İkinci el monitör alınırken dikkat edilmesi gerekenler

En 'kaliteli' monitör üreticisi hangisidir?

• Oy verenlerin toplamı
    47

nocseiz

Hectopat
https://www.technopat.net/forum/mas...ci-el-pc-alirken-nelere-dikkat-etmeliyim.html

https://www.technopat.net/forum/dig...mhaber-den-ikinci-el-urun-alirken-dikkat.html
ve
https://www.technopat.net/forum/masaustu-bilgisayarlar/12675-en-iyi-monitor-kasa-ve-guc-kaynagi.html

başlıklarını okudum fakat pek derdime derman olacak bir bilgi bulamadım. O yüzden sorayım dedim:

1. En 'kaliteli' monitör markası hangisidir?

2. İkinci el monitör alırken dikkat edilmesi gereken özel bir şey var mı?

Bu iki soru ile ilgili biraz kendi istek ve ihtiyaçlarımı anlatıp; bilgi ve deneyimimce katkı da yapayım.

1. 'Kalite' konusunda malzeme kalitesi ikinci el konusunda bence çok önemli. Sıfır alındığında 5-6 sene teknik servis yüzü görmeyen markalar sanırım bu konuda en iyilerdir. (Şahsımın monitör ile ilgili deneyimi en son tüplü CRT ve Toshiba dizüstü LCD'si olduğu için bu konuda hiçbir fikrim yok :( )

2. Ölü pixel aklıma gelen ilk şey. Lakin bunu da internetteki 2. el mağzalarında anlayabilmek imkansız. Sanırım standart 'güvenilir satıcı' bulma yöntemlerleri internette tek çare. Peki buradaki bilgisayarcılarda istediğim gibi bir monitör bulursam, ölü pixel dışında dikkat edebileceğim bir şey var mı?

3. Monitörden en büyük beklentim HDMI girişi (çıkış değilmiş ^-^) olması ve düzgün çalışması. LED, LCD şahsen farketmez. Kullanım alanım da çok az oyun, ağırlıklı ofis işleri ve video seyretme olacak.

Yanıtlarınızı 4 gözle bekliyorum :cool:

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS ve BenQ bence çok canlı renklere sahip monitör markalarıdır. Tabi ASUS diğer bütün ürünlerde olduğu gibi Monitörlerde de 1'ci sıradadır.

Ölü piksele çok nadir rastlarsın ASUS markasında.

Cevaplarım ;

1. Asus, Aoc, Benq bu markaların 3, de kullandım. Hatta kenarda bir benq ekranımda var, ihtiyaç yok diye yatışta. Yıllar önce oldukça beğenirdim görüntü kalitesini. yeni modelleri oldukça kaliteli. Aoc marka olarak ilk zamanlar çok hantal ürünler çıkarttı ama şimdi tasarımları oldukça güzel. Asus ekranların görüntüleri oldukça canlı ve net ben ölü pixelle karşılaşmadım hiç.

2. Ölü pixel testleri yapacaksın alırken eğer elden alırsan. Ufak pixel test programları mevcut.

3. LCD ekranlarda çıkış maalesef yok giriş portları bulunmakta (tercihin HDMI ve DVI olmalı
). Aldığın ürünün içini açıp yanık var mı diye ya da kullanım süresini tahmin etmeye çalışacaksın. Arka panel koklayıp, içinde yanık kokusu ya da ağır bir koku var mı buna bakmak gerekiyor. Fazla kullanılmış ürünlerin içinden ağır bir koku gelmekte.

İnşAllah yardımcı olmuşumdur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı