentisi var.

Çoklu Ortam Makinesi

Dijital fotoğrafçılık, video filmler veya yüksek çözünürlüklü televizyon yayınları hayatınızda önemli bir yer kaplıyor. İşte bu durumda yüksek işlem kapasitesine sahip güçlü bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız var demektir. Ayrıca güçlü bir ekran kartından ziyade görüntü yetenekleri ile göz dolduran bir dizüstü ihtiyaçlarınız için daha uygun olacaktır. Söz konusu görüntü kalitesi olunca işin içine bir LED ekran giriyor. Video kesimi ve benzeri işlemler için ise yüksek kapasiteye sahip bir sabit disk daha uygun olacaktır. Tüm bunların yanında cihazda şu bağlantıların olmasına da dikkat edin: kameralar için bir Firewire (IEEE1394) girişi, dijital kameranızla çektiğiniz fotoğrafları aktarabilmek için bir kart okuyucu ve LED TV’nizle bağlantı yapabilmek için S-VHS veya HDMI çıkışı. İşte tüm bu çıkışlar Çoklu Ortam Makinesinde olmazsa olmaz çıkışlar sayılabilir.

Ofis Dizüstü

Sizin için özellikle şu iki şey önem taşıyor: iyi bir ekran ve harici cihazlarla sorunsuz bir bağlantı. Bir ofis bilgisayarı için ise işlemci ve ekran kartı performansı, sabit disk kapasitesi ve ergonomi (Pil ömrü, ağırlık) az önem taşıyan özellikler arasında. Verilerinizin günlük yedeklenme işlemi için DVD yazıcı önem teşkil ediyor. Bu yüzden en az 15” veya 17” büyüklüğünde LED veya LCD ekran, yazıcılar, tarayıcılar ve benzerleri için çok sayıda USB arabirimi ve entegre bir DVD yazıcıya sahip dizüstü sizin için gerekli. Ayrıca satın almadan önce ürünün klavyesini denemenizde fayda var zira konforlu bir yazma için iyi bir klavye şart. Son olarak cihaz başında saatler harcayacağınız için ürünün sessiz olmasına da önem gösterin.

Oyun Canavarı

Göz kamaştırıcı oyunların 3 boyutlu dünyasında sorunsuz bir oyun keyfi için üç şey önemli: Performans, Performans ve Performans. Dizüstünün işlemcisinden ekran kartına, sabit disk boyutundan ekranın büyüklüğüne ve ağ partileri için hızlı bir ağ kartına kadar giden liste uzuyor da uzuyor. İşte bu yüzden oyunların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için en son çıkan işlemcilerin yanında buna uygun yüksek bellek kapasiteli ekran kartlarına da ihtiyacınız var.

Masaüstü Alternatifi (DTR)

Bu tanımı şu şekilde açıklayabiliriz: Hızları ve özellikleri gün geçtikçe artan dizüstü bilgisayarlar artık masaüstü bilgisayarların yerini alabildikleri için masaüstü ayarında bir dizüstü satın alabilirsiniz. İşte bu yüzden DTR-Dizüstü’den (Desktop Replacement) standart bir masaüstü bilgisayarda bulabileceğiniz bütün özellikleri bekleyebilirsiniz: büyük bir ekran, yüksek kapasiteli bir sabit disk, hızlı bir işlemci ve iyi bir ekran kartı. Ayrıca arabirimlerin de yeteri kadar fazla olması gerektiğin de hatırlatalım. Pil ömrü, ağırlık ve tasarım gibi diğer dizüstü özellikleri ise dizüstü alternatifi bilgisayarınızda pek ön plana çıkmayabilir. 17 veya 19” ekran büyüklüğü, 320 GB veya daha fazla sabit disk kapasitesi, hızlı işlemciler ve yüksek bellek kapasiteli ekran kartı olmazsa olmazlar listesinde. Ayrıca mümkün oldukça fazla USB arabirimi, kablosuz ağ ve Gbit Ethernet de önemli.

2011’de Dizüstü Teknolojisi

Dizüstü bilgisayar piyasası son çıkan işlemciler ve ekran kartları ile oldukça hareketli günler geçirirken artık masaüstü performansını da kıskandıracak ürünler piyasaya sürülüyor. Bu cihazların önemli özellikleri ise masaüstüne bağlı kalmamanın yanı sıra çok uzun sürelere çıkabilen pil ömrü sunmaları. Dizüstü bilgisayar piyasasındaki rekabet HD ekranlı cihazların da ötesinde artık dokunmatik ekranlı PC’lere taşınıyor. Tabi dokunmatik ekran denildiğinde performans olarak standart dizüstü bilgisayarlarla aynı özelliğe sahip olmaları da bu PC’ler için önemli bir kazanç. Sizin için son zamanlarda adını sıkça rastladığımız dizüstü bilgisayarı inceledik;

Acer Aspire TimelineX

Acer Aspire TimelineX serisi aradığımız türden bir dizüstü olabilir. TimelineX serisi sadece zamandan tasarruf sağlamakla kalmıyor aynı zamanda 2010 İntel işlemci ailesiyle mükemmel performans sunuyor. 1inçten daha ince modelleri 11,6”, 13,3”, 14,0”, 15,6” HD geniş ekranları ve güçlü ekran kartlarıyla edinebilmeniz mümkün. Pil süresi kullanıcının kullanımı doğrultusunda değişiklik gösterir ancak TimelineX serisi ince ve hafif dizaynın yanı sıra 8 saattin üzerinde mükemmel bir pil performansı sunuyor. TimelineX serisinin dizüstü bilgisayarlarına şöyle bir göz atalım.

acer-aspire-timelinex-1830t.jpg


TimelineX 1830T

TimelineX 1830T 11,6” ekranı ve 1,4 kilogram ağırlığıyla ultra taşınabilir bir netbook olmasının yanı sıra maksimum performans için üzerinde İntel Core i7 işlemci taşıyor. Bu özelliklerin yanı sıra Acer 8 saat’e yakın pil ömrü vaat ediyor. TimelineX 1830T 1,46 Ghz hızında İntel Core i7-680 işlemciye sahip ve bu hız Turbo Boost teknolojisi ile ihtiyaca göre 2,53 Ghz’a kadar çıkabiliyor. Sistem 4 GB RAM ve 500 GB sabit disk alanına sahip ve yerleşik Bluetooth ile 900$ bir fiyata satılıyor. Diğer TimelineX 1830T modelleri Core i3 ve Core i5 işlemcileri ise 600$ gibi uygun bir fiyata satışa sunuluyor.

TimelineX 3820T ve 4820T

Daha da geniş ekran arayanlar için Acer, 13 inçlik ekranı ve Intel Core i3 ya da i5 işlemci, 3 ya da 4 GB Ram(8GB’a yükseltilebilir) ve 320GB sabit diski ile TimelineX 3820T’yi sunuyor. Tüm bu özelliklerin yanı sıra bilgisayar 1,8 Kg ağırlığında ve 1 inç kalınlığında.

Acer aynı zamanda 14” ve 15,6” TimelineX’leri de güncelliyor. 14 ve 15,6 inçlik bu modeller Intel Core i3 ve i5 işlemci, 4GB RAM(8 GB’a yükseltilebilir) ve 500 GB’a kadar sabit disk belleği sunuyor. Bu modellerden 15,6 inçlik 5820T kendine ait nümerik klavye ile sunuluyor.

4380TG TimelineX modeli 14 inç ekran, Intel Core i5 işlemci, DirectX 11 destekli ayrı ATI Mobility Radeon HD 5650 ekran kartı ile yüksek performans, oyun ve eğlence için biçilmiş bir kaftan. Bu modeller iki ayrı ekran kartı taşıyor ve isteğe bağlı olarak performans ya da pil tasarrufu gereksiniminize göre yerleşik ekran kartları arasında geçiş yapma olanağı sunuyor. Bu dizüstü bilgisayarlar 800$ üzeri fiyatlarla satışa sunuluyor.

aspire timelinex 3820t.jpg


Samsung SF511

Tasarım olarak da beğendiğimiz ve tasarruf seçeneğinin yanı sıra performansıyla da bizi etkileyen bir başka marka Samsung. Samsung SF511, 15.6” boyutlarına karşın pil dâhil sadece 2.395 gram ağırlığında. LED arka aydınlatmalı HD Ready ekran ile gelen üründe Sandy Bridge mimarili Core i5 2520M işlemci yer alıyor. Performans konusunda bütün ihtiyaçları karşılayan bu işlemcinin yanında Samsung’un üründe NVIDIA’nın en son serisinden GT 520 ekran kartı kullandığını görüyoruz. Bu ekran kartı ile piyasadaki bütün oyunları kabul edilebilir ayarlarda oynayabilirsiniz. SF511, performansın yanında pil ömrüne de önem veriyor. Bu bağlamda üründe günlük işlemleriniz için bir adet de dâhili Intel grafik yongası yer alıyor. NVIDIA Optimus teknolojisi sayesinde her iki ekran kartı arasında otomatik olarak geçiş yapan Samsung, 4 saatin üstünde bir pil ömrüne sahip.

SF511(IVORY)_13.jpg


Apple Macbook

Pil tasarrufu konusunda son zamanlarda büyük bir rekabet yaşanıyor. Apple’ın MacBook serisi de bu alanın iddialılarından. 13” MacBook Pro Intel Core 2 Duo işlemci kullanıyor ve 2,66 Ghz işlemci hızının yanı sıra 10 saate kadar pil ömrü sunuyor. Apple 15” ve 17”lik yeni nesil işlemcili MacBook’larla %50’ye kadar bir performans artışı vaat ediyor. Aynı zamanda bu işlemcilerin sunduğu Turbo Boost ile PC hızı 2,66 Ghz’den 3,33 Ghz’e çıkıyor ve tek şarjla 8-9 saat arası kullanılabiliyor. Bu da kablodan bağımsızlık anlamına geliyor. MacBook’un ilgi çekici bir özelliği de ani hareket algılama sistemine sahip olması. Bu sistem sayesinde herhangi bir düşme durumunda sabit diskteki veriler de korunmuş oluyor.

Apple MacbookPro.jpg


Lenovo ThinkPad Edge 15

Günlük işlemlerinizi yerine getirebilmek için mütevazı bir dizüstü arıyorsanız, Lenovo ThinkPad Edge 15 modeli, 15”lik HD Ready ekran ile yüksek kaliteli görüntünün yanı sıra pil tasarrufu için LED arka aydınlatmadan yararlanıyor. ThinkPad Edge 15, 2,13 Ghz hızında Intel Core i3 işlemci ile piyasaya sürülüyor. Pil tüketiminde ve taşınabilirlikte iddialı olan ThinkPad Edge 15, 4,5 saat’e yakın bir pil ömrüne sahip.

lenovo_thinkpad_edge_15.jpg


HP ENVY 14

Çift ekran kartına sahip, performans ve pil ömrü arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyan ve aynı zamanda magnezyum ve alüminyum bir kasaya sahip HP ENVY 14 tasarımıyla sizi cezp edebilecek bir dizüstü. 14,5”lik LED ekranlı ENVY 14’ler tercihe göre Intel Core i3, i5, i7 işlemcilerle sunuluyor. 4GB DDR3 Ram, 500 GB sabit disk ve ATI Radeon HD 5650 ekran kartı ile gelen ürün, iç güzelliğin yanı sıra rahatlığa da önem veriyorsanız ideal tercih. Yine düz ve geniş tuşları ve geniş tasarlanmış Touchpad’i ile ENVY ergonomik bir cihaz.

HP ENVY 14.jpg


Lenovo IdeaPad Y560

Çift ekran kartı ile ilgimizi çeken bir diğer dizüstü bilgisayar Lenovo IdeaPad Y560. 2,55 Kg ağırlığındaki IdeaPad Y560, 2,26 Ghz hızında Intel Core i5 işlemci, 500GB sabit disk, 4GB DDR3 RAM, 1 GB ATI HD 5730 ekran kartı ile satışa sunuluyor. IdeaPad Y560’ın İsteğe bağlı olarak Intel Core i3 ya da i7’li modelleri de mevcut. DirectX 11 destekli bu model orta sınıfın üzerinde ekran kartı ile size mükemmel bir oyun zevki yaşatıyor. Öte yandan ofis işleriniz gibi günlük gereksinimleriniz için iki saniye gibi kısa bir sürede ikinci dahili ekran kartına geçebiliyorsunuz. Bu sayede büyük ölçüde pil tasarrufu sağlayabiliyorsunuz. IdeaPad Y560, hızı gerektiğinde 2,26Ghz’den 2,53Ghz’e çıkabilen i5 işlemcisi ve HD 5730 ekran kartıyla oyun hastaları için başarılı bir cihaz.

Lenovo IdeaPad Y560.jpg


Fujitsu Lifebook NH570

Bir zamanlar DVD sürücüsü olan bilgisayarlar ender rastlanıyordu tıpkı Fujitsu Lifebook NH570’de bulunan opsiyonel Blu-ray disk seçeneği gibi. Lifebook NH570, büyük 18,4” TFT HD ekranı, Intel Core i7 işlemcisi ve NVIDIA GeForce GT330M ekran kartı ile ele avuca sığmaz bir dizüstü bilgisayar. Bir dizüstünden sadece performans bekliyorsanız, Lifebook NH570 masaüstü alternatifi olarak size yetebilecek donanıma sahip bir dizüstü. Dilerseniz verimli olmasının yanı sıra daha da tasarruflu bir model için Intel Core i5 işlemcileri ile sunulan Lifebook NH570 modellerini de tercih edebilirsiniz.

fujitsu-lifebook-nh570b.jpg


Acer Iconia

Benzersiz bir bilgisayar deneyimi yaşamak için yeni bir alternatif ise Acer Iconia. Iconia çift dokunmatik ekranı ile oldukça ilgi çekici bir cihaz. Iconia dokunmatik HD ekranının yanı sıra klavye ve TouchPad yerine de ikinci bir ekran kullanıyor. Bu da klavyede tuşlara basmak yerine, sanal klavye üzerinde tuşlara “dokunmak” anlamına geliyor. Aynı zamanda alttaki ekranda da multimedya içeriklerini izleyebilmeniz olanaklı. Dizüstü bilgisayarda 14”lik yüksek parlaklıkta CineCrystal LED aydınlatmalı ekran kullanılıyor. Acer Iconia, i5 işlemcili, 4GB ram, dahili Intel ekran kartı ve tercihe göre 320-720GB arası sabit disk seçenekleri ile sunuluyor. Cihaz standart dizüstü bilgisayarlar gibi 802,11n kablosuz ağ desteğinin yanı sıra, Bluetooth 3,0, dahili 3G ve USB 3,0 ile piyasaya sunuluyor.

Acer Iconia_Kısa.jpg


Teknede en çok ihtiyacımız olan uzun pil ömrüne sahip cihazlar. İlk dizüstü bilgisayarları göz önünde bulundurduğumuzda pil süresini arttırabilmek için uygulamadığımız pil ömrü uzatma tekniği kalmıyordu neredeyse. Teknolojinin gelişmesiyle pil ömrü de önceden tahmin edilemeyeceği kadar uzun sürelere çıkarıldı. Yinede dizüstünüzde tasarruftan yanaysanız daha da uzun bir pil ömrü arayışındaysanız öncelikli olarak ekran ışığı seviyesini çok fazla enerji harcayacağı olabildiğince düşük seviyelerde kullanmalısınız. Ekran ile ilgili bir diğer önemli husus ekranın LED ile aydınlatılmasıdır çünkü LED aydınlatmalı dizüstü bilgisayarlar %40’a varan bir tasarruf olanağı sunar.

Pile en çok ihtiyaç duyduğunuz anda pilinizin azalmasının önüne geçmek için pil ömrünü sömürebilecek 3D oyun gibi uygulamalardan kaçınmalısınız ve gereksiz uygulamaları kapatmanız önerilir. Gerektiğinde kullanmıyorsanız kablosuz ağı devre dışı bırakmanız da size enerjiden kazanç sağlayacaktır. Güçten tasarruf sağlamaya önem verenler için çift ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarlar da gerektiğinde dahili grafik kartına geçiş yaparak büyük bir enerji kazancı sağlıyor.

Önceden Windows XP ve Vista’da bu ayarları belirlemek kullanıcıya zorluk çıkarsa da, yeni nesil dizüstü bilgisayarlar “Güç Planı Seçenekleri” gibi özel taslaklar sunan Windows 7 işletim sistemi ile kullanıcılara sunuluyor. Bu nedenle tasarruf etmek istediğinizde önünüze bir çok farklı alternatif sunuluyor ve bilgisayarlar bunu sizin yerinize neredeyse tamamen otomatik olarak yapıyor. Size de kablosuz özgürlüğün tadını çıkarmak kalıyor.
 

emir_hamza

Hectopat
Katılım
14 Mayıs 2014
Mesajlar
262
Beğeniler
14
Lenovo y560 çok eski. Ondan sonra lenovo y580 ve lenovo y500 serisi çıktı, hatta lenovo y510 çıktı.

HP envy serisi artık çok seyrek var hem de pahalı.

Lenovo thinkpad serisi biraz daha iş modeli. Yani kurumsal.

Şu an forumlarda en çok konuşulan Lenovo Z510 serisi. Gerçekten kasa kalitesi ve donanım olarak ayrıca şıklık olarak gerçekten iyi bir seri. Kesinlikle tavsiye edebilirim.
 
Son düzenleyen: Moderatör:Yeni konular

Yukarı