İleriye dönük işlemci ve anakart önerisi

Enes Buğra

Kilopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar ben bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim oyuncu laptopu bakmaya başlamıştım ki oyuncu laptoplarının 5 sene içerisinde performansının ciddi düşüş içerisinde olduğunu duydum ve gördüm. Bu yüzden Ultrabook + masaüstü toplamaya karar verdim Ultrabook'u 6-7 bin TL civarına alacağım elimde 4-5 bin TL kalıyor bu parayla da ilk olarak işlemci ve anakart alıp daha sonra sistemi yavaş yavaş dizmeye başlayacağım. Bu yüzden ileriye dönük, yayın açtıracak, 5 sene sonra çıkan ekran kartlarıyla darboğaz yapmayacak bir işlemci+ anakart kombinasyonu istiyorum. Bütçe 4 - 5 bin TL.
Not: Ekran kartını bu sene almayı düşünmüyorum. Hem stok, hem fiyat sıkıntısından dolayı.

Teknoloji hızlı ilerlediği için bugün alacağın en iyi işlemci bile 5 sene sonra eski kalabilir. Mesela 2015 yılında i7 6700K en iyi işlemciyken ( Xeon ve LGA 2011 işlemcileri katmadım çünkü onlar çok pahalı ) 5 sene sonra tanıtılan i3 10100 ile aynı performansı veriyor.

Hazır sistem almak çok daha mantıklı şu an, ileride ne olacağı belli değil tabiri caizse ekmek kırıntısı gibi piyasaya donanım sunuluyor haliyle fiyatlar uçuk özellikle tek başına bir ekran kartı almaya kalmak büyük zarar bence, diğer donanımlar biraz daha ucuzdu 1, 2 ay önce şuan onlarda da stok sıkıntısı var gibi işlemci fiyatları arttı anakart fiyatları keza öyle, tavsiyem beklemeniz yönünde veyahut hazır bir sistem alabilirsiniz, AMD'nin yeni soket serisi ile sunacağı işlemciyi beklemek biraz daha avantajlı.

Bu ikiliyi alabilirsiniz.

Geri
Yukarı