İki ay arayla ekran kartım ve ana kartım yandı nedeni nedir?

Ömer ÖMÜR

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Benim sıkıntım, iki ay önce ekran kartının yanmasıyla başladı. ATİ HD 3850 Ekran kartım vardı. Görüntüler allak bullak olunca değiştirdim. Bir kaç arkadaşıma sorup Gigabyte GeForce Nvidia GT630 2GB ekran kartını aldım. Benim eskiden kullandığım PSU 250W idi. PSU kaldırmaz dediler gittim 300W 'no name' bir PSU aldım. 2 ay boyunca sıkıntısız kullandım. Sonra ana kartım yandı.

Gittim bu seferde Gigabyte G41M-Combo anakart aldım taktım. İki gün boyunca sıkıntısız kullandım. Dizi seyrederken ekranda görüntü birden gitti. Ama pc çalışıyordu. Pc kapattım, açtım olmadı. Ekran kartı ve işlemci fanı deli gibi dönüyordu. Ekran kartını çıkarttım, Onbord'a taktım görüntü geldi sıkıntısız kullanıyorum şuan pc'yi.

Ekran kartını iki hafta önce garantiye yolladım. Sizce sıkıntı nedendir? Psu yetersiz dediler, bilgisayarında kaçak var dediler, topraklama hattın yok ondan oluyor dediler ama aklımdaki soru işareti bir türlü kaybolmadı. Maddi durumumu epey bir sarstı bu ekran kartı ve anakart. Bana vereceğiniz akıllara ihtiyacım var arkadaşlar. Birde 4-5 ay önce 5+1 ses sisteminin subwoofer'ını kasanın üzerine yani PSU'nun tam üstüne gelecek şekilde koymuştum. Bundan dolayı olma ihtimali var mıdır?

Sistem özellikleri;
  • İntel core2 quad Q8200 işlemci,
  • 4 gb ram,
  • 300w psu,
  • Gigabyte Nvidia GeForce GT 630 Ekran kartı.
  • Gigabyte G41M-Combo anakart

Teşekkürler arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
O sisteme en az 400w psu lazım, yeni alıcan artık. Psu yüksek tut, yüksek olması zarar yapmaz.

Güzel kardeşim, senin aldıgın Psu 300 watt kalitesiz ve markasız bir psu oldugu için sana verse verse 250 watt verebilir. Sen ilk ekran kartının yandıgında veya gt630 alırken Technopat.net'e paylaşsaydın sana daha güzel öneriler gelebilirdi.

Ne olduğu belirsiz psu kullanmak, benzinliğin yanında sigara içmeye benzer. Gt 630 öneren arkadaşından bir daha öneri alma derim.

Bu saatten sonra burdan başka yerden öneri falan almayacağim. Güzel bir psu söylerseniz sevinirim arkadaşlar. Önerilerinize açığım. Ekran kartında sıkıntım yoktu aslında oynadığım tek oyun vardı onuda en yüksek kalitede oynatıyordu. Peki bu ekran kartının garantiden "KULLANICI HATASI" olarak dönme ihtimali var mi?

O sistem için alacağın power en az bu olmalı. XIGMATEK X-CALİBRE SERİSİ 500W GÜÇ KAYNAĞI - Vatan Bilgisayar
Kullanıcı hatası olayına gelecek olursak, bu biraz firmanın vicdanına kalmış bir şey. Adamlar voltaj kaynaklı olduğunu anlar ve değiştirmek istemezlerse yapacak bir şey yok ama zannetmiyorum böyle bir şey olacağını. %90 sorun çıkartmaz garanti.

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için hepinize ayri ayri teşekkür ederim. Keşke sistemde sıkıntı olduğunda ilk buraya sorsaymışım. Önerdiğin psu'yu alıcak bütcem yok şuan. Garantiden ekran karti gelince sistemdeki psu değişmeden takmayım mı?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı