İkinci öğretim nasıldır?

• Konuyu başlatan Bruz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 1B
Dogru düzgün okula gittigim bile yoktu. 2. öğretimde hiç sırıtmadı bile. 2. öğretimi genellikle yaşları yüksek arkadaşlar tercih ediyor. Gidecegin yerde ortalama 30 35 yaş grubu arkadaşların olur.

Cidden öyle bu arada bir kadın geldi yanıma 30 yaşlarında soru sorup duruyor öğrenciymiş. Bende öğretmen veli falan sandım.

Ben de ikinci öğretim okudum geç kalkmak, saat konusunda sıkıntın olmaması gibi artıları varken gündüz ışığını az görmen, vampirleşmen gibi eksileri var. Yukarıdaki arkadaşın zaman kaybı demesine takılma, bir maliyet uzmanı olarak söylüyorum ki muhasebe bölümü hiçbir zaman açıkta bırakmaz.

Hocam doğru diyorsunuz lakin psikolojik olarak iyi olduğunu düşünmüyorum ikinci öğretimin. Siz akşam ders dinlerken millet takılıyor. Yaş grubu da yüksek, arka çaprazım yaşlı amca vardı mesela. Dün akşam gittik dolu dolu okul ders bitince bomboş oluyor.

Hocam doğru diyorsunuz lakin psikolojik olarak iyi olduğunu düşünmüyorum ikinci öğretimin. Siz akşam ders dinlerken millet takılıyor. Yaş grubu da yüksek, arka çaprazım yaşlı amca vardı mesela. Dün akşam gittik dolu dolu okul ders bitince bomboş oluyor.

Evet takılıyor fakat o noktada arkadaş ortamı önemli. Mesela sabah erken saatte dersleri olduğu için gece 11-12 de dönmek zorunda olanlar sizin geç saate kadar takılmanıza imreniyor.

Ona bakılacak olursa Türkiye'deki bütün bölümler zaman kaybı hocam. 22 yaşında tekrardan mı sınava gireyim geç değil mi?
Bahsettiğiniz bölümü 2-3 üniversite dışında okumanız gerçek anlamda zaman kaybı. Eğer istemediğiniz bir bölümse zaten 22 yaşında olmanız sorun değil, yeniden hazırlanmanız gerek.

Onun haricinde ''hayır gerçekten istediğim bir bölüm'' diyorsanız da üniversite okuyarak zaman ve para kaybetmenize gerek yok. Online ya da yüz yüze kurslar ile bölümü okuyan hatta mezun olandan 2 adım önde oluyorsunuz. Bahsettiğim konular kulaktan dolma ya da ortaya atıp gideyim gibisinden değil tecrübelerimden kaynaklıdır.

Her ne yaparsanız yapın umarım mutlu olursunuz. İyi sosyaller.

İkinci öğretimin eğitim açısından birinci öğretimden bir farkı olmaz. İkinci öğretimin ders saatleri, birinci öğretimin ders saatlerine göre biraz geç başlıyor ve okula belirli bir ücret ödüyorsunuz ikinci öğretim olduğunuz için. Önceden ikinci öğretim olmayan bölüm öğrencileri de harç ücreti ödüyordu diye hatırlıyorum. Onlar bu uygulamadan 2012 yılından itibaren muaf olmaları lazım. Eğitim açısından da bir farkı yok dediğim gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı