IDE'den AHCI moda alma sonrası SSD formatlanmıyor

halocanaydin

Kilopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Merhabalar,
Elimde Toshiba OCZ TR200 240 GB 2.5" SATA3 SSD 555/540 SSD var. Kendimi kontrol edemeyerek SATA modunu IDE'den AHCI'ye geçirdim ve doğal olarak Boot olayı gerçekleşmedi. Birkaç kere Boot gerçekleşmeyince ben de şüphelenip ikinci HDD'den Boot edip disk yöneticisinden SSD'ye baktığımda "ayrılmamış" olarak görünmekteydi. Flash diske Windows'u atıp Boot ettim. Sonrasinda HDD seçim ekranında seçilen HDD'ye Windows kurulamayacağı hatasını aldım. Deniyorum, hata veriyor. Sonrasında diğer HDD'deki Windows'a geçip disk yöneticisinden formatlamaya çalışıyorum. Süreki disk 1'i başlat diyor, MBR'yi seçip (sistemim UEFI değil) başlat diyorum. Sonra bir g/ç hatası yüzünden başlatılamadı diyor. Dısk part ile list disk deyip disk0 seçiyorum (bu arada disk 0 SSD ve Online yazmak ile birlikte toplam HDD boyutunu da göstermekte), ilk başta clean diyorum successfully diyor ama create Partition primary dediğimde ise disk yöneticisindeki gibi bir g/ç hatası veriyor ve işlem yapmıyor.

Denemediğim program kalmadı. Linux'ta gpart programı ile denedim. Seatools'un bootable versiyonunu denedim, AOMEI, paragon hard disk Manager'i denedim. Birçoğu yeniden bölümleme işlemi başlatınca işlem başarılı dese de sonuç değişmedi. AHCI moduna bu şekilde alıp da HDD'nin böyle olması normal midir? Bu konuda yardımlarınız rica ediyorum. Ekran görüntüleri ektedir.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı