İki Alman çoban köpeği arasındaki fark nedir?

Cemtastan23

Hectopat
Makaleler
1
Alman çoban köpeklerinde bildiğim kadarıyla renk, uzun veya kısa tüy, showline veya workline gibi farklılıklar var. Bu iki köpek arasında bir cins veya renk vs. farkı var mı? Birisi daha zayıf ve Alman çoban köpeğinden çok sokak köpeğine benziyor.

1685276599410.png

1685276631306.png

Alttaki ırkın orjinal hali örneği, üstteki ise "güzellik standartlarına" uygun şekilde yapay evrim oluşmuş bir örnek. Son bir on yirmi belki daha uzun süredir ırk standartlarına uydurmak amacıyla yapay seçilimle bu hale getirdiler ırkı. Ne kadar kambur o kadar iyi diye düşünüyor köpek ırkları federasyonu. Şimdiye kadar 5'ten fazla alman çoban köpeği besledim ve üstteki standartlara uygun olan köpeklerimde her zaman kalça çıkığı ve arthritis problemleri yaşandı. Şuanda bir köpeğim yaşlı ve zar zor yürüyor. Arka bacakları tutmuyor. Kısacası insanlar beğenecek ve beğendiği köpekleri çoğaltıp satacak diye köpeklerin genetiği bozuluyor ve kronik problem oluşturuluyor.

Alttaki ırkın orjinal hali örneği, üstteki ise "güzellik standartlarına" uygun şekilde yapay evrim oluşmuş bir örnek. Son bir on yirmi belki daha uzun süredir ırk standartlarına uydurmak amacıyla yapay seçilimle bu hale getirdiler ırkı. Ne kadar kambur o kadar iyi diye düşünüyor köpek ırkları federasyonu. Şimdiye kadar 5'ten fazla alman çoban köpeği besledim ve üstteki standartlara uygun olan köpeklerimde her zaman kalça çıkığı ve arthritis problemleri yaşandı. Şuanda bir köpeğim yaşlı ve zar zor yürüyor. Arka bacakları tutmuyor. Kısacası insanlar beğenecek ve beğendiği köpekleri çoğaltıp satacak diye köpeklerin genetiği bozuluyor ve kronik problem oluşturuluyor.
Yani cins farkından ziyade doğal ve yapay farklar var.
Peki sizin köpeğinizde de oluşan bu kalça displazisi olayı sadece görünüm mü yoksa hayvana ciddi anlamda zarar veriyor mu yani acı çekmesine vs. neden oluyor mu?

Açı, ışık farkı olabilir.
Bu denli fark olamaz hocam, yapısal olarak bir değişiklik var.

Peki sizin köpeğinizde de oluşan bu kalça displazisi olayı sadece görünüm mü yoksa hayvana ciddi anlamda zarar veriyor mu yani acı çekmesine vs. neden oluyor mu?
Tabii, diyorum ya bundan dolayı şuanda arka bacakları tutmuyor gibi bir şey. Kendini zar zor bahçede taşıyor. Gezdirmeye çıkartamıyorum çünkü uzun aralıklı yürüyecek gücü yok. Daha genç köpeğimde de aynı problem var şuanda. O da bu sene topallamaya başladı. Çoğu yapay evrim geçirmiş köpekte mevcut buna benzer problemler. En basiti puglar. Kuzenimde pug var nefes alamıyor hayvan

Yeni konular

Geri
Yukarı