IFlight SucceX E F4 V2.1 uçuş kartı ve SucceX E 45A ESC kiti - İlk bakış

Drone'un gövdesi gelmişti önceden. Geçtiğimiz günlerde ise FC ve ESC kiti geldi. Bende kısa bir inceleme yazmak istedim.

FC yani Flight Controller, kısaca Drone'umuzun beynini teşkil ediyor. Drone'daki tüm motorları bu kartla kontrol etmenin yanında, cihaz için gerekli sensörler de bu kart üzerinde bulunur. Yine alıcı, FPV kamera, FPV verici, LED gibi komponentler de bu kartın üzerine bağlanır.

Uçuş kontrol kartları, amaçlarına ve özelliklerine göre birçok kategoriye ayrılsa da, genellikle işlemci nesilleri ile ayrışırlar. Piyasada FPV Dronelar için bulunan kontrol kartları genelde F1 - F3 - F4 ve F7 nesil işlemcileri barındırır. F1 ve F3 eski nesiller olarak karşımıza çıkarken, F4 ve F7 artık yeni nesil teknolojileri barındıran kartlar olarak ortaya çıkar. F7 bu anlamda F4'e göre daha profesyonel ve güncel, pahalı bir klasmana girer. F4 ise günümüzde en çok tercih edilen kontrolcü neslidir.

Nesiller hakkında detaylı bilgi için şu İngilizce makaleye bakılabilir: How to Choose a Flight Controller for FPV Quadcopter - Drone Nodes

Tabii piyasada belli başlı popüler markalar bulunuyor. Bunlardan birisi de Mamba Systems. Aslında ilk başta Mamba'nın F4 FC ve ESC kitini alacaktım. Ancak içime sinmedi. Özellikle 40A'lık ESC ile gelen kitinde, ESC'nin lehim pedleri çok kötü duruyordu ve güven vermedi. Araştırmalarım sonucu, biraz da motorları iFlight aldıktan sonra, iFlight'ın F4 kitini almaya karar verdim. Ürünü Aliexpress'ten, indirim ve vergiler dahil 340 TL'ye aldım.

US $54.39 15% OFF|IFlight SucceX E F4 V2.1 45A 2 6S uçuş yığın (MPU6000) W/ SucceX E F4 V2.1 FC/SucceX E 45A ESC/Succex gücü 800mW VTX FPV için|Parçalar ve Aksesuarlar| - AliExpress (VTX'siz)

FC'nin özellikleri:

- MCU:STM32F405

- Gyro:MPU6000

- Betaflight OSD:YES

- Blackbox:8MB

- 4X Uarts

- 8 x Dshot/Proshot/Oneshot output

- 8 x individual ESC power/ signal pads

- 1 x Group of Gnd/Vbat/M1/M2/M3/M4/Cur/TX

- VTX telemetry: YES

- WS2812 led Strip:YES

- Baro: yes BMP280(I2C)

- Beeper:YES

- Input:2-6S(Max 8S)

- BEC:5V / 3A

- Firmware target : IFLIGHT_SUCCEX-E F4

- Mounting:30.5*30.5mm,φ4mm with Grommets φ3mm

- Dimensions:36*36mm

- Weight:6.8g

ESC'nin özellikleri:

- Dimension: 40*43mm

- Mounting Holes: 30.5*30.5mm/Φ3mm

- Weight: 14.4g

- Supports 2-6S Lipo input

- EFM8BB21 MCU, 24Mhz Runs BLHELI 16.X Firmware

- Current sensor: YES

- BEC: NO

- Supports: DShot150/300/600/1200/MultiShot/OneShot etc.

- Target: G-H-30 BLS 16.7

FC ve ESC ikilisi genel olarak bu düzeydeki diğer kitlerin sunduğu her özelliği sunuyor. Bunun yanında, özellikle Mamba F4 kartlarda olmayan barometrenin olması, bu FC'yi seçmemdeki en önemli sebeplerden biriydi. Zira ilerde GPS de ekleyince, iyi bir ikili oluyorlar. FC'nin port sayıları yeterli ve ihtiyaçları karşılıyor. Bunun yanında, lehim yerine konnektör ile de bağlantı yapabiliyorsunuz ki bence güzel bir özellik. Lehim yapmayı sevmeyen, sürekli kart/frame değiştiren ya da hobiye yeni başlayanlar için oldukça yardımı dokunacaktır. ESC'nin yanında, FPV kamera, FPV verici, RC alıcı, LED ve Buzzer gibi bağlantıları, konnektörler vasıtasıyla yapabiliyorsunuz.

FC bağlantı diagramı:

SucceX-E-F4-V2.1-Wiring-Diagram.png

ESC de FC gibi klasmanının gerekliliklerini karşılıyor. Bu fiyat bandında olan her ESC gibi BLHeli_S standartına sahip. Daha pahalı ESC'ler, BLHeli 32 standartına sahip olabiliyor.

ESC sağlam görünüyor. Lehim pedleri iyi, geniş ve dayanıklı. 45A olması da birçok motoru rahatlıkla takabilmenizi sağlıyor. 2S-6S arası pilleri destekliyor.

ESC'nin diagramı:

FC ve ESC ayrı iki kutuda, statik poşet içinde geliyor. Statik elektrik özellikle ESC üzerinde MOSFET'lere zarar verebiliyor. Bu nedenle dikkat edilmeli.

20210129_161424.jpg

Sonrasında ayrı iki kutu içinde ESC ve FC geliyor.

20210129_161751.jpg

Kutuların içinden de FC - ESC ve kablolatı çıkıyor. Ayrıca ucu lehimli, 12 AWG ve yeteli uzunlukta bir XT60 konnektörünün çıkması da güzel olmuş.

20210129_162440.jpg

FC ve ESC böyle görünüyor:

20210129_162523.jpg

Drone'a takıldığında ise böyle:

20210129_164945.jpg

20210129_170018.jpg

Batarya konnektörü yanda değil arkada kalıyor. Bu nedenle bazı gövdelere takarken, kolların birleştiği yer sıkıntı çıkartabilir. Buna dikkat etmekte fayda var.

Daha motorlar gelmedi ancak lehimlemeleri yaptım:

20210129_205746.jpg

20210129_220644.jpg

20210130_000619.jpg

20210130_001609.jpg

Genel olarak güzel bir ikili. Lehimleme yaparken bir sıkıntı çekmedim. Sadece iki kısımda dikkatli olmak gerekiyor. Altın pedlerin üstünde koruyucu bir silikonumsu katman var gibiydi. Havya ile iyice ısıtmak veya lehim pastası ile iyice temizlemek gerekiyor, ilk lehim öncesi.

Ürünün montajı sonrası, USB kablosu aracılığıyla ayarlamalarını yaptım. Bu tür FC'lerin en büyük özelliklerinden birisi, Betaflight yazılımı sayesinde özelleştirilebilir olmaları. Hem FC hem de ESC'yi, yazılım aracılığıyla güncelleyip, ayarlayabiliyorsunuz:

betaflight.PNG

betaflight 2.PNG
betaflight 2.PNG

İki uygulama da Chrome mağazasında bulunuyor:

Ürün ile alakalı ilk izlenimlerim bu yöndeydi. İlk başlayanlar ya da hobide uzun süredir bulunanlar için sağlam ve ekonomik bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• 20210129_211419.jpg
    20210129_211419.jpg
    218,8 KB · Görüntüleme: 76
Iflight kart'lara her zaman guvendim, guvenmeye de devam ediyorum. Ancak ben hangi marka olursa olsun, 4-in1 stack olan sistemlere guvenemiyorum. Her zaman ve mutlaka tek esc ile yola devam :)

Evet, FC alıp, ESC'leri her motor için ayrı ayrı almamı başkaları da önermişti, daha büyük bir gövdede ise öyle yapmıştım. Bu gövded e ise 4 in 1 tercih ettim.

Normalde F7 olan versiyonu alacaktım. O noktada iki seçenek var, Succex D F7 TwinG ve Succex E F7. TwinG olanı biraz pahalı olduğu için ilk başlangıçta onu almaktan vazgeçtim, E F7 olan ise bu F4 ile aynıydı neredeyse. Aynı barometre ve Gyro'ya sahipler.

Mamba kartlar çok öneriliyor ama güven vermedi hiç. Özellikle ESC'leri ucuz geldi. Motorları XING-E olarak seçmiştim, o sırada fark ettim iFlight'ın FC'lerini. Şaşırdım da doğrusu, genel olarak daha derli toplu kitler ama Mamba'lar kadar öne çıkmıyor.

Ancak TwinG ile bir build yaparsam, şu ESC'leri kullanabilirim, 4 in 1 yerine:

Mamba Turkiye'de sanki kizilay dagitmis gibi, hem cok ucuz ve hem kolayca bulunabildiginden dolayi tercih ediliyor. Ama bana gore tam bir cop marka.

FC alacaksaniz, iflight, matek, flywoo
ESC alacaksaniz iflight
Motor alacaksaniz, Brotherhobby, Tmotor, Hyperlite
Frame alacaksaniz Armattan, Floss, Catalyst Machine Works, iFlight
Receiver Crossfire
Kamera DJI ya da Foxeer
Anten TrueRC
Pervane HQ

Ben bu markalardan sasmam, ve bugune kadar da kullandigim binlerce marka arasindan en guvendiklerim sirayla bunlardir. Aldirdigim herkes de bugune kadar kullandiklari markalara lanet etmistir.. Ozellikle HGLRC ve Mamba gibi urunlere

Mamba Turkiye'de sanki kizilay dagitmis gibi, hem cok ucuz ve hem kolayca bulunabildiginden dolayi tercih ediliyor. Ama bana gore tam bir cop marka.

Ben de o hataya düşüyordum. İlginç şekilde fazla talep var ama o talebi karşılayacak bir özellik göremedim. Mesela bu Succex E F4 kontrolcüde barometre var, ancak aynı fiyattaki Mamba'da yok. Yine Mamba'ya göre PCB kalitesi iyi, gürültü değerleri iyi. Üzerinde filtreleme için kapasitörü var. Seçtikleri komponentler ve pedlerin yapısı nedeniyle, hava şartlarına daha dayanıklı geldi.

Motor olarak XING-E 2207, FPV kamera olarak Foxeer Nano Predator, FPV anteni olarak da Foxeer Lolipop 3 tercih ettim. Gövdeyi özellikle seçmiştim, arkasında SMA pigtail için boşluklar var. Gerçi TPU da yazdırılabiliyor.

Yani böyle tamamen sıfırdan başlanacaksa ucuz parçalar almak iyi, haşatını çıkarmak rahat oluyor. Ama önceden Drone kullandıysan, FPV'ye yeni geçiyorsan, belli parçaları kaliteli almak iyi olur diye düşündüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı