İkinci RAM'i Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Nedir?

PODOLOG

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Kocaeli izmit
Daha fazla  
Meslek
Hemşirelik
Merhaba. Şu an sahip olduğum 8GB DDR4 Gskill Ripjaws 3000 MHz CL15 bulunan sistemime ek olarak Adata XPG RGB CL16 değerinde 3000 MHz RAM'ini takmak istiyorum, hem daha güzel gözükmesi için hem de ihtiyaç olduğu için. Sizce ikisi arasında CL farkından dolayı uyumsuzluk olur mu?
Bir abiye sorduğumda ilk önce bakılması gereken şey miktarı ve MHz değeridir demişti fakat yine de kararsız kaldım. Siz ne önerirsiniz aynısından mı alayım yoksa bu RAM'i almamda sıkıntı yok mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Direk aynı RAM'i satın alın. Hatta bazı insanlar fabrikan peş peşe çıkan RAM'leri kullanın diyor. Aynı RAM'i kullanmanın avantajı şu ; RAM'ler dual çalışıyor.

Bu forumda en az 50 tane konu var biraz araştırsan sorulara cevap bulurdun :) Kesinlik yok RAM bilgisayarın en uyuz parçasıdır. Bazen CL farklı olur MHz farklı olur bellek kapasitesi farklı olur çalışır bazen de her şey aynı sadece marka farklı olur o yüzden sapıtır. Şuan kasadaki RAM'i satıp ikinci alacağından 2 tane al veya 2 tane bundan al 888TL yapıyor 16GB 3000MHz. Anakartını da belirt.

Büyük ihtimalle sıkıntı olmaz. İki RAMim en yüksek cl hangisi ile o cl değeri ile çalışır. MHz ise tam tersi, ikisinin en yavaşı ile çalışır. En iyi performansı ayni marka aynı model alarak elde edersiniz.

Kesinlikle aynı marka aynı model alın. Ram arkadaşımızın da dediği gibi çok sinir eden bir parça.

Peki bu RAM olayında belleğin önemi nedir? Ben 8+16 yapmak istyorum mesela? Ki 12GB RAM'li laptoplar filan da vardı sorun olmaz diye düşünüyorum bu da benim aklımı hep kurcaladı. İlla 8+8 veya 16+16 mı olmak zorunda?

Peki bu RAM olayında belleğin önemi nedir? Ben 8+16 yapmak istyorum mesela? Ki 12GB RAM'li laptoplar filan da vardı sorun olmaz diye düşünüyorum bu da benim aklımı hep kurcaladı. İlla 8+8 veya 16+16 mı olmak zorunda?
Zorunda değilsin, ama en iyi performansı ayni miktarda RAM ile alırsın. Mümkün mertebe aynı marka ayni model ayni MHz ve cl değeri aynı boyut almaya çalışın. Alamazsanda o kadar sıkıntı çıkmaz. Ama performansta biraz kayıp olabilir.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben en iyisi gidip aynı ram'dan alayım, en garantisi öyle olur. :)
Bu forumda en az 50 tane konu var biraz araştırsan sorulara cevap bulurdun :) Kesinlik yok RAM bilgisayarın en uyuz parçasıdır. Bazen CL farklı olur MHz farklı olur bellek kapasitesi farklı olur çalışır bazen de her şey aynı sadece marka farklı olur o yüzden sapıtır. Şuan kasadaki RAM'i satıp ikinci alacağından 2 tane al veya 2 tane bundan al 888TL yapıyor 16GB 3000MHz. Anakartını da belirt.
İmza da ekipmanlarım ve donanımlarım gözükmüyor mu?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı