İki kamerada lens seçimi nasıl olmalıdır?

emrearsllan

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
Elimde bir Nikon D3500 bulunmakta ve yakın bir zamanda Fujifilm XT-4 alma niyetindeyim. İlk baştaki planım bu Nikon'u satıp öyle almaktı ama sonra çekimde ikide bir lens değiştirmenin zorluğu ve de bunun makine bileziğine verdiği zarardan ötürü satmayıp iki kamera olması yönünde karar kıldım. Bu nokta da aklıma şöyle bir soru takıldı; Hangisinde kaç mm lens kullanmalıyım? Şimdi halihazırda Nikon'da 35mm F1.8 ve 18-55mm F3.5-F5.6 bulunmakta. Geriye bir tek dar açım kalıyor yani onu da Fuji'ye almam gerekir. Ancak bu şekilde mi yoksa elimdeki lensleri satıp 70-300mm lens alıp Fuji'yi de 16-45mm gibi bir lensle kullanmak daha avantajlı ve performanslı olur?
Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok spesifik bir soru sormuşsunuz. Öncelikle kamera bileziğinin lens takıp çıkarmaktan kolay kolay zarar görmeyeceğini düşünüyorum. Hangi model kameranın daha çok hoşunuza gittiğine bağlı olacaktır ne yapmanın daha uygun olacağı. Kendimden örnek verirsem Samsung NX300M kameram vardı sonra Canon 5D ilk modelini aldım. Teknolojik açıdan çok daha geride olmasına rağmen Canon kamera ele oturuşu, renklerin canlılığı, pil ömrü açısından çok daha güzel geldiği için Samsung kamerayı kullanmayı bıraktığımı fark ettim ve sonrada 5D için 70-300 lens almak için sattım. Aynanda iki farklı marka kamerayı rahatça kullanabilirim diyorsanız Nikon için tele lens alıp Fuji'yi 16-45 gibi bir lens ile daha kolayda olacak şekilde kullanabilirsiniz. Dar açıyı Fuji için alırsanız lens ağır olacağından ve kamera ufak olduğundan kullanımı rahatsızlık verebilir ama çok sorun olacağını düşünmüyorum.

Çok spesifik bir soru sormuşsunuz. Öncelikle kamera bileziğinin lens takıp çıkarmaktan kolay kolay zarar görmeyeceğini düşünüyorum. Hangi model kameranın daha çok hoşunuza gittiğine bağlı olacaktır ne yapmanın daha uygun olacağı. Kendimden örnek verirsem Samsung NX300M kameram vardı sonra Canon 5D ilk modelini aldım. Teknolojik açıdan çok daha geride olmasına rağmen Canon kamera ele oturuşu, renklerin canlılığı, pil ömrü açısından çok daha güzel geldiği için Samsung kamerayı kullanmayı bıraktığımı fark ettim ve sonrada 5D için 70-300 lens almak için sattım. Aynanda iki farklı marka kamerayı rahatça kullanabilirim diyorsanız Nikon için tele lens alıp Fuji'yi 16-45 gibi bir lens ile daha kolayda olacak şekilde kullanabilirsiniz. Dar açıyı Fuji için alırsanız lens ağır olacağından ve kamera ufak olduğundan kullanımı rahatsızlık verebilir ama çok sorun olacağını düşünmüyorum.
Çok teşekkür ederim. İşin video boyutu olduğu için tele olarak nikon'u normal ve geniş olarak da fujiyi tercih etmeyi mantıklı buldum.

Yeni konular

Geri
Yukarı