İdeal RAM sıcaklığı kaç olmalı?

sıcaklık.png
Standartlar dahilinde basitçe anlatmam gerekirse kasa sıcaklığınızdan birkaç derece daha fazla değerlerin olması önerilen sıcaklıklar. Rakam olarak bakarsak 40°c~50°c standart olarak tanımlayabiliriz. Bu sıcaklıkların üzerinde genellikle kararlılık ya da çökme sorunları yaratacaktır.​
ram.png
DDR4 modelleri için genelde 0°c ~ 95°c (32 ~ 203°f) değerleri sunuluyor, bu çip üreticilerine göre değişmektedir. RAM için aslında belirli sıcaklıkları aştığında ayrı olarak bir TRFC / tREFI gibi teknolojiler ile hata payı düşürülebiliyor, hata almadığınızı varsayarak bunun konu ile alakalı olmadığını düşünüyorum.
soru.png
Sizi anlayabilmek adına birkaç sorum olacak;​
  • Sıcaklıkları hangi yazılım ile görüntülediniz? RAM için gösterilen sıcaklıklar olduğuna emin misiniz? Çünkü bilinenin aksine belli segment anakartlarda RAM için sensörler yoktur, genelde köprüleri ya da bağlantı noktalarına ait bilgileri yansıtmaktadır.
  • Genel olarak ram için sıcaklık sorunları boost işlemlerinde görülür ,RAM için profil, xmp ya da OC ayarları yaptınız mı?​
  • RAM için voltaj değerleriniz nedir?​
  • RAM kullanım süreniz nedir ve RAM için stabilite testleri yaptınız mı?​

Standartlar dahilinde basitçe anlatmam gerekirse kasa sıcaklığınızdan birkaç derece daha fazla değerlerin olması önerilen sıcaklıklar. Rakam olarak bakarsak 40°c~50°c standart olarak tanımlayabiliriz. Bu sıcaklıkların üzerinde genellikle kararlılık ya da çökme sorunları yaratacaktır.​
DDR4 modelleri için genelde 0°c ~ 95°c (32 ~ 203°f) değerleri sunuluyor, bu çip üreticilerine göre değişmektedir. RAM için aslında belirli sıcaklıkları aştığında ayrı olarak bir TRFC / tREFI gibi teknolojiler ile hata payı düşürülebiliyor, hata almadığınızı varsayarak bunun konu ile alakalı olmadığını düşünüyorum.
Eki Görüntüle 672760
  • Sıcaklıkları hangi yazılım ile görüntülediniz? RAM için gösterilen sıcaklıklar olduğuna emin misiniz? Çünkü bilinenin aksine belli segment anakartlarda RAM için sensörler yoktur, genelde köprüleri ya da bağlantı noktalarına ait bilgileri yansıtmaktadır.
  • Genel olarak ram için sıcaklık sorunları boost işlemlerinde görülür ,RAM için profil, xmp ya da OC ayarları yaptınız mı?​
1-MSİ afterburner ile baktım MEM yazan ram sıcaklığı olmuyor mu ?
2-Herhangi bir OC işlemi yok.
3-Nasıl bakacagımı bilmiyorum öğrenmek isterim
4-Stabilite testinide bilmiyorum öğrenmek isterim.

icons8-information-64.png
MSI Afterburner ile RAM sıcaklıklarını görüntüleyebileceğinizi sanmıyorum, yüksek ihtimal GPU ait RAM sıcaklık değerlerini yanlış anlamışsınız. Aşsagıya görseli ekleyeceğim, eğer oradakı sıcaklık değerinden bahsediyorsanız o sıcaklık değerleri GPU içerisinde bulunan RAM için gösterilen değerler ya da VRAM için gösterilen değerlerdir. Bu değerler kartın termal tasarımına göre değişiklik göstermekte. Kart modeliniz ile araştırma yaparsanız çip üretici firma ilgili sıcaklık aralıklarını belirtmiştir.

20200919_133913.png

icons8-idea-64.png
RAM sıcaklık değerlerini görüntülemek için AIDA64 programını kullanabilirsiniz, fakat RAM modelinizde sensörler yoksa ölçüm yapamazsınız.

Buradan nasıl görüntüleyebileceğinizi ögrenebilirsiniz.

Ek olarak RAM stabilite ve kararlılık testlerinizi Memtest ile yapabilirsiniz.

Eki Görüntüle 672760
Hocam bunları kendiniz mi yazdınız? Gerçekten aşırı iyi gözüküyorlar çünkü.

MSI Afterburner ile RAM sıcaklıklarını görüntüleyebileceğinizi sanmıyorum, yüksek ihtimal GPU ait RAM sıcaklık değerlerini yanlış anlamışsınız. Aşsagıya görseli ekleyeceğim, eğer oradakı sıcaklık değerinden bahsediyorsanız o sıcaklık değerleri GPU içerisinde bulunan RAM için gösterilen değerler ya da VRAM için gösterilen değerlerdir. Bu değerler kartın termal tasarımına göre değişiklik göstermekte. Kart modeliniz ile araştırma yaparsanız çip üretici firma ilgili sıcaklık aralıklarını belirtmiştir.

Eki Görüntüle 673470

RAM sıcaklık değerlerini görüntülemek için AIDA64 programını kullanabilirsiniz, fakat RAM modelinizde sensörler yoksa ölçüm yapamazsınız.

Buradan nasıl görüntüleyebileceğinizi ögrenebilirsiniz.

Ek olarak RAM stabilite ve kararlılık testlerinizi Memtest ile yapabilirsiniz.
Hocam sizinkiyle benim dediğim farklı Ram'ler'in altında çıkıyor sizin dediğiniz ekran kartı'nın altında

1600518839197.png

bilgi.png
RAM modeliniz için bir araştırma yaptım fakat resmi olarak sensör konusunda bir açıklama bulamadım, bu durumda soruna çok fazla bilinmeyen değişken dahil oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam G.skill yeni model serilerinde Samsung çiplerini kullanıyordu, genelde bu tarz çip kullanılan modellerde sıcaklık değerlerini aktaran termal sensörler kullanılır. Global olarak resmi bir bilgi bulamasam da forumlardan 2400 CL15 (Hynix) için sensör bulunmadığı bilgisine erişebildim.​
voltaj.png
Sizden RAM için voltaj değerlerinizi istemiştim fakat bir geri dönüş yapmamışsınız, eğer voltaj değerlerinizi belirtirseniz bahsettiğim bilinmeyen değişkenler azalacaktır. Bunun nedeni açıklamak isterim, 1.2v stok değerine sahip olup OC işlemleri ile 1.5v, 1.7v~2v arası değerlere çıkartılan çipler için bile yapılan günaşırı testlerde alınan sıcaklık sonuçları 78c~82c aralığında. Hülasa sizin stok olarak kullandığınız RAM için bir ayar yapılmamışsa bu dereceleri görmeniz mantık dışı. Zaten daha önce belirttiğim gibi 50c~55c değerlerde rastgele hatalar ve çökmeler yaşamaya başlarsınız.​

test.png
MSI Afterburner üzerinde RAM sıcaklıkları için bir OSD elementi olup olmadığını bilmiyorum. Lütfen AIDA64 ve HWINFO ile ilgili kontrolleri yapabilir misin? Voltaj değerlerine de yanılmıyorsam AIDA64 üzerinden bakabiliyorsunuz. İlgili görselleri paylaşmayı unutmayın.​
2.jpg
adım.png
Son olarak fazla aktif olmadığım için size öngörebildiğim sonuçlar doğrultusunda bilgilendirme yapacağım.​
  • Büyük ihtimal bahsettiğiniz sıcaklık RAM için görüntülenen sıcaklık değil, bu durumda bahsi geçen sıcaklık GPU için verilen bellek sıcaklığı olacaktır.
  • Eğer önerdiğim programlar ile aynı sıcaklık değerlerini alıyorsanız, ilk olarak Memtest ile RAM için kararlılık ve stabilite testlerini yapın. Donanımsal bir sorun varsa bu kısımda karşınıza çıkacaktır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı