İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Garantili ürün almaya çalışın. Faturasının olması iyi olur. Söylenen özelliklerle pc deki özellikleri karşılaştırın. Yüzeysel olarak vida yuvalarına bakın. Tüm bunlara baktınız sorun yoksa, kozmetik olarak içinize sindiyse alın.

Ürünün sıfır fiyatını ikinci el olanıyla karşılaştırın. Sistemi hoşunuza gittiyse, çizik yoksa, temiz kullanılmışsa, satıcının hal ve hareketleri dolandırıcı gibi durmuyorsa, aşırı ucuz değilse(aşırı ucuz olanların altından hep bir şeyler çıkar), bilgisayarı satan kişi bilgisayarı sıfır aldıysa, işlemci nesli yeniyse, bilgisayarın çıkış tarihi eski değilse ve markası bilindikse alın.

Valla ekrana çok dikkat et. Ben geçen hafta hayatımda ilk defa ikinci el laptop aldım. Ekranda beyaz ışıkta kendini belli eden sisli bir kısım varmış. Neyse ki çok kötü değil ama can sıktı işte. Zaten ederinden ucuza almıştım belliydi bir sorun olduğu. Ederinden ucuzsa dikkat et bak:)

Ağır bir oyun-uygulama vs açarak Speccy programıyla sıcaklık değerlerini kontrol et.

İkinci el alacak olsam ekran kartını işlemciyi ve bellekleri zorlayacak oyunları ve testleri açardım. Test sonuçlarının beklendiği gibi olması lazım. Yüke geldiği zaman mavi ekran vermeyecek veya bilgisayar kendini kapatmayacak.

Valla ekrana çok dikkat et. Ben geçen hafta hayatımda ilk defa ikinci el laptop aldım. Ekranda beyaz ışıkta kendini belli eden sisli bir kısım varmış. Neyse ki çok kötü değil ama can sıktı işte. Zaten ederinden ucuza almıştım belliydi bir sorun olduğu. Ederinden ucuzsa dikkat et bak:)

Ağır bir oyun-uygulama vs açarak Speccy programıyla sıcaklık değerlerini kontrol et.
laptop istanbulda kontrol edemiyorum ama video istiyebilirim neleri cekmesini istiyim
İl dışından 2. el ürün almak çok tehlikelidir. İzmir'de bir sürü cihaz var satılık.
antalyadayım laptop istanbulda

laptop istanbulda kontrol edemiyorum ama video istiyebilirim neleri cekmesini istiyim

Aman hocam hiç bulaşma kargoyla ikinci el işine. Ben gidip yerinde görüyorum eve getirdiğimde başka başka sorunlar çıkıyor düşün. Zaten İzmir'de bir sürü bilgisayar bulursun. Eğer İstanbul'daki çok ucuz diye istiyorsan neden ucuz olduğunu da bir düşün bence. Hani kafadan atmıyorum daha geçen hafta yaşadığım şey.

Yok ille alacağım diyorsan;

-Laptop'un alt kısmındaki vidaların fotoğrafını ya da videosunu iste. Cihazın daha önce açılıp açılmadığını anlayabilirsin o vidalardan. Tornavida değdiğinde zaten siyahtan griye dönüyor vidalar. Bu neredeyse tüm elektronik aletler için geçerli bir yöntemdir.

-Laptopun kenar kısımlarını özellikle dikkat et. Daha önce düşürüldüyse veya darbe aldıysa buralarda eziklikler vardır. Soyulmalar olması önemli değil.

-Ekran menteşelerine dikkat et. Birçok markanın birçok kasası genelde buralardan sorunludur. Kırılır-dökülür. Fiyatı ona göre belirlersin.

-Speccy ile sistem boştayken ve yük altındayken sıcaklık testi yapmasını isteyebilirsin. Basit bir program zaten. Bir oyun açacak, arka planda Speccy programını açacak, biraz oynayıp sana Speccy'nin gösterdiği sıcaklık değerlerinin ekran görüntüsünü atacak.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı