İki farklı işletim sisteminden hangisi açılır?

RainbowwOnSky

Hectopat
Makaleler
3
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarımda Windows 10 kurulu ben ayrı bir depolama birimi alıp oraya da Linux kurmak istiyorum. Diyelim ki kurdum, ben istediğim işletim sistemini nasıl açacağım? Ya da otomatik olarak ilk önce hangisi açılır?

Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarımda Windows 10 kurulu ben ayrı bir depolama birimi alıp oraya da Linux kurmak istiyorum. Diyelim ki kurdum, ben istediğim işletim sistemini nasıl açacağım? Ya da otomatik olarak ilk önce hangisi açılır?
Varsayılan olarak yeni kurulan işletim sistemi önce açılır.

Linux dağıtımlarında çoğu zaman GRUB dediğimiz bootloader kullanılır. Buradan boot etmek istediğiniz işletim sistemini seçer ve bu şekilde istediğiniz işletim sistemini açabilirsiniz.

Bende 3 işletim sistemi kurulu ve GRUB ile rEFInd var önyükleyici olarak. GRUB yapılandırmaya sahip olduğu için GRUB yapılandırmasına bir şey falan olur silinir diye :D rEFInd'i yedekte tutuyorum. (zamanında başımı çok yaktı) İkiside seçmeli önyükleme yapıyor. hatta rEFInd direk kernelide önyüklüyor herhangi bir yapılandırmaya ihtiyaç duymadan. rEFInd adından da anlaşılacağı üzere EFI destekler.

Geri
Yukarı