İl dışında üniversite okunur mu?

Trabzon'da yaşıyorum. Dediğiniz gibi kendi kararlarımı verebilecek bir yaştayım. Fakat olaya bir de şöyle bakıyorum: Ailem benim iyiliğimi düşünüyor, böyle diyorlarsa vardır bi' bildikleri. Bu demecimden sonrada "Hayır benim dediğim olmalı!" diyorum.

Aileler her zaman mantıklı karar veremezler. Senin iyiliğini her zaman gözetiyor olsalar da. O yüzden son karar senin. Ekonomik anlamda bir şeyler yazanlar olmuş kiraymış yurtmuş vs. ama sen okumak istedikten sonra inan hiçbirinin önemi yok. Okuduğum üniversite de çalışıp ailesine para yollayan da vardı ailesinden aylık 2 bin 3 bin TL alan arkadaşımda vardı. Çok ciddi bir durum yoksa arkadaşların yazdığı hibi ekonomik durumlar şehir dışında okumama asla engel değil.
Onun dışında dediğim gibi gideceğin yere değsin. Mesela Trabzon'dan Karabüğe Artvin'e gidilmez. Ama bir İzmir Ankara Eskişehir Bursa gibi büyük şehirde okumak her türlü avantajlıdır. Özellikle ibbf, hukuk, turizm, iletişim, işletme gibi fakültelerde kesinlikle büyük şehir şart.

Aileler her zaman mantıklı karar veremezler. Senin iyiliğini her zaman gözetiyor olsalar da. O yüzden son karar senin. Ekonomik anlamda bir şeyler yazanlar olmuş kiraymış yurtmuş vs. ama sen okumak istedikten sonra inan hiçbirinin önemi yok. Okuduğum üniversite de çalışıp ailesine para yollayan da vardı ailesinden aylık 2 bin 3 bin TL alan arkadaşımda vardı. Çok ciddi bir durum yoksa arkadaşların yazdığı hibi ekonomik durumlar şehir dışında okumama asla engel değil.
Onun dışında dediğim gibi gideceğin yere değsin. Mesela Trabzon'dan Karabüğe Artvin'e gidilmez. Ama bir İzmir Ankara Eskişehir Bursa gibi büyük şehirde okumak her türlü avantajlıdır. Özellikle ibbf, hukuk, turizm, iletişim, işletme gibi fakültelerde kesinlikle büyük şehir şart.
Kesinlikle son dedikleriniz konusunda düşuncelerimiz aynı. Değmeyecek biryere gitmenin manası yok.
Artvin, Bayburt, Erzurum yerine KTÜ okumak en mantıklısı.
Benimki daha çok ailemin düşünceleri ne derecede doğru.
Yoksa Eskişehir kazanıp gitmemek beni çok bozar.

Hocam aslında daha çok bu yönünden bakıyorum. KTÜ'den daha prestijli bir okul yakalarsam gitmek istiyorum. Fakat ailem sıcak değil bu konuya en üste KTÜ yaz diyorlar.
Ailen yanlis dusunuyor.
Egitim her seyden onemli, KTU'den iyi okul kazanirsan gitmelisin.
Ayrica bu senin hayatin, senin kararin. Gittigin okulun sefasini da cefasini da sen cekeceksin.

Geri
Yukarı