İkinci el telefon önerisi (Apple)

Bütçe
4500

curiousoftech

Kilopat
Merhabalar, talihsiz bir olay sonucu emektar iPhone 6S telefonum çöpe çıktı. Yerine tekrardan platform alışkanlığı ve hastalığı olduğundan ötürü Apple bir cihaz alacağım. Bütçem sıfırları için yetmediğinden ötürü ikinci ele yöneliyorum. Kafamda 3 adet cihaz var. iPhone SE 2020, iPhone X veya iPhone 8 Plus. Benim aklıma güncel olduğundan ve 6S ile aynı kasa yapısına sahip olduğundan ötürü iPhone SE 2020 yatmakta fakat yine de fikir almaktan zarar gelmez. Telefondan oyun oynamıyorum fakat hiç oynamayacağım anlamına gelmez. (Yüksek ihtimalle oynamayacağım. :) ) Genellikle YouTube, Instagram, WhatsApp ve film izlemek için kullanıyorum. Ekran sürem rahmetli telefonumda ortalama 3 saat civarındaydı. (Film/Dizi ve YouTube işin içine çok girerse artıyor.) Bu üç telefonunda batarya konusunda bana yeteceğini düşünüyorum. İkinci el olarak alacağımı tekrar belirtmek istiyorum. Birkaç görüşme sonucu 64 GB iPhone SE 2020 model telefonu (19 ay garantili) 3800TL gibi cüzi bir fiyata buldum. (Sıfır 4800-5000TL bandında) iPhone X 64 GB modelinin ortalama fiyatı 4800-5400TL arasında gidip geliyor. Birkaç kişiyle görüştüm iPhone X 64 GB için ortalama olarak 5000TL diyebilirim. iPhone 8 Plus 64 GB ise ortalama 4000TL bandında fiyatlandırılıyor fakat pazarlıkla 3500-3800TL arasında alınabilecek bir telefon.

Toparlıyorum: Telefonda yukarıda saydığım faaliyetleri rahat rahat gerçekleştirebileceğim, 3-4 sene performansından dert yanmayacağım, fiyatını hak eden cihazı soruyorum. (Çoğunluk SE 2020 diyecek gibi fakat yine de soralım biz. :) ) SE 2020'nin 128 GB modelini 4000-4200TL gibi fiyatlara bulmak mümkün bunu da belirtip, yazıyı burada bitiriyorum.

Üşenmeyip okuyup, konuya destekte bulunan kişilere şimdiden teşekkürler. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, talihsiz bir olay sonucu emektar iPhone 6S telefonum çöpe çıktı. Yerine tekrardan platform alışkanlığı ve hastalığı olduğundan ötürü Apple bir cihaz alacağım. Bütçem sıfırları için yetmediğinden ötürü ikinci ele yöneliyorum. Kafamda 3 adet cihaz var. iPhone SE 2020, iPhone X veya iPhone 8 Plus. Benim aklıma güncel olduğundan ve 6S ile aynı kasa yapısına sahip olduğundan ötürü iPhone SE 2020 yatmakta fakat yine de fikir almaktan zarar gelmez. Telefondan oyun oynamıyorum fakat hiç oynamayacağım anlamına gelmez. (Yüksek ihtimalle oynamayacağım. :) ) Genellikle YouTube, Instagram, WhatsApp ve film izlemek için kullanıyorum. Ekran sürem rahmetli telefonumda ortalama 3 saat civarındaydı. (Film/Dizi ve YouTube işin içine çok girerse artıyor.) Bu üç telefonunda batarya konusunda bana yeteceğini düşünüyorum. İkinci el olarak alacağımı tekrar belirtmek istiyorum. Birkaç görüşme sonucu 64 GB iPhone SE 2020 model telefonu (19 ay garantili) 3800TL gibi cüzi bir fiyata buldum. (Sıfır 4800-5000TL bandında) iPhone X 64 GB modelinin ortalama fiyatı 4800-5400TL arasında gidip geliyor. Birkaç kişiyle görüştüm iPhone X 64 GB için ortalama olarak 5000TL diyebilirim. iPhone 8 Plus 64 GB ise ortalama 4000TL bandında fiyatlandırılıyor fakat pazarlıkla 3500-3800TL arasında alınabilecek bir telefon.

Toparlıyorum: Telefonda yukarıda saydığım faaliyetleri rahat rahat gerçekleştirebileceğim, 3-4 sene performansından dert yanmayacağım, fiyatını hak eden cihazı soruyorum. (Çoğunluk SE 2020 diyecek gibi fakat yine de soralım biz. :) ) SE 2020'nin 128 GB modelini 4000-4200TL gibi fiyatlara bulmak mümkün bunu da belirtip, yazıyı burada bitiriyorum.

Üşenmeyip okuyup, konuya destekte bulunan kişilere şimdiden teşekkürler. :)
iPhone X premium bir cihazdır fakat daha fazla arıza verebilir. Boyutunda sıkıntı yoksa ki 6S'e alışıksın, SE 2020 128GB almanı öneririm. 64GB iPhone artık alınmaz diye düşünüyorum. Sen öyle düşünmüyorsan 8 Plus almalısın.

@Aeklink 64GB'ın yeterli geleceğini düşünüyorum. Neden alınmaz olduğunu düşünüyorsunuz?
Telefonun kötü yanı yok. Sadece hafıza yetersiz gelir çok büyük ihtimal. Uygulama boyutları her geçen gün artıyor. Artık 64GB alınmamalı. İleride yetmiyor diyerek değiştirmeni istemiyorum.

@Aeklink Anladım. 6S'ın 16GB modelini kullanıyordum. Oyun ve ağır uygulamaları telefonda kullanmadığım için sanırsam fazlasıyla yeterli geliyordu. Dikkate almaya çalışırım. 64GB'ın yeterli geleceğini düşünüyorum hala nedense. :)

@Aeklink Anladım. 6S'ın 16GB modelini kullanıyordum. Oyun ve ağır uygulamaları telefonda kullanmadığım için sanırsam fazlasıyla yeterli geliyordu. Dikkate almaya çalışırım. 64GB'ın yeterli geleceğini düşünüyorum hala nedense. :)
O zaman kesinlikle 8 Plus. Kamerası SE'ye fark atıyor ayrıca satarken daha rahat satarsın.

Kameralarının bir hayli yakın olduğunu incelemelerde gördüm. Yanılıyor olabilir misiniz? 8 Plus daha eski bir cihaz. Satarken bunu göz önünde bulundurmam gerekir.

iPhone X tercih etmenizi önermem. Geçiş cihazı olduğu için sorun verebilir. iPhone SE 2020'yi çok iyi bir fiyata bulmuşsunuz. Batarya ömrü fazla sorun olmayacaksa SE 2020 daha mantıklı. 8 Plus sonuçta 4 yaşına basacak.

En mantıklısı SE 2020 olacaktır. Android isterseniz A52 alabilirsiniz.

Hocam X lerin %90ında FaceID çalışmıyor yazar ilanlarda. O yüzden tanıdıktan olmadığı sürece iPhone X tavsiye etmem. iPhone 8 Plus günümüz için hala iyi bir cihaz bence ama dediğiniz gibi 8 Plus nispeten eski bir cihaz elden çıkarmak için fiyatta biraz kırpma yapmanız gerekebilir. Sıfır SE almak daha mantıklı duruyor.

iPhone SE batarya ömrü için insanlar doğu batı bloğu gibi ayrılmış durumdalar kimi gayet yeterli diyor kimi 3 saat alırsan öp başına koy diyor. Şarj önemliyse iyice inceleyin derim.

iPhone SE 2020 batarya konusunda zayıf bir cihaz. Pil sağlığı düşünce daha da sıkıntı çıkarabilir. Ekran boyutu olarak da sıkıntı yaratabilir, özellikle bir şeyler izliyorsanız. iPhone X iyi bir cihazdır fakat biraz sorunlu maalesef. Ben iPhone 8 Plus öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı