İkinci El Aldığım Telefonun Fatura Kesim Tarihi Yanlış

Heinz.Guderian

Kilopat
Arkadaşımın başından geçen bir olay. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Hakkımızı arayabilir miyiz, yoksa bu sahtekarlığı da kılıfına uydurmuş olabilirler mi?

06.09.2018 tarihinde Yozgat'ta bir telefoncudan 2. el iPhone 6s aldım. Telefonun faturası Kayseri'de kesilmiş. Fatura kesim tarihi 17.06.2018. Ben bu telefonu 19.03.2020 tarihinde garantiye yolladım. Normalde garantisi 17.06.2020'ye kadar devam etmesi gerekiyor ama garantiye yolladığımda telefonumun garanti kapsamında olmadığı, garantisinin bitmiş olduğu söylendi. 319 TL ücret talep edildi. Faturaya göre garantisinin devam ettiğini söylediğim halde sistemde gözükmediği ve faturanın elde kesim yapıldığını söylediler. Yani telefonu Kayseri'de ilk sahibine satan telefoncu faturayı kendi doldurarak faturanın tarihini değiştirmiş.

Ne yapmalıyız? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu siteden seri numarasını sorgulayınca ne yazıyorsa o, 2.el olduğu için faturayı değiştirmiş olabilirler satarken daha fazla para kazanmak için. Faturası eğer ilk faturasıysa yapacağın tek bir şey var apple destek üzerinden konuşarak garantim var ama sistemde gözükmüyor de senden faturanın resmini göndermeni isteyecekler gerisi onlar hallederler. Ama dediğim gibi ilk faturasıysa eğer değilse zaten yapacak bir şey yok.

Son düzenleme:
Bu siteden seri numarasını sorgulayınca ne yazıyorsa o, 2.el olduğu için faturayı değiştirmiş olabilirler satarken daha fazla para kazanmak için. Faturası eğer orijinal faturaysa yapacağın tek bir şey var apple destek üzerinden konuşarak garantim var ama sistemde gözükmüyor de senden faturanın resmini göndermeni isteyecekler gerisi onlar hallederler. Ama dediğim gibi ilk faturasıysa eğer değilse zaten yapacak bir şey yok.

Fatura Kayseri'de kesilmiş, ikinci el aldığı yer Yozgat. Nasıl tarihi değiştirmiş olabilir?

Bugün ben de bu siteyi gösterdim ama telefon garantide olduğu için seri numarasına ulaşamadık. Seri numarasını öğrenmek için iCloud hesabına girdik, telefonundan çıkış yaptığı için aygıtlar bölümünde cihaz gözükmüyordu. Telefon bugün yollandı, birkaç güne gelir. O zaman bakacağız.

Fatura Kayseri'de kesilmiş, ikinci el aldığı yer Yozgat. Nasıl tarihi değiştirmiş olabilir?

Bugün ben de bu siteyi gösterdim ama telefon garantide olduğu için seri numarasına ulaşamadık. Seri numarasını öğrenmek için iCloud hesabına girdik, telefonundan çıkış yaptığı için aygıtlar bölümünde cihaz gözükmüyordu. Telefon bugün yollandı, birkaç güne gelir. O zaman bakacağız.
Ben işin çakallığından bahsettim Türkiye'de bu tip olaylar oluyor. Yanmış arabayı bile hatasız boyasız olarak satıyorlar. 🙂

Uzun süre cevap yazmadım çünkü sonucu bekliyorduk.

Müşteri hizmetlerini aradık. Yurtdışındaki Apple görevlisi ile konuştuk Türkiye'deki görevli aracılığıyla. Telefon faturasını istediler, attık. 2. ayda biten garantiyi 7. aya kadar uzattılar (Faturaya göre 6. ayda bitiyordu).

Lakin bu işin peşini bırakmak istemiyoruz. Bugün arkadaşım Tüketici Hakları için kaymakamlığa gitti, "Fatura senin adına kesilmiş olmalı." dendi. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Kim bilir kaç kişiye bu sahtekarlığı yapmıştır, cezasız kalmamalı.

@BilgisayarKurdu

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı