İkinci El HDD Satışında Bilgi Güvenliği

ceyhaun

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

3 senedir kullandığım dizüstü bilgisayarımı pazartesi satacağım. Sormak istediğim şey şu, HDD dahil bir bilgisayarı satarken bilgilerin güvenliğini sağlama almak için nelere dikkat edilmeli?

D'yi belleğime kaydedip, sıfırladım.
Iobit Uninstaller ile kişisel programlarımı sildim.
Windows'un geçici dosyalarını (ayarlar/sistem/depolama/bu bilgisayar) sildim.
Advanced SystemCare 12.4 Pro ile sıfırlama vs. işlemlerden sonra son taramayı yapıp, temizledim. (Program hala duruyor kurulu halde)

"Low Level Format" ile sıfırlayamıyorum; sistem üzerine kayıtlı, aktif olduğundan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

3 senedir kullandığım dizüstü bilgisayarımı pazartesi satacağım. Sormak istediğim şey şu, HDD dahil bir bilgisayarı satarken bilgilerin güvenliğini sağlama almak için nelere dikkat edilmeli?

Advanced SystemCare 12.4 Pro ile sıfırlama vs. işlemlerden sonra son taramayı yapıp, temizledim. (Program hala duruyor kurulu halde)

"Low Level Format" ile sıfırlayamıyorum; sistem üzerine kayıtlı, aktif olduğundan.
Bu yöntemi kullanarak silme işlemini yap uzun sürecektir ama bu veriler asla geri getirilemez. gutmann metodu, gutmann yöntemi, 35 kez format, 35 kez silmek, veri kurtarma, formatlanmış bilgiler kurtarılabilir mi,
Veri kurtarma açısından bakıldığında, bırakınız 35 kez defayı, eski data üzerine bir(1) kez dahi “yeniden data kaydetme” işlemi gerçekleşmişse, artık eski datanın mevcut teknolojilerle kurtarılması mümkün değildir. Uygulamada örneği yoktur.

Değişik programlarla "erase" komutlarıyla silmeni asla tavsiye etmiyorum o şekilde 1 tane Seagate HDD'm bozuldu. Silme işlemini CCleaner ile yalnızca boş alanı sil seçeneği ile yapabilirsin, ayrıca bu tarz işlemlere hiç gerek yok boşuna HDD'ni yıpratıyorsun. Diskini satın alacak kişi direk Windows yükleyip geçecektir. Kim ne yapsın bilgilerini? Banka şifreleri, uluslar arası bilgiler mi barındırıyorsun?

Son düzenleme:
Merhabalar,

Reis veri kurtarma yaparken hard disk çok yıpranıyor, yani yapmazlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaptıklarım az çok yeter diye tahmin ediyorum ama son rötuş olarak yapılması gereken bir şey var mıdır diye bir sorayım demiştim. Teşekkür ederim yanıtlar için ama sanıyorum ki "nuke" vb. sıfırlamalarda da low level format gibi, harddisk üzerine yazılı sistem varken sıfırlamaz diye tahmin ediyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı