Rehber İkinci el PS3 alırken dikkat edilmesi gerekenler

PS3 için uygun değil yanlış bence. Çalışıyor ama, ite kaka. PC'ye geçtim, RX 460 takılı. Grafikler yüksekte, 1080P Dokular Normal, diğerleri yüksek. 30-40 FPS çalışıyor. Dedim "Allah'ım sana geliyorum." PS3'de resmen çamura bakıyormuşuz.

1000 liraya belki benimki gibi C2Q + RX 460 sistem toplayabilirsin.

Düzenleme: Sana topladığım sistemi yazayım. Şimdi mesajı editliyorum. 15-20 dakika sonra tekrar bu sayfaya bak.

İşlemci: Core2 Quad Q9505 Sosyal'de konu açtım. Satan kişi elindeki eski LGA 775 işlemcileri elinden çıkardığı için uygun fiyatta satıyordu. Kargo ondan 65 TL idi. 2. el aldım.
Anakart: Asus P5K-E Wifi: 60 TL aldım Çanakkale'den elden aldım. Anakart alırken çok dikkat etmek lazım. Üzerindeki tüm parçalara gözünle kontrol etmen gerek. Tabii gözünle kontrol etmen fayda etmez, kart çatladıysa :) Yada tamir gördüyse.
RAM: 8GB DDR2 RAM'ler 2+2+2+2 şeklinde. 2 tanesini 40 TL, 1 tanesini 30 TL, diğerini eski sistemden kaldığı için aldım. Hadi hepsi 20 TL olsun 80 TL RAM'ler.
Ekran Kartı: Sapphire RX 460 2G 450 TL'ye 2. el olarak aldım. Allah belasını versin siyah ekran hatası yaşıyorum. Ama Çanakkale'de başka ekran kartı bulamadım 2. elde. Kalkıp saçma sapan GT 420'lere 200 lira vermek istemedim. Bunu aldım.
Güç Kaynağı: FSP 500W 60AHBC: 300 TL'ye 0 aldım. PSU bence en önemli parça. PSU'dan 100 lira kısayım derken 450 lira verdiğim ekran kartına zarar gelirse oturur ağlarım :D Giden paraya değil, aptallığıma yanarım. O yüzden 0 aldım. Çok kaliteli değil, ama Everest yada Rampage gibi merdiven altı değil en azından.

Toplam 955 TL etti.

Belki senin elinde bir sistem vardır, onu güncelleriz. Ben bu sistemi 1000 liraya yakın toparladım. Ama 1 günde değil, yaklaşık 6 ay :) O süre içinde zaten PS3-PS4 vardı elimde. Şimdi sistemi toplama hikayemi yazsam roman olur. Ama çok uzun süreçte topladım. Dediğim gibi, zaten o süre içinde PC ana oyun oynama cihazım olmadı. PS4 vardı ama, çok seviyordum konsolu ama Türkçe Altyazı yok. İngilizce biliyorum ama oyun mu oynayacağım yoksa adamın dediğini yakalamaya mı çalışacağım? Zaten en fazla 2 saat oyun oynuyorum, onda da kafam rahat oluyor PC'de
Ne güzel adamsın var ya :D. Allah razı olsun. Sistemim var evet. Ama güncelleme ihtiyacım yok, fazlasıyla yetiyor. Allah sana daha iyilerini versin.
Geçen sene RX 580'im kül olduktan sonra para biriktirdim, eski sistem parçalarını satıp kendime sistem aldım. Ekran kartım kronik sorunlu ama servise gidecek.

Senin adına çok sevindim, güle güle kullan. Tekrardan hayırlı olsun :D.

Şu an PS3 alınır mı hiç konsolum olmadı da.
Ben imzamda olan sistemi 1000 liraya yakın topladım. PS3'ten kat ve kat daha iyi grafik ve performans alıyorum.

500-600 civarında bulursan alabilirsin elbet. Oyun oynarsın. Ama grafikleri biraz üzebilir. Sonuçta 2005 yapımı makina.

Ben imzamda olan sistemi 1000 liraya yakın topladım. PS3'ten kat ve kat daha iyi grafik ve performans alıyorum.

500-600 civarında bulursan alabilirsin elbet. Oyun oynarsın. Ama grafikleri biraz üzebilir. Sonuçta 2005 yapımı makine.

Hocam bir soru sormak istiyorum sana :D ben PS5 alamayacağım 2 sene sonra belki alabilirim. Şu an oyunsuz kaldım daha doğrusu yıllardır oyun oynaya(mıyorum). O yüzden bir PS4 almayı düşünüyorum. 3.100 TL'ye PS4 Slim buldum 4.150 TL'ye Pro buldum. Bütçem Slim'e yetiyor. Sence alınır mı? Sonuçta çok oyun oynamak istiyorum. Sen tecrübelisin bu konularda sormak istedim.

Hocam bir soru sormak istiyorum sana :D ben PS5 alamayacağım 2 sene sonra belki alabilirim. Şu an oyunsuz kaldım daha doğrusu yıllardır oyun oynaya(mıyorum). O yüzden bir PS4 almayı düşünüyorum. 3.100 TL'ye PS4 Slim buldum 4.150 TL'ye Pro buldum. Bütçem Slim'e yetiyor. Sence alınır mı? Sonuçta çok oyun oynamak istiyorum. Sen tecrübelisin bu konularda sormak istedim.
4K yada Ultra ayar fetişin yoksa neden olmasın?

Çok para bunlar ya. 0 mı?

Furkan bey son kez soru soracağım, PS3 serverleri çalışıyor mu? Sadece oyun serverları değil, diger servisler, internet tarayıcısı, YouTube, Netflix, gibi.

Furkan bey son kez soru soracağım, PS3 serverleri çalışıyor mu? Sadece oyun serverları değil, diğer servisler, internet tarayıcısı, YouTube, Netflix, gibi.
Evet çalışıyor. Netflix, YouTube zaten Sony'e ait değil. Bunlar sürekli çalışır. Ama güncelleme alır mı bilmem. Mesela PC sürümünde (Masaüstü) bir özellik gelir, PS4 ve Xbox One'a da gelir. Ama PS3'e güncelleme yayınlanır mı bilemem.

Ama çalışıyorlar. Çekilirler mi? Bunu ben de bilmiyorum.

@Furkan17TR hocam, sizce Last Of Us için ve böyle birkaç oyun serisini bitirmek için ikinci el PS3 almaya değer mi? PS3 Fat kasaların genel olarak sıkıntılı olduğu söylenmiş ama sıkıntılı olmayanını nasıl tespit ederim bilmiyorum. Fat almayı düşünüyorum, malum diğer kasaların fiyatı uçmuş.

@Furkan17TR hocam, sizce Last Of Us için ve böyle birkaç oyun serisini bitirmek için ikinci el PS3 almaya değer mi? PS3 Fat kasaların genel olarak sıkıntılı olduğu söylenmiş ama sıkıntılı olmayanını nasıl tespit ederim bilmiyorum. Fat almayı düşünüyorum, malum diğer kasaların fiyatı uçmuş.

Hocam fat kasaların dediğim gibi, bakımı çok önemli. Birde bu fat kasalar sağlıklı, hala tanıdığım 2-3 kafede hala fat kasalar var. Sağlamlar yani.

Fakat alacağın kasanın sahibi de önemli. Kafe çıkması PS3 alırsan, elbette evde oynamak için alınan PS3'ten daha kısa ömürlü olacak. Yani alacağın kişi de önemli. Benim 2 adet Fat kasa PS3'üm vardı. Sesi çıkmıyordu. Güzel PS3 idi. Ama bunu tavsiye edemiyorum kullanıcılara. Ben alırken kılı kırk yarıyordum. Buradan yazımı okuyup alacak kişi, test etmezse, eline arızalı PS3 verilmesi çok olası.

Eğer test edersen, fan sesi, ısınma sorunu vb. sorunları olmadığını düşündüğünüz her PS3'ü alabilirsin elbet. Fakat aldıktan sonra, ses olup olmadan, tüm macun ve termal pedlerin değiştirilmesini şiddetle tavsiye ederim. Çünkü nereden baksan 2010 yapımı cihaz ve 10 yıllık macun, 10 yıllık pedler vardır. Değişmesi cihazı rahatlatır.

Aklına bir şey takılırsa tekrar buradan yazmayı unutma :)

Geri
Yukarı