İkinci el şehir dışından ürün alımı sırasında sorun yaşıyorum

NS Studio

Hectopat
Şehir dışından ürün almak istiyorum fakat satıcı ile aramızda hep bir problem oluşmakta. Genelde sahibinden GET sistemi ile alıyordum fakat bir satıcı bunun güvenli olmadığını vb. söyleyerek açmak istemedi. Ancak EFT ile olacağını kargoya verirken video çekeceğini kargo fişinin fotosunu çekeceğini vb söyledi ama bu çok ilkel bir yöntem ve güvenlik diye bir şey söz konusu değil ve tamamen satıcının vicdanına kalmış durumda. Ürünler artık çok pahalı ve bir ekran kartı için büyük bir paramı kaptırmak istemiyorum. Sizce fahiş komisyonlar olmadan (eğer mümkünse) güvenilir bir şekilde nasıl alışveriş yapılmalı? Lütfen o şehirde birini bul gibi saçma yorumlar yapmayınız, cidden acil çözüme ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Metehan arkadaşın dediği gibi iyi niyetli olan adam GET'i açar. Videoyu da kendine göre aldatıcı bir şekilde montajlayacaktır. Ya şehir içi yüz yüze görüşme ya da GET dışında başka güvenilir bir yöntem bilmiyorum. Tavsiyem bu alışverişten vazgeçmeniz. Diyelim ki adam dürüst o kargo süresince acaba dolandırıcı mı yoksa dürüst mü diye düşünerek yaşayacağınız stres de cabası olacak.

Ancak EFT ile olacağını kargoya verirken video çekeceğini kargo fişinin fotosunu çekeceğini vb söyledi

Bu yöntem hiç sağlıklı değil. Sizden ücreti aldıktan sonra kargoyu geri çekebilir.

Şöyle bir şey de olabilir: Önce o kişi ürünü kargoya verir. Size, üzerinde gönderdiği ürünün tam adını ve takip numarasının yazılı olduğu bir fatura maili atar. Siz de EFT yaparken o belge üzerindeki takip no ve cihaz adını yazıp ""şu numaralı şu kargo karşılığı gönderilmiştir" gibi bir not yazıp parayı gönderirsiniz. Bundan önce kargo şirketini arayıp teyit alabilirsiniz. Yalnız, adaletin güven vermediği ülkemizde bu yöntemin ne kadar güven vereceğini bilemem.
Ayrıca o şehre yakın bir şehirde olan tanıdığınıza aldırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Yanlış bilmiyorsam get ile satış yapılınca paranın %9-15 arası bi miktarı satış sitesine gidiyor. O yüzden de çoğu kişi kullanmak istemiyor olabilir. İkinci el alışverişin elden alıp vermek dışında bir çözümü yok gibi maalesef.

Bu adamı boş verelim de bu iş için bir yöntem lazım yoksa herkes kendi köylüsünden almaya başlayacak yakında.
Ben dahil çoğu kişi arama filtrelerken yaşadığı şehri seçiyor çünkü yüz yüze dışında kati suretle alışveriş yapmam. Çok daha iyi bir yöntem olursa işler değişir tabi.

GET güvenlimi peki? Dolandırıcılar ürünün içinden parça değişip iade ediyor. İkinci elde en sağlıklısı aynı şehirden ürün bulmak. Bana i7 işlemci diye i3 yolladılar ben paramı kurtardım ama kurtaramayanda var. Şahsen aynı şehir dışında ne alıyorum ne satıyorum.

Geri
Yukarı