İleriye dönük AM4 anakart önerisi

Ademm989

Hectopat
Daha fazla  
Sistemimi yükseltmek istiyorum, Ryzen 9 ya da Ryzen 7 3700X gibi işlemci alacağım bir süre sonra. Hangi anakart uygun olur OC işlemleri için?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 7 ve 9 için kesinlikle X570 çipsetli anakartlara yönelmelisiniz. Ancak burada ileriye dönük tabiri yanlış olur. Çünkü benim bildiğim kadarıyla AM4 soketi 2020 yılına kadar geçerliliğini sürdürecek. Buna seneye çıkacak olan işlemciler dahil mi bilmiyorum. Anakart olarak ise tercihinizi MSI'dan yana kullanmanızı öneririm.
Hangi marka X570 almalıyım peki link atar mısınız ?
Bütçeniz ne kadar?

İleriye dönük olarak söylerseniz hangi anakart dersiniz am4 harici ?
Ryzen 7 ve 9 için kesinlikle X570 çipsetli anakartlara yönelmelisiniz. Ancak burada ileriye dönük tabiri yanlış olur. Çünkü benim bildiğim kadarıyla AM4 soketi 2020 yılına kadar geçerliliğini sürdürecek. Buna seneye çıkacak olan işlemciler dahil mi bilmiyorum. Anakart olarak ise tercihinizi MSI'dan yana kullanmanızı öneririm.

Bütçeniz ne kadar?
Bütçem 1500-2000 arası.

Ne kadar ileriye dönük?
2020 yılı ve sonrasında AMD yavaş yavaş AM4 socketli anakartlara desteğini çekecek. Büyük ihtimalle birkaç seneye elindeki anakartı değiştirmek zorunda kalacaksın.
Yanlışsam düzeltin lütfen?

Tamam da şöyle düşün 4 RAM spotu çift M.2 desteği 3 tane x16 slotu gibi zaten sizin dediğiniz gibi bir olay olsa AM4 ileriye dönük yazmazdı.

Şuan alınacak soketler bence ölü yatırım olacak. AM4 ve intel soketlerinin son işlemcileri. İntel 10. Nesil çıkınca kararınızı verin. Şahsen ölü yatırım olur diye düşürünürüm. İntel almalısın yeni işlemciler çıkınca. AM4 son soket daha işlemci çıkmayacak.
Beklerseniz pişman olmazsınız.

Tamam da şöyle düşün 4 RAM spotu çift M.2 desteği 3 tane x16 slotu gibi zaten sizin dediğiniz gibi bir olay olsa AM4 ileriye dönük yazmazdı.

İleriye dönükten kastınız nedir? Bu olgu çok subjektif, bir tarih belirtirseniz insanları daha doğru yönlendirebilirsiniz.

Bilgisayar yatırımı maddi duruma bağlı olan birşey, ortalama 3-5 senede bir yapılıyor. Yeni bir sistem toplayacaksam, bir sonraki sistemimde kullanamayacağım pahalı birkarta niye yatırım yapayım?

Tekrar ediyorum, AMD resmi olarak AM4 soketine 2020'ye kadar destek vereceğini açıkladı. Tarih hala muallak, tam olarak net birşey yok. Gelecek nesil bileşenlerle ilgili öngörünüz varsa buyurun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı