İktidara hakaret suçundan babam ifadeye çağırıldı

penthaL

Picopat
Babam Facebook'ta sürekli iktidara karşı muhalif paylaşımlar yapıyor, bazen işi abartabiliyor. Mevcut iktidar da malumunuz aleyhine olan her söze karşı harekete geçiyorlar. Babam ifadeye çağrıldı adlı bir konu açmıştım, nedenini 4 gün önce öğrendim fakat bunun hakkında konu açıp sizden bilgi almayı pek istemedim. Ama merak ediyorum eğer bir bilginiz varsa veya yakınınız bu tarz şeyler yaşadıysa cezası nedir? Babam malum partinin İzmir milletvekili hakkında bir paylaşım yapmış, çarşamba günü ifadeye çağrıldı, perşembe günü gittiğinde ise duruşma ayarlandı. Avukat arkadaşıma durumu anlattım, duruşma günü için yardımcı olacak ama o da daha önce böyle bir dava almadığından dolayı öngörüde bulunamadı. Endişeleniyorum, herhangi bir cezaya çarptırılır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Facebook ve Twitter gibi platformlardan anonim olmayan hesaplar ile özellikle Türkiye'de yaşarken iktidarı kötüleyen mesajlar yazmak zaten büyük cesaret ve bunların hakkında yapılan yaptırımlarla alakalı daha yakın zamanda bir sürü örnek var. Yani kısacası böyle yorumların yapılabileceği platformlar değil anonim bile olsa bu sitelerden rahatlıkla IP adresine ulaşıp yerini tespit ederler.

Hakaret direk kişinin şahsına ise ve ağır küfürler ise ceza alması muhtemel çünkü başka bir partinin vekiline de aynı hakareti etseniz gene aynı cezayı alırsınız. Ama yaptığı işe bir hakaret varsa daha az ceza alır muhtemelen.

Facebook olduğu zaman işler daha da fazla kızışabiliyor. Bir kere üvey babamın babası Facebook'tan AKP'ye laf söylemiş (Sanırım hakaret var.) ve ifadeye çağırılmış. Ayrıca dediğim kişi emekli asker, gözünüzün yaşına bile bakmazlar.
Hakaret ve küfre hiç gerek yok.
Kesinlikle katılıyorum.

Doğrusu zaten bu değil mi? Anonim olayından bahsedenler olmuş da ister anonim olun ister olmayın yasal olarak suç olduğu için zaten yeri geldiğinde IP yahut ne bilginiz varsa paylaşıma açılabiliyor. Kısacası standart bir kullanıcı için anonimlik söz konusu değil. Eleştiri ve hakaret farklı konular. Darısı buradaki çok bilmiş etrafına sallayan 10-14 yaş kitleye.
Hakaret direk kişinin şahsına ise ve ağır küfürler ise ceza alması muhtemel çünkü başka bir partinin vekiline de aynı hakareti etseniz gene aynı cezayı alırsınız. Ama yaptığı işe bir hakaret varsa daha az ceza alır muhtemelen.
Kaynak neresi? Kişinin şahsına olursaymış alakası yok yalan yanlış bilgi vermeyin insanlara. İster şahsa olsun ister herhangi bir manevi değere olsun. Yaptığı işe hakaret varsa daha az ceza alırmış, salla salla. Alanımız bu olmasa inanacağız. Yanlış bilgilenmek için buradan iyisi yok.

Geri
Yukarı