İki Pilot da Etkisiz Hale Gelirse Uçağı Kim Sürer?

Sanki kapı kilitliyken hostes rehin alınamıyor da. Hayal gücü çok gelişmiş arkadaşların.
Burada kastedilen şey hostesleri şifreyi girmeye zorlamak. Rehin alınmaktan kasıt bu.

Hatta kapıyı açmazsanız bütün yolcuları öldürürüz diyene öldürürseniz öldürün, aman uçağa bir şey olmasın dersiniz haha.
O kapıların hangi olaydan sonra bu kadar sağlam yapıldığı ve kokpite yetkisiz erişimin neden bu kadar zorlaştırıldığını araştırırsanız anlarsınız. Dert uçak değil, böyle bir şeyi nereden çıkardınız anlayamadım.

Üslubunuzu da biraz düzeltirseniz hoş olur.

Sağlanamaması da güvenlik açığı sayılabilir.
Evet ama çok nadir bir gereklilik için sürekli kötü amaçla kullanıma izin veren bir açık haline gelir o zaman bu durum. Hava korsanları, teröristler hatta rakip devlet ve firmalar bile bu açığı kullanarak uçağa ve insanlara zarar verme imkanı yakalar.

Burada kastedilen şey hostesleri şifreyi girmeye zorlamak. Rehin alınmaktan kasıt bu.

O kapıların hangi olaydan sonra bu kadar sağlam yapıldığı ve kokpite yetkisiz erişimin neden bu kadar zorlaştırıldığını araştırırsanız anlarsınız. Dert uçak değil, böyle bir şeyi nereden çıkardınız anlayamadım.

Üslubunuzu da biraz düzeltirseniz hoş olur.

Peki aynı şekilde pilotları kapıyı açmaya zorlayamazlar mı? Ne diyecekler öldürürseniz öldürün kapıyı açmıyoruz mu diyecekler? İnsanlara karşı hakettikleri uslubu kullanıyorum bunu yargılayacak olan maalesef siz değilsiniz.

Peki aynı şekilde pilotları kapıyı açmaya zorlayamazlar mı? Ne diyecekler öldürürseniz öldürün kapıyı açmıyoruz mu diyecekler?
İnsan faktörü🤷‍♂️ Bazısı tamam der açar bazısı katıdır açmaz yine de.

Hostesi öldüren bütün yolcuları da öldürmesin sonra? Ben buna hiç ihtimal veremiyorum.
Yani o işte insan faktörü. Açmam der kapıyı. Belki 50 kişinin ölümüne yol açacak ama belki de Dünya Ticaret Merkezi binasını kurtaracak. Tamamen zar atıyorsun şansına;)

Peki aynı şekilde pilotları kapıyı açmaya zorlayamazlar mı? Ne diyecekler, öldürürseniz öldürün kapıyı açmıyoruz mu diyecekler?
Dediğim şeyi araştırsaydınız cevabı bulurdunuz. 11 Eylül saldırılarından sonra bu güvenlik önlemleri alındı. İlla hazır bilgi lazım size. 2 dakika oturup bir bilgiyi kendiniz bulmaya üşeniyorsunuz.

Binlerce kişinin bulunduğu bir yere uçağı kaçırıp çarptıracaksa eğer korsanlar, pilot da açmıyorum diyebilir. Zaten olası öyle bir durumda uçaktaki insanlar muhtemelen yine ölecek. Böylesi daha kârlı.

İnsanlara karşı hakettikleri uslubu kullanıyorum, bunu yargılayacak olan maalesef siz değilsiniz.
Size bilgi vermeye çalışan insanlara bu şekilde davranmanız hoş değil. Hele ki karşınızdaki insan size bir şey dememişken.

Dediğim şeyi araştırsaydınız cevabı bulurdunuz. 11 Eylül saldırılarından sonra bu güvenlik önlemleri alındı. İlla hazır bilgi lazım size. 2 dakika oturup bir bilgiyi kendiniz bulmaya üşeniyorsunuz.

Binlerce kişinin bulunduğu bir yere uçağı kaçırıp çarptıracaksa eğer korsanlar, pilot da açmıyorum diyebilir. Zaten olası öyle bir durumda uçaktaki insanlar muhtemelen yine ölecek. Böylesi daha kârlı.

Size bilgi vermeye çalışan insanlara bu şekilde davranmanız hoş değil. Hele ki karşınızdaki insan size bir şey dememişken.
Dolaylı yoldan aptal demiş olmasın? Hemde kasıtlı olarak? Şimdi kimin aptal olduğu daha iyi anlaşılsın diye vurgu yaptım sadece.

@Jira @Alpha Centauri @painkiller Malum kişiye boşuna nefesinizi tüketmeyin derim.

Aynen öyle, pilotlar o kapıyı açmayacak. İstersen tüm yolcuları öldür diyecekler, talimatları net şekilde bu. Uçuş sırasında kokpite asla art niyetli biri, ne pahasına olursa olsun sokulmayacak emrinin anlamı gayet net. Uçağı kaçıranlar o kokpite girdikten sonra o uçakların binlerce kişinin olduğu bir yere çakılmayacağının garantisi var mı? Çok kritik bir konuma saldırı düzenlenmeyeceğinin garantisi var mı? Uçaktaki en fazla birkaç yüz kişiye karşı yerde hayatlarını tehlikeye atacakları binlerce kişi var. İşin nükleer tesislere yapılması muhtemel bir saldırının sonuçları kısmını bile düşünemeden kalkıp doğruyu ve gerçek hayatta yıllardır olan bir kuralı söyleyen insanlara laf ediliyor bir de...

Sanki kapı kilitliyken hostes rehine alınamıyor da. Hayal gücü çok gelişmiş arkadaşların.
Gel birazcık hayal gücü çok gelişmiş kişinin havacılık deneyimine göz atalım.

Lisede THY ve diğer büyük şirketler tarafından tanınan bir lisede uçak bakım okudum. 18 yaşımda Dünya'da ismi geçen bir şirkette 9 ay staj yaptım. Daha sonra bu diplomamı mühendisliğe taşıdım ve mühendislik aşamasında da defalarca staj deneyimim oldu.

HHO'dan ve İTÜ'de de eğitim/kurslar aldım.

Lisede kanıma giren bakımcılıktan kendimi koparamadım ve mesleğe direkt B1.1 lisans ile başladım. Benden 5 yaş büyük adamlar A lisans için işten eve gittiklerinde ders çalışıp her yıl para vererek sınava girip, logbook doldururken ben mezun olduğumda onların üstündeki lisansa sahiptim :)

A320 ve A330 tip eğitimim de var, bu da yurt dışı :) Evet, hayatımı adadığım mesleğe karşı hayal gücüm genişmiş cidden :)

Komplo teorilerine devam et sen, biz burada havacılık konuşuyoruz, safsatalar değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı