İkinci ekrana görüntü gelmiyor

yunus123ordu

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben yeni bir RTX 3060 aldım ama sorun şurada monitör 15 yıllık ve HDMI girişi yok ve monitör VGA girişli ama ekran kartına VGA girişi yok.
Şimdi ben şöyle bir şey yaptım. Kasayı aldım evdeki TV'ye bağladım ve her şey yolunda. Eski monitör içinde bir VGA'dan HDMI'ya dönüştürücü alim dedim ve aldım Amazon'dan. Her neyse ama ekran kartında bir tane HDMI girişi varmış ve ben de anakarta taktım ve ilk başta görüntü alamadım. Neyse yine interneten bayağı araştırdım ekran kartından görüntü alma falan diye neyse bir şekilde yaptım BIOS ayarlarından falan. Her şey yolunda ama bazen ben bilgisayarı açınca ikinci monitöre görüntü gelmiyor ya 15, 20 dk sonra geliyor ya da Hz ayarıyla oynayınca. Mesela ikinci monitörü 59.901 Hz'de ancak görüntü alabiliyorum, 60 Hz'de alamıyorum ancak 59.901'de bile bazen görüntü gelmiyor. Dediğim gibi 60 Hz'ye eçkiyorum aradan 5 dk geçiyor ve geri 59.901 Hz'ye düşürüyorum. Bu sefer geliyor ama hep olmuyor. Bu arkadaşıma sormuştum bu olayı arkadaşımda statiklenme yapıyordur dedi ve onun ne dediğini bilmiyordum ve internette de yazmıyordu. Son çare burada aramak oldu.

Dediğim gibi ikinci anakarta bağladığım 75 Hz'lik monitörden görüntü alamıyorum aldığımda ise 59.901 olarak alıyorum. Bu durumu nasıl düzeltebilirim acaba? Ben bu monitörü ekran kartına taksam da hâlâ aynı görüntü gelmiyor ve TV'yi ekran kartı yerine anakarta takınca TV'ye görüntü geliyor. Ama yine monitörden ekran kartına görüntü gelmiyor. Bu durumda sıkıntı monitörde midir ve bir de monitörün yeşil ışığı yanıp yanıp sönüyor ama ekran kartına takınca turuncu ışık yanıyor.

Ekran kartı: Z390 D
İşlemci: i7-9700K
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 3080.
RAM: 32 GB DDR 4

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazdığın yazı çok kafa karıştırıc. Anladığım kadarıyla iki ekranın var. Biri tv diğeri analog eski monitör. Anakartında ve ekran kartında birer tane ekran çıkışı var. Ve dönüştürücü ile kullanıyorsun.

1 Windows driver güncellemesine bak. Ekran kartların driver ı olmayınca görüntü vermeyebilir.
2 analog ekranlar her zaman sorunludur. Güçlü bir ekran kartın varsa en az HDMI girişli bir şey ile kullan. Sırf dokunsan bile analog ekranlar sorun çıkarmaya başlayabilir.
3 Kendine adam gibi DP portlu bir monitör al. Sanki kendine işkence ediyor gibisin. 1000 liraya bile var.

İlginç: Dört tane çıkısı olan ekran kartın var ama eski analog kullanıyorsun.

Yazdığın yazı çok kafa karıştırıc. Anladığım kadarıyla iki ekranın var. Biri TV diğeri analog eski monitör. Anakartında ve ekran kartında birer tane ekran çıkışı var. Ve dönüştürücü ile kullanıyorsun.

1 Windows driver güncellemesine bak. Ekran kartların driver ı olmayınca görüntü vermeyebilir.
2 analog ekranlar her zaman sorunludur. Güçlü bir ekran kartın varsa en az HDMI girişli bir şey ile kullan. Sırf dokunsan bile analog ekranlar sorun çıkarmaya başlayabilir.
3 kendine adam gibi DP portlu bir monitör al. Sanki kendine işkence ediyor gibisin. 1000 liraya bile var.

İlginç: Dört tane çıkısı olan ekran kartın var ama eski analog kullanıyorsun.

Ya evet biraz saçma yazmışım ve evet maddi durum yüzünden şu anlık bununla idare etmek zorundayım ama inşallah en yakım zamanda monitör alacağım ama işte monitör alana kadar bunun bana idare etmesi lazım ve hepsini yaptım yine olmuyor dostum yardımın için teşekkürler yine de.

Yeni konular

Geri
Yukarı