İhtiyacın çok üstünde watt değerine sahip bir PSU sisteme zarar verir mi?

Carnage86

Hectopat
Katılım
17 Mayıs 2013
Mesajlar
1.041
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
481
Yer
İzmir
Merhabalar. Bu ay sonu sistem toplamayı düşünüyorum, konfigürasyon tam olarak kesin değil ama tahminimce maksimum 400 wattdan fazla güç istemeyecek bileşenlere sahip olacak. Ancak "belki ileride crossfire/SLI falan yaparım " mantığıyla PSU muhtemelen Corsair CX750 olacak. Technopat forumlarından edindiğim izlenime göre kaliteli bir güç kaynağı ancak kimileri "İhtiyacın çok üstünde bir PSU sisteme zarar verir ya da stabiliteyi bozar, çünkü oyun PClerinde güç değişimleri çok sık olmaktadır" diyor. Bana göre tam tersi olması lazım(Yüksek güce sahip bir PSU bu değişimlerde daha iyi stabilite sağlamalı)ama duyduğum iddia içime kurt düşürdü. (Yanlış anlama olasılığımdan-ki kendilerine bunu biraz önce sordum- ve yazının eski tarihli olmasından dolayı kaynağı paylaşamayacacağım ancak son derece güvenilir bir kaynakta böyle bir şey okudum.)
 

Kuara

Kilopat
Katılım
13 Nisan 2014
Mesajlar
1.307
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
371
Hayır zarar vermez. Zaten sistem ihtiyacı kadar güç alır psu'dan.
 
KS
Carnage86

Carnage86

Hectopat
Katılım
17 Mayıs 2013
Mesajlar
1.041
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
481
Yer
İzmir
CX750 çok değil mi?
Kullanacağım sistem için çok ancak ileride daha güçlü ekran kartlarına upgrade yaparsam(ya da çoklu kart kullanımına geçersem)sıkıntı olmasın diye almışken tam alayım dedim.

Cevaplayan arkadaşlara teşekkürler, normalde bu şeyler işten anlamayanların efsanelerinden biridir(yıllardır duyarım ama daha önce hiç kafama takmadım) ama ilk mesajda dediğim gibi bunu söyleyen kaynağın ciddiyeti beni şüpheye düşürdü
 

Akif

Petapat
Katılım
4 Mart 2014
Mesajlar
12.259
En iyi cevaplar
41
Beğeniler
10.193
Yer
Osmaniye
Yüksek güç değerinden çok verimli olmasına dikkat edin.
 Yeni konular

Yukarı