Çözüldü İki farklı RAM 1.2V ile çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

halil SALCAN

Kilopat
Daha fazla  
Anakart: B460M-A PRO.
1.slot RAM: Patriot Viper Steel 8 GB PVS48G320C6 3200 MHz CL 16 1.35V.
2.slot RAM: Crucial Ballistix Sport BLS8G4D240FSBK. 8sfd 8 GB DDR4 2400 MHz CL16 PC RAM.
İşlemci: Intel i3 10100F.
SSD: Patriot Burst PBU120GS25SSDR 2.5" SATA 3.0 SSD.

Yukarıda belirttiğim Crucial Ballistix Sport RAM ile herhangi bir sorun yaşamadan çalışıyor fakat Patriot Viper Steel 8 GB 3200MHz RAM yeni aldım. Bilgisayara taktım, göstermiyor. MSI sitesinden baktım anakarta uyumlu RAM kısmına 1.2 voltaj RAM'ler ile çalıştırıyor. Sizce neden kaynaklı olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakart üzerinde RAM yuvalarını değiştirdim BIOS'tan ise voltaj değer ayarı yaptım sorunum düzeldi 16 GB RAM sıkıntısız gösteriyor.
Hocam, aslında cevabı vermişsiniz. Farklı voltaj RAM'ler sorun yaratabilir. Anakart desteklemiyorsa, görmeyebilir.

Artı -1 Eksi
2. takılan RAM her zaman düşük frekans ve voltajda çalışan RAM'e göre çalışır. Yani sizin sistemde 2400 MHz ve 1.2V'de çalışır. 1.3V ve 3200 çalışması için aynı değerlerde RAM takman lazım. Düşük frekans olan RAM'in çıkması lazım.

Anakart üzerinde RAM yuvalarını değiştirdim BIOS'tan ise voltaj değer ayarı yaptım sorunum düzeldi 16 GB RAM sıkıntısız gösteriyor.

Artı -1 Eksi
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı