Çözüldü İkinci el RX 6700 XT videolarda ekran anlık beyaz oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

uTicken

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sahibinden üzerinden ikinci el 5500TL'ye ASRock Phantom Gaming RX 6700 XT ekran kartı aldım. Satıcı 1 hafta deneme süresi sundu hala deneme süresi içerisindeyim. Kart FurMark ve kombustor gibi testlerden başarıyla geçiyor. Sıcaklık değerleri çok normal hatta serin denebilir. 55 60 derece. Ama YouTube'da veya tarayıcıda gezerken anlık beyaz flaşlar alıyorum. Ekran anlık olarak beyaz flash atıyor saliselik veya YouTube'da videoyu tam ekran yaparken anlık 1 saniyelik görüntünün kitlendiği oluyor. Oyunlarda nadir de olsa anlık droplar yediğim oluyor.

Kart elime ilk ulaştığı günde LoL'de oyun kitleniyordu. Oyun altta çalışıyordu sesi de geliyordu ama görüntü kitleniyordu ve Alt Tab atmadan düzelmiyordu. Her maç 1 2 kez oluyordu. Şu an 1 2 gündür tekrar yaşamadım o sorunu. Ama şöyle bir sorun var eski RX 570 kartımda da olduğu gibi LoL'de oyun 144FPS olmasına rağmen bazı aralıklarda FPS 70-80 gibi hissettiriyor. Düzeliyor tekrar oluyor. Bir oyun içerisinde 5 6 kere düzeliyor tekrar bozuluyor. Diğer oyunlarda böyle bir sorun yok. Bu sorun RX 570 kartımda da vardı ama son zamanlarda düzelmişti. Bu sorunlar AMD'nin klasik sorunları mı yoksa kartta bir sorun mu var sizce?

Kart internet kafede 1.5 yıl kullanılmış söylenene göre. Satıcıya bu sorunları söylediğim zaman AMD'nin klasik driver sorunları olduğunu ve Windows 10'da çoğunun düzeldiğini söylüyor. Ben Windows 11 kullanıyorum. Ayrı bir diske Windows 10 yükledim ama hala aynı sorunlar devam ediyor. Sizce iade etmeli miyim? Kartta donanımsal bir sorun var gibi duruyor mu sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dediğim gibi YouTube'da video izlerken arada sırada anlık beyaz flash gibi oluyor bende de rahatsız etmiyor ama senin diğer sorunları göz önünde bulundurunca ben iade ederdim. Muhatap olduğun kişi AMD sorunları vs diyerekten seni başından atmaya çalışmış. Kart sıkıntılı büyük ihtimalle yedirmeye çalışıyor sana.

Denediğim onca şeyden sonra bir de eski driver yüklemeyi denedim. Aslında bu en başta yapmam gereken şeylerden biriydi fakat AMD'nin kendi sitesinde eski sürümleri bulundurmadığı için kuramamıştım. Şimdi Guru3D'den Adrenalin 22.5.1 sürümünü indirdim ve kurdum. Duyduğum bildiğim kadarıyla en stabil sürümlerden birisi 22.5.1 diye bunu tercih ettim ve sorunlarımın neredeyse hepsi çözüldü. 1 maç LoL oynadım ne sistem kilitlendi ne de yüksek FPS'de düşük FPS hissiyatı verdi. Gayet 144FPS 144Hz hissiyatını aldım ve oyun kitlenmedi. Apex Legends'e girdiğimde ise herhangi bir FPS drop yemediğimi gördüm. Yani buradan gerçekten AMD'yi kınıyorum. Bir kart üretiyorsun, onun için 23.3.1 driverını öneriyorsun ve başka driver yüklettirmiyorsun ama 3. parti sitelerden indirdiğim eski sürüm bütün sorunlarımı çözüyor. Bu AMD acaba ne zaman bu driver sorunlarından tamamen arınacak çok merak ediyorum. Bundan sonra ne olursa olsun 22.5.1 sürümünde kalacağım. Normalde güncelliğe aşırı takıntılı bir insanımdır. Windows 11 kullanırım her gün güncelleştirmeleri kontrol ederim, her yeni BIOS sürümünde BIOS'u güncellerim her şeyin en güncelini yüklemeye/kullanmaya çalışırım ama bundan sonra asla AMD driver güncelleştirmesi yapmam.
Bende sadece YouTube üzerinden video izlerken saliselik beyaz flaş oluyor bazen seninde belirttiğin gibi. Yazılımsal sanırım ama oyunlarda vs hiçbir sorunum yok. Senin kart 2.el olduğu için farklı bir problem olabilir. Sürücülerin güncel mi?

Bende sadece YouTube üzerinden video izlerken saliselik beyaz flash oluyor bazen seninde belirttiğin gibi. Yazılımsal sanırım ama oyunlarda vs hiçbir sorunum yok. Senin kart 2.el olduğu için farklı bir problem olabilir. Sürücülerin güncel mi?

Güncel. Satıcıyla konuştuğumda sadece LoL'de yaşıyorsan oyundan kaynaklıdır diyor ama bu tarayıcıdaki beyaz flaşlar ve anlık donmalar da canımı sıkmaya başladı. Ayrıca bu LoL'ün kilitlenme olayını tekrar yaşadım az önce. Mavi ekran yerken ses takılır ya aynısı oluyor ve görüntü kilitleniyor. Alt Tab atana kadar asla düzelmiyor. Alt Tab atınca anında düzeliyor. İade mi etsem bilemiyorum. 5500TL de uygun aslında bu kart için. Sorunları göz ardı mı etmeliyim yoksa iade mi etmeliyim?

Güncel. Satıcıyla konuştuğumda sadece LoL'de yaşıyorsan oyundan kaynaklıdır diyor ama bu tarayıcıdaki beyaz flaşlar ve anlık donmalar da canımı sıkmaya başladı. Ayrıca bu LoL'ün kilitlenme olayını tekrar yaşadım az önce. Mavi ekran yerken ses takılır ya aynısı oluyor ve görüntü kilitleniyor. Alt Tab atana kadar asla düzelmiyor. Alt Tab atınca anında düzeliyor. İade mi etsem bilemiyorum. 5500TL de uygun aslında bu kart için. Sorunları göz ardı mı etmeliyim yoksa iade mi etmeliyim?
Dediğim gibi Youtube'da video izlerken arada sırada anlık beyaz flaş gibi oluyor bendede rahatsız etmiyor ama senin diğer sorunları göz önünde bulundurunca ben iade ederdim. Muhattap olduğun kişi AMD sorunları vs diyerekten seni başından atmaya çalışmış. Kart sıkıntılı büyük ihtimalle yedirmeye çalışıyor sana.

Dediğim gibi YouTube'da video izlerken arada sırada anlık beyaz flash gibi oluyor bende de rahatsız etmiyor ama senin diğer sorunları göz önünde bulundurunca ben iade ederdim. Muhatap olduğun kişi AMD sorunları vs diyerekten seni başından atmaya çalışmış. Kart sıkıntılı büyük ihtimalle yedirmeye çalışıyor sana.

Denediğim onca şeyden sonra bir de eski driver yüklemeyi denedim. Aslında bu en başta yapmam gereken şeylerden biriydi fakat AMD'nin kendi sitesinde eski sürümleri bulundurmadığı için kuramamıştım. Şimdi Guru3D'den Adrenalin 22.5.1 sürümünü indirdim ve kurdum. Duyduğum bildiğim kadarıyla en stabil sürümlerden birisi 22.5.1 diye bunu tercih ettim ve sorunlarımın neredeyse hepsi çözüldü. 1 maç LoL oynadım ne sistem kilitlendi ne de yüksek FPS'de düşük FPS hissiyatı verdi. Gayet 144FPS 144Hz hissiyatını aldım ve oyun kitlenmedi. Apex Legends'e girdiğimde ise herhangi bir FPS drop yemediğimi gördüm. Yani buradan gerçekten AMD'yi kınıyorum. Bir kart üretiyorsun, onun için 23.3.1 driverını öneriyorsun ve başka driver yüklettirmiyorsun ama 3. parti sitelerden indirdiğim eski sürüm bütün sorunlarımı çözüyor. Bu AMD acaba ne zaman bu driver sorunlarından tamamen arınacak çok merak ediyorum. Bundan sonra ne olursa olsun 22.5.1 sürümünde kalacağım. Normalde güncelliğe aşırı takıntılı bir insanımdır. Windows 11 kullanırım her gün güncelleştirmeleri kontrol ederim, her yeni BIOS sürümünde BIOS'u güncellerim her şeyin en güncelini yüklemeye/kullanmaya çalışırım ama bundan sonra asla AMD driver güncelleştirmesi yapmam.

Çözüm
gerek türkçe gerek yabancı forumları biraz araştırdım ve 23.2.2 sürümünü kurup sorunu giderdiğini belirten bir arkadaş gördüm. ben de o sürümü kurdum, sorun devam edecekmi diye gözlemliyorum. çözüm üretileceğini zannetmiyorum fakat hata raporu da oluşturdum. istersen sen de bu sürümü deneyebilirsin. sorunun devam ettiğine göre denemekten zarar gelmez. gerçekten o sürümde düzelme olsaydı bunu diğer güncellemelere de taşırlardı diye düşünüyorum ama kullanıcılar olarak yapabileceğimiz tek şey bu :dd

gerek türkçe gerek yabancı forumları biraz araştırdım ve 23.2.2 sürümünü kurup sorunu giderdiğini belirten bir arkadaş gördüm. ben de o sürümü kurdum, sorun devam edecekmi diye gözlemliyorum. çözüm üretileceğini zannetmiyorum fakat hata raporu da oluşturdum. istersen sen de bu sürümü deneyebilirsin. sorunun devam ettiğine göre denemekten zarar gelmez. gerçekten o sürümde düzelme olsaydı bunu diğer güncellemelere de taşırlardı diye düşünüyorum ama kullanıcılar olarak yapabileceğimiz tek şey bu :dd
işe yaramadı şuan benim için en stabil versiyon 22.5.1 eskiden rx 570 kullanırken de en iyi çalışan sürüm buydu yine bu. 23.2.2ye geçtim yine birsürü sorun çıkartmaya başladı tarayıcıda beyaz flaşlar yiyorum oyunlar kasıyor

Geri
Yukarı