İktisat okuyanlar bilişim sektöründe yer alabilir mi?

• Konuyu başlatan eth
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 2B

eth

Hectopat
Makaleler
2
İktisat okuyan birisi bilişim sektöründe yer alabilir mi? Alabilirse hangi pozisyonlarda çalışabilir? Veri bilimi öne çıkıyor fakat mühendis yerine neden bu bölümden mezun birisini tercih etsinler sorusunun cevabını bilmiyorum.

Alakasız bölümlerden mezun olup, mesleki sertifikasyon programları ve eğitimle programlama ya da sistem yönetimi gibi alanlarda iş bulan tanıdığım kişiler var ama hiçbiri ciddi anlamda kurumsal bir şirkette çalışmıyor. Gelirleri de üniversitede bilişimle alakalı bölümlerde okuyanlardan daha düşük, çok büyük ihtimalle gelecekte de pozisyonunda yükselme konusunda karşılarına ek bir sıkıntı çıkacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada adam sektörün dışından ve başarılı olmuş bir bilişimci. Yani neden olmasın.

Burada adam sektörün dışından ve başarılı olmuş bir bilişimci. Yani neden olmasın.
Örnek verdiğin kişi başvurduğu şirketlerden kabul almıyor, kendisi girişimci olarak iş kuruyor. Konu sahibinin iş kuracak maddi gücü ya da girişim başlatacak bir fikri olsaydı muhtemelen forumda bu konuyu açmazdı diye düşünüyorum.

Alakasız bölümlerden mezun olup, mesleki sertifikasyon programları ve eğitimle programlama ya da sistem yönetimi gibi alanlarda iş bulan tanıdığım kişiler var ama hiçbiri ciddi anlamda kurumsal bir şirkette çalışmıyor. Gelirleri de üniversitede bilişimle alakalı bölümlerde okuyanlardan daha düşük, çok büyük ihtimalle gelecekte de pozisyonunda yükselme konusunda karşılarına ek bir sıkıntı çıkacaktır.
Aslında amacım iktisat okudum ama developer olarak çalışmalıyım tarzında değil. Bu bölüm ile alakalı neler yapabilirim bunu merak ediyorum. En iyi yol data scientist sanırım. En azından ben buna ulaştım sadece.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim olmak istediğim pozisyon bu değil. Bu tarz girişimcileri de örnek almayı asla mantıklı bulmuyorum. 8 milyar insandan çıkan istisnalar üstünden hayal kurmak biraz gerçek dışı.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri okursan işiniz daha kolay olabilirdi.
İktisat okumuyorum hocam. Sadece merak ettim.

Bilişim sektöründe farklı farklı yerlerden mezun çalışanlar da var. Hiçbir yerden mezun olmayan çalışanlar da var. Mümkün yani ama şartlarınızı siz belirlersiniz. Kendinizi geliştirdiyseniz yine iyi yerlere gelebilirsiniz ama hep önünüzde engeller olacaktır.

Diploması yok diye mülakata çağırmayan firmalar hala var günümüzde. Her ne kadar yanlış bir şey olduğunu düşünsem de firma bazında da normal karşılıyorum.

Merak ettiğim şey iktisat eğitimiyle alakalı neler yapılabilir sorusuydu. İş ilanları incelediğimde finans alanı dışında veri bilimi öne çıkıyor. Bu bölümden mezun birisi teknoloji tarafında sadece bu pozisyonda çalışabilir sanırım.

Istatistik bilgin iyiyse biraz kastirip data science alaninda is bulabilirsin.
Ozellikle Turkiye'de cok bilgi birikim istemiyorlar, temel istatistik ve SQL ile cogu firmanin is yukunun altindan kalkarsin.

Geri
Yukarı