İkinci El Bölüm Yasağı Hakkında

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Carlsberg

Kilopat
Makaleler
9
Malum konu üzerinde, 2 adet uyarı cezası aldım, durumu anlamak için mail attım, üstüne 2 adet daha ceza aldım. Yani toplam 4 ceza almış oldum :)

Şimdi, 2. el kategorisinde tek kural alıcıların ilana mesaj atması değil mi? Ben öyle biliyorum, zira cezaların altına eklediğiniz konuda yazan yazı;

İkinci el bölümündeki ilanlara alıcı olmayan kullanıcıların mesaj yazması yasaktır. Sadece alıcı fiyat hakkında mesaj yazabilir. Alıcı olmadığı halde ilanlara müdahale etmeye çalışan kullanıcılar önce 1 ay, sonra 3 ay, daha sonra 6 ay ve en son 1 yıl olmak üzere ikinci el bölümünden uzaklaştırılırlar.

Tamam ya, ben de alıcıyım işte?
Ben de her mesajımda "ciddi alıcı" olduğumu belirterek teklif yaptım. Neden ceza yiyorum?
Teklifimi mi beğenmediniz sevgili moderasyon ekibi? :)

350TL'ye aldığı kulaklığı beğenmedim diyerek, iade etmek yerine, insanlara kullandığı halde 450TL satmaya çalışan birisine sırasıyla 50TL, 30TL ve 32.5TL teklif ettim. Daha fazla teklif etmekte benim içimden gelmedi. Ben de o miktarda teklifimi yaptım, e ciddi alıcıydım da, verse alacaktım yani neden olmasın? Şimdi nerede benim hatam, sadece iğneleyici konuşmuş olmam mı? Öyleyse bu 4 aylık bir cezayı mı hak ediyor? Gerçekten bunun adil olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca, eklemek istediğim bir şey var;
Burası bir forum sitesi değil mi? Sadece bahsi geçen konu hakkında değil, genel olarak konuşuyorum...
Amacın, "insanların birbirine yardımcı olması" gerekirken, tam tersi insanları kazıklamaya çalışan tiplere fırsat veriliyor. Belki bilmeyen birisi ilanı görüp araştırmadan ürüne "fahiş" fiyat çeken birisinden alacak, gereksiz yere fazla para vermiş olacak. Oysa ki aşağıda insanların, "şurada şu paraya satılıyor" tarzı uyarılarda bulunmasının neresi kötü anlayamıyorum? Burada bu mesajları atan kişilerin amaçları satıcının ilanını baltalamak değil, potansiyel alıcıların kazık yememesi için yardımcı olmak. Malum, para kolay kazanılmıyor :) Kısaca tam olarak "forum" kavramının amacına hizmet ediyor. Bana kalırsa burada düzeni bozanlar da bu mesajı yazanlar değil, o satışı yapmaya çalışanlardır.
Buna katılır veya katılmazsınız, sizin bileceğiniz iş. Ben sadece genel bir endişemi/görüşümü dile getirmek istedim.

Konumuza dönersek de,

Bugün açılan benzer bir konuda verdiğiniz cevap;
Satan kişi ürününü istediği fiyattan satar. İsteyen alır, isteyen almaz. İkinci el alım satım konularında sadece alıcı veya müşteriler yazı yazabilir.

İlk cümle için düşüncem yukarıdaki paragrafta mevcut. İkincisi için ise;
Tamam, ben de alıcı ve müşteriyim. Suçum "düşük" fiyat teklif etmek mi?
Teklif edeceğimiz fiyatta bir sınır mı var? Yorumlarınızda, en fazla %X kadar teklif edebilirsiniz gibisinden?

Tatmin edici bir cevap verirseniz şayet, memnun olurum.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Teklifimi mi beğenmediniz sevgili moderasyon ekibi?
Evet beğenmedik. Bu konuyu açarak bizi de aptal yerine koyuyorsunuz. Kendinizi fazla mı akıllı sanıyorsunuz?

350TL'ye aldığı kulaklığı beğenmedim diyerek, iade etmek yerine, insanlara kullandığı halde 450TL satmaya çalışan birisine sırasıyla 50TL, 30TL ve 32.5TL teklif ettim.
Aynı teklif size yapılsaydı tutumunuz ne olurdu? Satmak istediğiniz bir ürüne böyle teklif yapsanız bu kişinin ceza almasını istemez miydiniz? Konu sahibini apaçık aptal yerine koydunuz o konuda, mesajınızda da bunu belli ettiniz.
Ben de her mesajımda "ciddi alıcı" olduğumu belirterek teklif yaptım.

Burada bu mesajları atan kişilerin amaçları satıcının ilanını baltalamak değil, potansiyel alıcıların kazık yememesi için yardımcı olmak.
Burası sizi ilgilendirmez, alıcı olan kişinin parası çok değerliyse internette araştırma yapar, konu açıp fikir alır. Bu, size sorulduğu takdirde yapmanız gereken bir yardımdır. Bu durumda da ilan hakkında yaptığınız bütün yorumlar gereksizdir.

Tamam, ben de alıcı ve müşteriyim. Suçum "düşük" fiyat teklif etmek mi?
Mantık çerçevesinde düşük fiyat verirseniz müşterisinizdir. Siz dalga geçiyorsunuz, örnekleri resim olarak paylaşıldı.

Umarım tatmin edici cevaplar almışsınızdır.

Uyarı 1)

firefox_xwWlO2mvaL.png

Uyarı 2)
firefox_nMlqViL1uN.png

Uyarı 3 ve 4 direkt olarak alıcı olmadığınız bir konuyla ilgili olduğu için onun hakkında yorum yapmamanız dikkatimizi çekti.

Konu başlığı: Tom Clancy's The Division 2 30TL

Uyarı 1)
firefox_BLSvwWqITa.png

Uyarı 2)
firefox_gZU1nbYGqG.png

Bildiğiniz üzere; uyarmak sizin göreviniz değil, kimsenin görevi değil. Alıcı kişi özelden ulaşıp gerekli tartışmayı, konuşmayı, pazarlığı yapar. Sizin vazifeniz değil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı