İkinci elde fahiş fiyatlar

dgknyl

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Yazılım
Türk insanımızın doğası gereği bencil ve faydacı olduğunu bu durumda anlıyoruz.
İnsanlar 1-2 yıl önce almış olduğu ürünü; misal 1000TL şu anda 1200TL ilan koyuyor ve bunun sebebi günümüz ürünlerinin fiyatlarının artmış olması ve onlarla kıyaslayarak satış yapıyor olması. Bu sizce normalde olması gereken mi?
Ben %50 hak veriyorum çünkü sattığı ürünü yerine koymak için yüksek fiyatlar ödeyecek ve en az zararla arayı kapatmaya çalışıyor. Bu en az zarar durumu 2. el satış fiyatlarını ve alım satımı çok zorlaştırıyor.
Ben bugün i5 6600K işlemcimi 750 TL'ye ilan koyuyorum garantili ve kutulu. Adam beni arayıp 550-600 TL eder yeni nesil 600 liralık işlemciler i5 6600K performansında zaten diyor.
Evet bu doğru fakat yeni nesil işlemcinin anakartı başka fiyat farkını zaten kapatıyor.
İnsanlara bu 2. el fiyat belirlemede yardımcı olacak bir organ yaratılması çok faydalı olacaktır.
Bu hizmet verilmeli mi sizce de?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana da GTX 1070 Blower modeli 2200 TL'ye satan birisi 2400'e koyduğum 1080 FTW modeline 2000 TL vereyim demişti. İlk defa böyle bir şey yaşayınca baya sinirlenmiştim tabi engelledim.
Sonra yakın zaman içerisinde AOC G2460VQ6 monitörümü Vatan'da sıfırı 780 iken garantili kutulu çiziksiz resimlerini çekip 600'e ilana koyunca da birisi 300 TL teklif vermişti. Millet ne kafayla internette geziyor görmüş&öğrenmiş oldum bu sayede.

Gayet normal bir durum. Serbest piyasa ekonomisi. Böyle bir şey istemiyorsan Küba her zaman bir seçenek.

Tabiki serbest piyasa satası yoksa süs olarak ilan vermişse olabilir ilan dursun öyle. Yani biraz insanın mantığına kalmış, sıfırı ile aynı fiyattan hangi enayi alır, sazan düşer de 40 yılda anca. O zamana kadar bekleyebilir isteyen. İkinci el yarı fiyatına kadar düşer mantıken, garantisi falan varsa da bence %25 düşer.

Şu piyasada ben 1600 TL'ye ekran kartını koyarken 20 kişi mesaj yazmıştır. Hepsi 1000 TL olur mu diyip durdu. 1 kişi 1100 TL dedi. Ben de hepsine sana bedava olur dedim. Satıcı da haklı alıcı da. Alıcıyı da anlamak lazım ama bu kadar da değil yani. Hemen 6600K'ya baktım mesela 700 Liraya vatan garantili satan da var. Kafana takma satarsın o civarlarda. Her malın bir alıcısı vardır derler.

Sıfırı 800 olan ekran kartına 1000 isteyip altına da büyük harflerle "PAZARLIK OLMAZ" yazan vardı.

Beyfendilerin nasıl bir egosu varsa kartı onlar kullanınca fiyatın artacağını falan sanıyorlar herhalde.

Serbest piyasa ekonomisi doların bır anda artması falan cok etkıledı sıfır fıyatına bakıyor adam ıyı dıyor ben bunu az altına okuturum yapacak bırsey yok

Fiyatı bu şekilde yapmak duruma göre iyi hoş da kimisi de abartıyor. Sıfır fiyatından fazla fiyat isteyen gördüm ben. Isterse kutulu olsun ne farkeder ki. Niye ondan alayım alacaksam. Ya da çok fazla para etmeyen bilgisayara bile 2.000 TL fiyat koyanlar. Ben o paraya sattığından daha iyisini alırım. Eski nesil İ7 ve 4 GB ekran kartı olan, bilgisayar her oyunu kaldırıyor yazanları kastediyorum genelde.

Benim düşüncem bir ürün kullanıldıktan kutu açılımı yapıldıktan sonra süreye bağlı olarak %10'dan başlayıp %35'e kadar değer kaybeder. Ben fiyatlarımı 1 yıl kullandığım ürünleri sıfır fiyatından %20-%30 kayıplı olarak yazıyorum. Onu da öldürmeye çalışıyorlar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı